آفتوژل ضد آفت دهان (فواید و عوارض،روش مصرف)

قیمت آفتوژل,خرید افتوژل,داروی خارجی برای آفت دهان,قیمت داروی آفتوژل,قیمت آفتین ژل,آفتین ژل خرید اینترنتی
شكل داروئي
مخاط چسب دهانی

AFTOGEL PATCH

تركيب داروئي
مخاط چسب آفتوژل محتوی عصاره استاندارد شده ریشه گیاه شیرین بیان Liquoriceبا نام علمی (Glycyrrhiza glabra L.) حاوی 18/0 میلی گرم پلی فنل ها بر مبنای پیروگالل مي باشد.

مواد موثره
ریشه های خشک شده گیاه شیرین بیان محتوي تركيبات مؤثره شامل ساپونین های تری ترپنوئیدی از جمله گلیسیریزین (Glycyrrhizin)،گلیسیرتینیک اسید (Glycyrrhetinic acid)، استرولها و فلاونوئيدها از جمله فلا ونون ها عمدتا لیکوئی ریتین، شالکونها و ایزو فلا ونوئیدها مي باشد.

فارماكولوژي
آفت دهان بیماری التهابی مزمن و تکرار شونده است که به صورت زخم در مخاط دهان ظاهر شده و معمولا در سطح داخل لب، گونه ها، لثه و زبان گسترش می یابد که درمان آن در بسیاری از موارد به درمان های علامتی محدود می شود.

به نظر می رسد فاکتورهای ژنتیکی(عامل ارث)، اختلالات خونی، نقایص ایمنی، تروما، استرس، اضطراب و حساسیت غذایی از عوامل زمینه ساز این بیماری می باشد.

کارآزماییهای بالینی انجام شده اثر عصاره شیرین بیان در درمان آفت و زخمهای راجعه دهان را به خوبی نشان داده است. در کارآزمایی بالینی کنترل نشده بر روی 20 بیمار مبتلا به زخم های دهان با شیرین بیان نشان داده شد که 15 نفر از این بیماران طی یک روز، بهبودی را تجربه کردند وبه دنبال آن در روز سوم زخمها به طور کامل ترمیم گردید.

در یک کارآزمایی بالینی دوسویه کور متقاطع نشان داده شد دهانشویه حاصل از ریشه شیرین بیان به طور قابل توجهی متوسط تعداد زخم ها در روز، تعدادزخم های جدید ایجاد شده و درد وناراحتی همراه با این ضایعات را به طور قابل توجهی کاهش داد.

ترکیبات مؤثره آفتوژ ل محافظ بافت مخاطی بوده و به دلیل اثر ضدالتهابی و خاصیت تسکین دهندگی باعث کاهش درد و سوزش بافت ملتهب می گردد. همچنین این ترکیبات دارای اثرات ضد میکروبی، ضد ویروسی، محرک ایمنی، ضد اسپاسم وآنتی اکسیدانی می باشند.

از مزایای آفتوژل در فرم دارویی مخاط چسب افزایش مدت زمان تماس دارو با زخم آفتی ودر نتیجه اثربخشی بیشتر دارو می باشد.همچنین این فرم دارویی بیشترین تراکم دارو را در مجاورت زخم و حداقل مقدار مصرف دارو را باعث می شود که به عنوان درمانی با کمترین عوارض جانبی مطرح می باشد.

مقدار و نحوه و مصرف
مقدار و نحوه مصرف دارو توسط پزشك تعيين مي گردد ولي بطور معمول 5-4 بار در روز و یک بار موقع خواب توصیه می شود.

يك پرک آفتوژل را روی آفت قرار داده و با زبان خود آن را مرطوب نمائید. برای افزایش ماندگاری می توانید مجددا پرک دیگری روی آن قرار دهید. به تدریج دارو با بزاق دهان حل می شود و درد و التهاب زخم را کاهش می دهد.

موارد مصرف
درمان آفت، برفک و زخم های دهانی، موکوزیت ناشی از شیمی درمانی.

موارد منع مصرف
این فرآورده در دوران بارداری، پر فشاری خون، بیماریهای قلبی- عروقی، کلستاتیک کبد، سیروز کبدی، و اختلالات شدید کلیه منع مصرف دارد.

عوارض جانبي
عصاره شیرین بیان موجب افزایش فشار خون، احتباس سدیم و آب و کاهش پتاسیم خون می گردد.

تداخلات دارويي
مصرف همزمان با مدرهای کاهنده فشار خون مثل تیازیدها منجر به دفع بیشتر پتاسیم بدن می شود.

بارداري و شيردهي
– در دوران بارداري مصرف این فرآورده ممنوع می باشد.
– در دوران شيردهي با احتیاط مصرف شود.

شرايط نگهداري
– فرآورده را دور از نور و رطوبت و در دماي كمتر از 30 درجه سانتيگراد نگهداري نمائيد.
– فرآورده را دور از دسترس كودكان نگهداري نمائيد.

بسته بندي
مخاط چسب آفتوژل به شكل پرک های گرد سبزرنگ در ظروف پلاستيكي (فلاكون)شفاف 30 عددي به همراه بروشور مي باشد.

نحوه مصرف آفتوژل به صورت تصوی
استفاده از آفتوژل بسیار ساده است. پرک های آفتوژل شدیدا جاذب رطوبت هستند کافیست با دست تمیز یک پرک آفتوژل را برداشته و مستقیما روی آفت و یا زخم موجود در دهان قرار دهید و با زبان خود آنرا مرطوب کنید آفتوژل بر روی بافت مخاطی چسبیده و در طول مدت زمان 10 الی 20 دقیقه داروی خود را تخلیه میکند.
این دارو کاملا خوراکی است و با طعم خاص شیرین بیان که برای اغلب افراد مطبوع و شیرین است(کمی مایل به تلخی ناشی از شیرینی 50 برابری عصاره شیرین بیان نسبت به ساکارز) اثر درمانی خود را اعمال می کند.
مدت زمان ماندگاری دارو در دهان به عوامل متعددی بستگی دارد :
اگر محل قرار گرفتن دارو نزدیک غدد بزاقی باشد جریان بزاق با سرعت بیشتری آفتوژل را حل می کند و ماندگاری دارو در مخاط دهان کاهش می یابد.
اگر زخم آفت روی زبان باشد پرک آفتوژل را مستقیما روی آفت قرار دهید و قبل از این که دهان خود را ببندید، با انگشت مرطوب روی آفتوژل را نمناک کنید. در غیر این صورت با بسته شدن دهان طرف دیگر آفتوژل به سقف دهان می چسبد و از روی زبان جدا می شود.
اگر قبل از چسبیدن آفتوژل به مخاط دهان، خیس یا مرطوب شود دیگر به مخاط دهان نمی چسبد. بنابراین پرک باید کاملا خشک باشد و موضع هدف مرطوب که رطوبت طبیعی دهان برای چسبیدن آن کافیست..

نظرات بسته شده است.