خس خس کردن سینه (علت،درمان،داروی گیاهی)

خس خس ریه,درمان خس خس سینه در کودکان,درمان گیاهی خس خس سینه,درمان خس خس سینه و سرفه,سرفه همراه با خس خس سینه,خس خس سینه نشانه چیست,خس خس سینه نوزاد ۷ماهه,گیاه خس خس
خس خس کردن سینه و راه درمان،دلیل خس خس سینه نوزاد و بچه،خس خس با سرفه و خلط،داروی گیاهی برای خس خس کردن سینه،تنگی نفس و گرفتگی بینی
خس خس سینه یا نفس کشیدن با صدا نشان دهنده سختی تنفس است که اغلب در اثر تنگی راه های تنفسی یا انسداد ناکامل آن ها رخ می دهد.
بیشتر اوقات این صدا از لوله های تنفسی کوچک در ریه ها (یعنی نایژه ها) بیرون می آید، ولی می تواند از راه های تنفسی بزرگ تر نیز ناشی شود.
التهاب راه تنفسی و یا انسداد آن ها مثلا در اثر تومور و یا یک جسم بلعیده شده، می تواند باعث نفس کشیدن با صدا شود.

دلیل خس خس کردن سینه

علل خس خس کردن در هنگام نفس کشیدن عبارتند از:

۱- آنافیلاکسی یا شوک آلرژی (آلرژی شدید مثل آلرژی به نیش یک حشره و یا یک دارو)
۲- بیماری آسم
۳- برونشکتازی (یک نوع بیماری ریوی است که در آن لوله های نایژه ای در ریه ها بسته شده و ترشحات غلیظ در آن ها جمع می شود.
۴- برونشیولیت (مخصوصا در کودکان کم سن)
۵- برونشیت
۶- آسم دوران کودکی
۷- بیماری انسداد مزمن ریوی
۸- امفیزم
می توانید از دستگاه بخور گرم در اتاق استفاده کنید. تنفس هوای گرم و مرطوب، می تواند این مشکل را در برخی افراد کاهش دهد
۹- التهاب و ورم اپی گلوت (دریچه نای) یا اپی گلوتیت
۱۰- قورت دادن یک جسم مثل سکه پول و …
۱۱- بیماری ریفلاکس معده به مری
۱۲- نارسایی قلبی
۱۳- سرطان ریه
۱۴- داروها (به خصوص آسپیرین)
۱۵- آپنه خواب (قطع و وصل شدن تنفس در حین خواب)
۱۶- پنومونی (ذات الریه)
۱۷- عفونت مجرای تنفسی (خصوصا در کودکان کمتر از ۲ سال سن)
۱۸- کشیدن سیگار
۱۹- درست عمل نکردن تارهای صوتی که روی حرکت تارهای صوتی تأثیر می گذارد.
۲۰- ویروس تنفسی Syncytial  یا RSV (به خصوص در کودکان کم سن)

چه موقع نزد پزشک برویم؟

اگر نفس کشیدن با صدا برای اولین بار در شما اتفاق افتاده است، و یا اگر مدتی از بین می رود و مجدداً بر می گردد و دلیل واضح و روشی ندارد، و یا اگر همراه با مشکلات زیر است، نزد پزشک متخصص ریه بروید:

دشواری تنفس

کبودی پوست

تغییر وضعیت روحی

آلرژی نسبت به نیش یک حشره و یا یک دارو

اگر مشکل صدا دادن تنفس شما شدید است و یا باعث بروز مشکلات زیر می شود، فوراً نزد پزشک بروید و یا به اورژانس زنگ بزنید:

عدم توانایی نفس کشیدن

کهیر و ورم صورت یا گلو

روش های خود مراقبتی

برای کاهش صدا دادن نفس کشیدن، به نکات زیر عمل کنید:

۱- هوای مرطوب را تنفس کنید.

در داخل حمام دوش آب داغ را باز کنید تا بخار آن، فضای حمام را بگیرد و نفس بکشید. ولی اگر دیدید، در حمام بخار گرفته، دچار تنگی نفس و خفگی می شوید، فورا از حمام خارج شوید.

همچنین می توانید از دستگاه بخور گرم در اتاق استفاده کنید. تنفس هوای گرم و مرطوب، می تواند این مشکل را در برخی افراد کاهش دهد.

۲- تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص را سر وقت و طبق دستور او مصرف کنید به خصوص داروهای استشاقی را.

 

علت خس خس سینه نوزاد چیست؟

احتمالا نوزاد دچار گرفتگی بینی است و اگر گرفتگی بینی نباشد رفلاکس است.

فلاکس یعنی برگشت شیر از معده به مری نوزاد. وقتی شیر از معده به مری برمی گردد یک صدای خس خس از شکم و سینه نوزاد به گوش می رسد.

رفلاکس گاهی با تک سرفه یا ریختن شیر از گوشه دهان نوزاد همراه هست. اگر مشکل گرفتگی بینی باشد که باید صبر کنید نوزاد یک ماهگی را پشت سربگذارد و بعد از قطره بینی برایش استفاده کنید. اما اگر بچه ریفلاکس دارد راه چاره اش این است که بیشتر اوقات او را بغل بگیرید و به حالت عمودی نگه دارید.

وقتی شیر می خورد که باید ۴۵ دقیقه در بغل به حالت عمودی باشد تا آروغ بزند. بچه ای که رفلاکس دارد در غیر این زمان باید در اغلب مواقع به همین حالت نگه داشته شود تا شیر کمتر برگشت کند.

چون رفلاکس اگر با همین روش که گفتم کنترل نشود، شدت پیدا می کند. آنگاه مجبور می شوید تحت نظر پزشک از بچه سونوگرافی بگیرید و مورد درمان دارویی قرار بگیرد. پس بهتر است پیشگیری کنید.

 

داروهای گیاهی برای درمان خس خس سینه

 

سیاه‌دانه برای یشگیری از سرفه

سیاه‌دانه بهتر است قبل از شیوع سرفه مصرف شود؛ مثلا فردی که می‌داند سابقه سرفه‌های خشک در زمستان را دارد، باید قبل از شروع سرفه مصرف سیاه‌دانه را شروع کند؛ بنابراین در شرایط حاد که بیماری شروع شده مصرف آن توصیه نمی‌شود.

دمکرده بادرنجبویه هم مناسب است. برای خوردن سیاه‌دانه، آب جوش به آن اضافه کنید تا لعاب دهد.

 

بخار گشنیر استنشاق کنید تا خس خس کردن سینه شما خوب بشود

یکی از بهترین درمان‌ها مصرف تخم گشنیز است. به این شکل که یک تا دو قاشق تخم گشنیز را بکوبید و در آبی که در حال جوشیدن است بریزید سپس بخار آن را استنشاق کنید.

تخم گشنیز علاوه‌بر اینکه خوراکی است و در انواع ترشی‌ها از آن استفاده می‌کنند، ترکیبی بسیار قوی دارد و به‌راحتی فشار خون را پایین می‌آورد؛ به‌خصوص در خانم‌های باردار نباید از نصف قاشق مرباخوری و درنهایت یک قاشق در روز بیشتر مصرف شود.

 

تفاوت سرفه خشک و تر

در سرفه خشک فرد معمولا خلط ندارد و اگر هم داشته باشد میزان آن بسیار کم است.

خلط در سرفه خشک رقیق، شفاف و بی‌رنگ است اما رنگ خلط سرفه‌ تر تقریبا زرد است و گاهی رگه‌هایی به رنگ خون دارد. در مقابل سرفه‌های مرطوب در بچه‌های کم‌سن‌و‌سال شایع‌تر است.

بذاق دهان در این نوع سرفه بسیار غلیظ و چسبناک بوده و به رنگ سفید یا سبز است. آب بینی در سرفه خشک آبی رقیق است و بینی فرد در این دوران قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود.

در رابطه با سرفه ‌تر هم آبریزش بینی چسبناک است که به رنگ سفید یا سبز است و اطراف بینی را نمی‌سوزاند. سرفه‌های خشک حادتر است و یک دفعه میزان آن شدید می‌شود و بعد از چند روز تک‌سرفه‌های آن باقی می‌ماند.

 

فواید چهار تخم برای خس خس کردن سینه

اگر سرفه خیلی خشک باشد، برای رفع آن مصرف ترکیبات لعاب‌دار تسکین‌دهنده است.

به‌عنوان مثال صمغ عربی، به‌دانه، تخم مرو یا گل ختمی به‌خصوص از نوع سفید آن برای رفع سرفه بسیار مناسب است. تمام این موارد لعاب بسیار خوبی دارند و گلو را نرم می‌کنند.

افرادی که در فصل زمستان سرفه خشک می‌کنند باید این چهار تخم را در آب جوش بریزند و روی شعله کم یا سماور بگذارند تا لعاب بیندازد.

درواقع چهار تخم معروف در میان مردم ترکیبی از همین موارد است. مخلوط این ترکیبات لعاب‌دار را به راحتی می‌توانید در عطاری‌ها پیدا کنید.

این را هم بدانید که استفاده از ترکیبات لعاب‌دار یک درمان موقت است؛ یعنی ممکن است خشکی گلو برطرف شود اما عامل سرفه را درمان نمی‌کند.

به‌طور مثال اگر فردی مشکلات ریه یا معده داشته باشد، باید برای درمان اصلی این مشکلات اقدامات لازم را به عمل بیاورد.

آویشن غلیظ برای خس خس کردن سینه

آویشن اگر به تنهایی خورده شود برای سرفه‌های خلط‌دار یا تر مناسب است اما در رابطه با سرفه‌های خشک می‌تواند خشکی ناحیه گلو را بیشتر کند.

دو نکته در رابطه با مصرف آویشن برای درمان سرفه وجود دارد؛ یکی اینکه آویشن به دلیل طعم و اسانسی که دارد ضدویروس است و از این جهت مناسب بوده و مورد بعد اینکه آویشن زمانی که در یک محلول غلیظ (با ترکیب شکر) مخلوط شده باشد مانند شربت‌های آویشن موجود در بازار، تاثیر خشک‌کنندگی‌اش کمتر می‌شود.

درواقع برای درمان سرفه‌ می‌توان از آویشن به صورت شربت استفاده کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف بالای آن هم توصیه نمی‌شود.

 

دارچین و افزایش خشکی گلو

دارچین و زنجبیل ازجمله ترکیباتی هستند که بهتر است مردم از اوایل زمستان در داخل چای بریزند چون باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن تقویت شود و به دلیل اسانس‌هایی که دارند ویروس‌ها را از بین می‌برند.

منتها از زمانی که سرفه‌های خشک شروع می‌شود دیگر نباید دارچین مصرف شود چراکه با مصرف دارچین در این زمان گلو بیشتر خشک می‌شود و فرد را اذیت می‌کند.

 

میوه های شیرین ضد خس خس کردن سینه

سیب‌های زردی که شیرین‌تر است برای سرفه‌ بسیار مناسب است. مصرف میوه‌های دیگری مثل به و گلابی هم منجر به التیام سرفه‌ می‌شود؛ البته باز هم تاثیر خوردن سیب شیرین یا یک لیوان آب سیب بسیار بیشتر است.

 

نظرات بسته شده است.