چه کسانی آرتروز زانو می‌گیرند؟

زیاد از پله‌ها بالا و پایین می‌روید؟ ممکن است آرتروز زانو بگیرید
متخصصان می‌گویند ۱۰ درصد افراد بالغ ایرانی به آرتروز زانو مبتلا هستند و برخلاف عقیده رایج آرتروز تنها به دلیل افزایش سن به وجود نمی‌آید و حتی افراد جوان هم به آن دچار می‌شوند.
نداشتن فعالیت مناسب، داشتن زانوهای پرانتزی و ضربدری، چاقی، ژنتیک و حتی نوع شغل هم در ابتلا به این مشکل نقش دارد و خانم‌ها را بیشتر از آقایان گرفتار خود می‌کند.
گرچه پیش از این گفته می‌شد که این بیماری التهابی که بافت زانو را تخریب می‌کند، سراغ افراد بالای ۴۰ سال می‌رود، اما این‌روزها جوانان زیادی هم گرفتار آن می‌شوند و به باور محققان با راه‌های زیر می‌توان خطر دچار شدن به آن را کم یا لااقل روند درمانش را سریع‌تر کرد.

چه کسانی در خطرند؟
با دریل، مته بادی یا بیل مکانیکی کار می‌کنید؟ با ابزار و ماشین‌آلات خاصی که ایجاد ارتعاش می‌کند سر و کار دارید؟ بد نیست بدانید چنین شغل‌هایی شما را با خطر ابتلا به آرتروز زانو روبه‌رو می‌کنند.
در ساختمانی بدون آسانسور کار می‌کنید و مدام از پله‌ها بالا و پایین می‌روید؟ پله‌نوردی، مخصوصا در ساختمان‌هایی که پله‌هایشان شیب تند دارند، زانوهایتان را بیمار می‌کند.
کارتان سخت و پرتحرک است و ساعات استراحتتان محدود و کوتاه؟ کار سخت بی‌وقفه یکی از عواملی است که شما را به آرتروز زانو دچار می‌کند.

آهنگر یا سنگ‌تراشید؟
فلزکارید یا اینکه در معدن کار می‌کنید؟ کارگر ساختمانید یا اینکه به خاطر شغلتان بارهای سنگین را جابه‌جا می‌کنید؟ نوع کار و ابزارهای کار شما به این بیماری دچارتان می‌کند.
چه باید کرد؟
لاغر شوید: چاقی می‌تواند دردی روی دردهایتان بگذارد و زمینه را برای ابتلایتان به آرتروز زانو فراهم کند. اگر نمی‌توانید کارتان را تغییر دهید، لااقل وزنتان را کم کنید و دور خوراکی‌های چرب و سرشار از نمک یا شکر را خط بکشید.

سراغ ورزش‌های هوازی بروید: ورزشکاران حرفه‌ای که سخت ورزش می‌کنند و آسیب می‌بینند، ازجمله قربانیان این بیماری هستند. اما برای اینکه از این مشکل خلاص شوید، نباید دور ورزش را خط بکشید.
ورزش‌های ساده هوازی که پیاده‌روی یکی از ساده‌ترین و موثرترینشان است می‌تواند از ابتلا به این مشکل جلوگیری کند. فقط یادتان باشد هنگام پیاده‌روی کفش مناسب بپوشید.
ماهی بخورید: هرچه بیشتر اسیدهای چرب و امگا ۳ به بدنتان وارد کنید، احتمال دچار شدنتان به این بیماری کمتر می‌شود. پس تا جایی که می‌توانید ماهی میل کنید و روی سالادتان روغن‌زیتون بریزید.

هوای بدنتان را داشته باشید: عضلات کمر و عضلات اطراف زانویتان را تقویت کنید تا فشار و سنگینی بدنتان روی زانوهای شما نیفتد. صندلی استاندارد با پشتی مناسب را انتخاب کنید، قسمت پایین زانویتان را در ساعات متوالی به سمت عقب نبرید و وقتی پشت میز می‌نشینید، پایتان را به جای بردن به زیر صندلی، جلوتر از بدنتان دراز کنید و وقت نشستن از زیرپایی‌هایی با شیب و بلندی استاندارد استفاده کنید.

نظرات بسته شده است.