چرا سردردتان خوب نمی شود؟

کسانی که هر روزشان را با سردرد می‌گذرانند، اغلب از درمان‌های بی‌نتیجه خسته‌اند و به جای دست‌به‌دامن پزشکان‌شدن، ترجیح می‌دهند با مسکن‌ها، صورت‌مسئله را پاک کنند. درد سر، با وجود شیوعش، اغلب سخت درمان می‌شود و پیداکردن دلیل دچارشدن به آن، آسان نیست. اگر شما هم تا امروز نتوانسته‌اید دلیل اصلی را پیدا و مهار کنید، این چند خط را بخوانید.

بالش کج
اگر وقت خوابیدن، بدن‌تان در موقعیت مناسبی قرار نگیرد و وضعیت سر و گردن‌تان مناسب نباشد، احتمال دچارشدن‌تان به سردرد افزایش می‌یابد. مشکلات ستون‌فقرات و گردن، از شایع‌ترین دلایل سردرد هستند. پس قبل از اینکه به فکر روش‌های تشخیصی گران‌قیمتی مانند ام‌آرآی و سی‌تی‌اسکن باشید، نگاهی دقیق‌تر به بالش‌تان بیندازید.

اضطراب
فکر و خیال مداوم، اضطراب و واردشدن تنش به شما، می‌تواند سرتان را به درد بیاورد. اگر بدون هیچ علت مشخصی، همیشه نگرانید یا اینکه اتفاق نگران‌کننده‌ای را تجربه کرده‌اید، یا اینکه شغلی اضطراب‌آور دارید، طبیعی است که زیاد سردرد را تجربه کنید. در این شرایط، متخصصان اعصاب و روان، بیشتر از متخصصان مغز و اعصاب می‌توانند به بهبود شما کمک کنند.

فشار خون
افت مکرر فشارخون، درست مانند بالارفتن آن، می‌تواند زمینه‌ساز سردرد شود. اگر سردرد شما، با احساس کرختی و گیجی همراه است، احتمالا فشارخون‌تان افت کرده و اگر تاری دید، مشکلات بینایی وگرگرفتگی را همزمان با درد احساس می‌کنید، بعید نیست که فشارخون‌تان بالا رفته باشد.

سیگار
اگر به میگرن یا سردردهای نبضی دچار باشید، با آمدن عوامل تحریک‌کننده به زندگی‌تان، سردردتان هم شدت می‌گیرد. سیگارکشیدن و مصرف خوراکی‌های حاوی کافئین (مثل قهوه یا شکلات سیاه) از جمله عواملی هستند که باعث تحریک سردردهای میگرنی می‌شوند.

دندان‌ قروچه
اگر شب‌ها ناخودآگاه دندان‌های‌تان را روی هم فشار می‌دهید یا دندان‌قروچه می‌کنید، احتمالا صبح‌ها با سردرد بیدار می‌شوید. فشاردادن‌ دندان‌ها به هم – که در اغلب موارد یک واکنش عصبی است و ریشه در وضعیت روانی شما دارد – می‌تواند زمینه را برای درد استخوان‌های سر شما فراهم کند و تشخیص دلیل سردرد را برای‌تان دشوار کند.

وابستگی به کافئین
اگر به مصرف مکرر چای و قهوه عادت داشته باشید، احتمالا در زمان دورماندن از کافئین، سردرد را تجربه می‌کنید. گذشته از این، از آنجا که کافئین زمینه را برای دفع آب بدن فراهم می‌کند، با مصرف زیاد آن ممکن است دچار کم‌آبی‌ و سردردهای ناشی از این کمبود شوید.

سینوزیت
مبتلایان به عفونت سینوس‌ها، معمولا زیاد با سردرد درگیر می‌شوند. کافی است که این افراد با هوای سرد یا وزش باد روبه‌رو شوند تا درد، سرشان را نشانه بگیرد.

نظرات بسته شده است.