چرا ورزش و رژیم لاغرتان نمی‌کند؟

چرا ورزش و رژیم لاغرتان نمی‌کند؟ساعات کار طولانی، بی‌خوابی شبانه، غذای چرب محیط کار و بیگانه بودنتان با ورزش، تنها دلیل چاق‌تر شدنتان نیستند.اگر با وجود همه خستگی یک ساعت در روز پیاده‌روی می‌کنید، اگر غذایتان را از خانه می‌آورید و حتی اگر کمتر کافئین می‌خورید و شب‌ها بهتر می‌خوابید، باز هم ممکن است عواملی دست‌به‌دست هم دهند و مانع لاغر شدنتان شوند.

محققان متهم‌های عجیبی را برای افزایش چربی‌های بدن معرفی کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند از میزان پولی که در جیبتان است تا هوایی که در محیط کارتان استنشاق می‌کنید همه می‌توانند باعث چاقی‌تان شوند.پس در صورتی که در شرایط زیر به سر می‌برید، بیشتر از دیگران برای از دست دادن اضافه‌وزنی که باعث بیمار شدن قلب و کند شدن فعالیت مغزتان می‌شود تلاش کنید.شاید متخصص تغذیه برای لاغر شدنتان باید به شما بیشتر از دیگران سخت بگیرد.

بی‌پولید؟
فکر می‌کنید چاقی یکی از نشانه‌های ثروتمندی است؟ اشتباه می‌کنید! بی‌پولی هم می‌تواند مثل ویروس چاقی باشد و با آمدنش شما را به این مشکل دچار کند. محققان می‌گویند در دوره رکود اقتصادی و زمانی که نرخ بیکاری افزایش پیدا می‌کند، احتمال چاق شدن تا ۲۱ درصد بیشتر می‌شود. اگر شغل ثابت ندارید و کار دوره‌ای دارید، که گاهی هست و گاهی نیست، بعید نیست که امسال چاق‌تر از سال گذشته شده باشید.

 روی قله زندگی می‌کنید؟
خانه‌تان کجاست؟ در یکی از کوچه‌های شیب‌دار بالای شهر است؟ در دامنه کوه زندگی می‌کنید یا اصلا شهری که در آن هستید، در نقطه‌ای مرتفع‌تر از شهرهای دیگر واقع شده است؟ اگر این‌طور است باید انتظار چاق شدنتان را داشته باشید. محققان می‌گویند ارتفاع محل زندگی‌تان می‌تواند بر وزن شما تاثیر بگذارد. از نظر آن‌ها هرچه در نقطه مرتفع‌تری زندگی کنید، بیشتر احتمال دارد با چاقی دست‌به‌گریبان شوید.

 مادربزرگتان چاق بوده؟
همه‌چیز دست خودتان نیست! ژن‌های شما هم می‌توانند بر وضعیت بدنی‌تان تاثیر بگذارند و احتمال چاق بودنتان را بیشتر کنند. اگر در خانواده‌ای چاق متولد شده‌اید، بیشتر باید مراقب خوردوخوراک و سبک زندگی‌تان باشید، چراکه چاقی می‌تواند مشکلی ژنتیکی باشد و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

 محیط کارتان آلوده است؟
آلودگی هوا یکی دیگر از دلایل عجیب چاقی است. آلاینده‌های محیطی فقط باعث خس‌خس سینه و به سرفه انداختنتان نمی‌شوند. آن‌ها علاوه بر بیماری‌های ریوی، شما را گرفتار چاقی هم می‌کنند. آلودگی هوا بر متابولیسم تاثیر می‌گذارد و با برهم زدن تعادل سوخت‌وساز بدن، شما را چاق می‌کند. اگر در شهری آلوده زندگی می‌کنید یا در کارخانه سیمان و محیط‌هایی که مانند آن آلوده هستند مشغول کارید، بعید نیست که به‌زودی از این هم چاق‌تر شوید.

 محل کارتان گرم است؟
ساعت‌ها وقت گذراندن در محیط گرم می‌تواند باعث چاقی شود. محققان می‌گویند اگر می‌خواهید وزن کم کنید، هوای محیطی که در آن قرار دارید را کمی سردتر کنید. به عقیده آن‌ها زندگی در خانه‌ای که حسابی گرم است یا ساعت‌ها کار کردن در چنین محیطی سوخت‌وساز بدن را پایین می‌آورد و باعث چاق‌تر شدن می‌شود. آن‌ها به افراد چاق توصیه می‌کنند حتی در سرمای زمستان، درجه شوفاژخانه‌شان را کمتر کنند و به بدنشان اجازه مواجهه با هوای سرد را بدهند.

 در کودکی زیاد آنتی‌بیوتیک خورده‌اید؟
آنتی‌بیوتیک‌ها بدون شک از بزرگ‌ترین معجزات پزشکی مدرن هستند اما با وجود همه خدماتی که به بشر کرده‌اند، زیان‌هایی را هم به او وارد کرده‌اند. یکی از عوارض مصرف طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک، افزایش بی‌رویه وزن است. از نظر محققان کسانی که در دوران کودکی مدتی طولانی آنتی‌بیوتیک مصرف کرده‌اند، در بزرگسالی بیشتر در معرض چاقی قرار می‌گیرند. از بین بردن باکتری‌های مفید روده از دلایل این اتفاق است. به همین دلیل محققان می‌گویند کسانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، بیشتر از دیگران فراورده‌های پروبیوتیک مصرف کنند تا باکتری‌های مفید در روده‌هایشان باقی بماند و فعالیت درست دستگاه هضم مانع چاق شدنشان شود.

 برچسب روی مواد غذایی را نمی‌خوانید؟
به‌جز قیمت روی بسته‌بندی مواد غذایی به چیز دیگری هم توجه می‌کنید؟ اگر پاسختان منفی است باید بگوییم که یکی از دلایل چاقی‌تان همین موضوع است. خواندن اطلاعات روی بسته‌بندی‌ها به شما کمک می‌کند آگاهانه‌تر خرید کنید و با توجه به نیازهای بدنتان مواد غذایی مورد نیاز را تهیه کنید.

نظرات بسته شده است.