قرص والزارتان یا والساکور (روش مصرف،خطرات و عوارض،فواید)

والزارتان به گروهی از داروها که تحت عنوان آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II شناخته می شوند تعلق دارد و به کنترل فشارخون بالا کمک می کند. آنژیوتانسین II ماده ای در بدن است که باعث تنگ شدن عروق و در نتیجه افزایش فشارخون می شود. این دارو با مهار اثر آنژیوتانسین II عمل می کند و با گشاد کردن عروق خونی باعث کاهش فشارخون می شود.

قرص های روکش دار والساکور 80 و 160 میلی گرمی را می توان در سه مورد متفاوت مصرف کرد:

درمان فشارخون بالا: فشارخون بالا کار قلب و سرخرگها را افزایش می دهد. در صورت عدم درمان، عروق خونی مغز، قلب و کلیه ها آسیب دیده و می تواند منجر به سکته، نارسایی قلبی و یا کلیوی گردد. فشارخون بالا خطر حملات قلبی را افزایش می دهد. شما می توانید با کاستن از فشارخون خود و رساندن آن به حد طبیعی، احتمال بروز این بیماریها را کاهش دهید.

درمان بیماران بلافاصله بعد از حمله قلبی (سکته قلبی): کلمه بلافاصله در اینجا به معنی 12 ساعت تا 10 روز می باشد.

درمان علامتی نارسائی قلبی : در صورتیکه گروهی از داروها به نام مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، (دارویی که در درمان نارسایی قلبی مصرف می شود) را نتوان مصرف کرد و یا در صورتیکه نتوان از داروهای مسدودکننده گیرنده بتا (داروی دیگر مصرفی در نارسایی قلبی) استفاده کرد از والساکور همراه با این داروها (ACE Inhibitors) استفاده می شود.

علائم نارسایی قلبی شامل تنفس کوتاه و تورم اندامها و پاها بواسطه تجمع مایع است. این علائم به علت عدم توانایی عضلات قلب در پمپ کردن خون کافی و مورد نیاز تمام بدن بروز می کنند.

مواردی که قبل از مصرف والساکور باید به آن توجه کنید

درموارد زیر والساکور را مصرف نکنید:

در صورت آلرژی (حساسیت) به والسارتان یا سایر اجزاء دیگر والساکور
ابتلا به بیماریهای وخیم کبدی
در صورتیکه بیش از 3 ماه از بارداری شما گذشته باشد (بهتر است که از مصرف والساکور در ابتدای بارداری نیز اجتناب شود. بخش مربوط به بارداری را ملاحظه کنید).
در صورت وجود هریک از موارد زیر، قبل از مصرف والساکور پزشک خود را مطلع کنید:
ابتلا به بیماریهای کبدی
ابتلا به بیماریهای وخیم کلیوی ویا تحت دیالیز قرار داشتن
در صورت ابتلا به تنگی شریان کلیوی
در صورتیکه عمل پیوند کلیه را به تازگی انجام داده باشید.
در صورتیکه تحت درمان بعد از حمله قلبی و یا درمان نارسایی قلبی قرار دارید، ممکن است پزشک شما عملکرد کلیه شما را ارزیابی کند.
در صورتیکه بیماری وخیم قلبی دیگری غیر از نارسایی قلبی و یا حمله قلبی داشته باشید.
در صورت مصرف داروهای افزاینده میزان پتاسیم خون که شامل مکملهای پتاسیم، نمک های رژیمی حاوی پتاسیم، داروهای نگهدارنده پتاسیم و هپارین می باشند. لذا ممکن است تعیین مقدار پتاسیم خون در فواصل زمانی منظم ضرورت پیدا کند.
در صورت ابتلا به آلدوسترونیسم (در این بیماری غدد فوق کلیوی شما بیش از حد طبیعی هورمون آلدوسترون ترشح می کنند). در صورت ابتلا به این بیماری مصرف والساکور توصیه نمی گردد.
در صورت از دست دادن حجم زیادی مایع (دهیدراتاسیون) ناشی از اسهال، استفراغ و یا مصرف مقادیر زیاد داروهای مدر.
مصرف والساکور در کودکان و نوجوانان توصیه نمی گردد. (زیر 18 سال)

مصرف سایر داروها همزمان با والزارتان

درصورتیکه از داروی دیگری استفاده می کنید یا اخیراً دارویی استفاده کرده اید (حتی اگر بدون تجویز پزشک باشد) پزشک خود یا دکتر داروساز را مطلع کنید.

اگر والزارتان همراه با داروهای خاص دیگری مصرف شود، فواید درمانی آن تحت تأثیر قرار می گیرد و لذا تغییر مقدار مصرف، رعایت احتیاطات دیگر، و یا در برخی موارد قطع مصرف داروهای دیگر ضرورت می یابد. این موارد شامل داروهای نسخه ای و غیر نسخه ای می گردد، بویژه:

سایر داروهای کاهنده فشارخون، خصوصاً مدرها
داروهای افزاینده مقدار پتاسیم خون، که شامل مکملهای پتاسیمی، نمکهای رژیمی حاوی پتاسیم، داروهای نگهدارنده پتاسیم و هپارین می باشند.
داروهای مسکن ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)
لیتیم
در صورتی که تحت درمان بعد از حمله قلبی با داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) هستید، مصرف والساکور توصیه نمی گردد.
در صورتی که تحت درمان نارسایی قلبی با داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین و داروهای مسدودکننده گیرنده بتا می باشید، مصرف والساکور توصیه نمی گردد.

مصرف والساکور همراه با غذا و مایعات

شما می توانید والساکور را همراه غذا نیز مصرف کنید.

مصرف والزارتان در بارداری و شیردهی

قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
در صورت بارداری و یا احتمال بارداری حتماً پزشک خود را مطلع کنید. در این موارد معمولاً پزشک شما دستور قطع مصرف والساکور را قبل از شروع بارداری و یا به محض باردار شدن شما می دهد و داروی دیگری را به جای والساکور تجویز می کند. مصرف والساکور در سه ماه اول بارداری توصیه نمی گردد و در سه ماهه دوم و سوم نیز ممنوع است، چرا که مصرف آن بعد از سه ماه اول می تواند منجر به آسیب جدی به جنین گردد.

در صورت شیردهی و یا شروع به شیردهی پزشک خود را آگاه کنید. مصرف والزارتان در مادران شیرده توصیه نمی گردد و لذا پزشک شما در این موارد، بویژه نوزادان و یا نوزادان ناشی از زایمان زودرس، داروی دیگری را تجویز می کند.

رانندگی و استفاده از ماشین آلات
قبل از رانندگی، کار با ماشین آلات و یا ابزار و یا سایر فعالیتهایی که نیازمند به تمرکز حواس است از اثرات والساکور بر بدن خود آگاه باشید. همانند بسیاری از داروهای دیگر مورد مصرف در درمان پرفشاری خون، والساکور نیز در موارد نادری می تواند باعث خواب آلودگی و عدم توانایی تمرکز حواس گردد.

اطلاعات مهم درباره سایر اجزاء والزارتان

والساکور حاوی لاکتوز می باشد و لذا در صورت عدم تحمل برخی قندها، قبل از مصرف این فرآورده دارویی با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه مصرف والزارتان

همیشه والزارتان را دقیقاً مطابق دستور پزشک خود مصرف کنید تا بهترین نتیجه درمانی حاصل شده و احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل برسد. در صورت عدم اطمینان با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. افراد مبتلا به پرفشاری خون معمولاً متوجه علائم این مشکل خود نمی گردند. بسیاری از آنها احساس سلامتی می کنند. این نکته بیانگر اهمیت رعایت دستورات پزشکان حتی در صورت احساس بهبودی می باشد.

پرفشاری خون: مقدار مصرف معمول روزانه 80 میلی گرم می باشد. در برخی موارد پزشک مقدار مصرف را بیشتر می کند (مثلاً 160 یا 320 میلی گرم). همچنین پزشک ممکن است والساکور را توأم با داروهای دیگری (مثلاً مدرها) تجویز کند.

بعد از حمله قلبی اخیر: درمان معمولاً تا 12 ساعت بعد از حمله قلبی با مقدار مصرف 20 میلی گرم 2 بار در روز شروع می شود. پزشک مقدار مصرف را بتدریج و طی چند هفته تا 160 میلی گرم 2 بار در روز افزایش می دهد. مقدار مصرف نهایی بسته به شرایط بیمار و تحمل وی دارد.

والزارتان را می توان همراه با سایر درمانها در درمان حمله قلبی تجویز کرد که این مسأله منوط به تشخیص پزشک می باشد.

نارسایی قلبی: درمان معمولاً با 40 میلی گرم دو بار در روز شروع می شود. پزشک مقدار مصرف را بتدریج طی چند هفته تا 160 میلی گرم 2 بار در روز افزایش می دهد. مقدار مصرف نهایی بسته به تحمل فرد و شرایط بیماری دارد.

والساکور را می توان همراه با سایر درمانهای نارسایی قلبی تجویز کرد که این مسأله منوط به تشخیص پزشک می باشد. والساکور را می توان همراه غذا نیز مصرف کرد. والساکور را همراه با یک لیوان آب و در یک زمان مشخص از روز میل کنید.

اگر مصرف دارو فراموش شود
هنگامیکه مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. سپس مصرف را بر اساس زمان های معمول ادامه دهید. برای جبران دوز فراموش شده مقدار مصرفی را دو برابر نکنید.

مصرف بیش ازحد نیاز والزارتان

در صورت احساس خواب آلودگی شدید و یا غش، دراز کشیده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتیکه اشتباهاً تعداد زیادی قرص مصرف کردید، با پزشک، داروساز و یا مرکز درمانی تماس بگیرید.

قطع مصرف والزارتان
قطع درمان می تواند منجر به بدتر شدن بیماری شما گردد. مصرف دارو را مگر با دستور پزشک قطع نکنید.
در صورت نیاز به طرح سؤالات بیشتر درباره این دارو از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

عوارض جانبی احتمالی والزارتان

مانند تمام داروها مصرف والساکور می تواند عوارض جانبی داشته باشد، هرچند تمامی آنها در تمام افراد مشاهده نمی شود. این عوارض

می تواند به دفعات مختلف بروز کنند که به شکل زیر تعریف می شوند:
بسیار شایع: یک نفر از هر ده نفر تجربه می کنند.
شایع: یک تا 10 نفر از هر 100 نفر تجربه می کنند.
غیرشایع: یک نفر از هر 1000 نفر تجربه می کنند.
نادر: یک نفر از هر 10000 نفر تجربه می کنند.
بسیار نادر: کمتر از یک نفر از هر 10000 نفر تجربه می کنند.
ناشناخته: دفعات بروز را نمی توان بر اساس داده ها ی موجود تخمین زد.

همچنین بخوانید:راهنمای جامع درمان فشار خون

برخی علائم نیازمند توجه پزشکی فوری
علائم آنژیوادم مثل:
تورم چهره، زبان و گلو
مشکل در بلع
عطسه و مشکل در تنفس

اگر هریک از علائم فوق را مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سایر عوارض جانبی
شایع:
سرگیجه، سرگیجه وضعیتی
افت فشارخون با علائمی مثل سرگیجه
کاهش عملکرد کلیه (علائم آسیب کلیوی)

عوارض غیرشایع والزارتان
واکنش های حساسیتی با علائمی مثل خارش، قرمزی، سرگیجه، تورم صورت، لبها، زبان و یا گلو، مشکل در بلع یا تنفس ( علائم آنژیوادم)
افت ناگهانی هوشیاری
کاهش شدید عملکرد کلیه (علائم نارسایی حاد کلیه)
اسپاسم عضلانی، ضربان غیر عادی قلب (علائم هیپرکالمی)
قطع تنفس، مشکل در تنفس حتی در حالت دراز کش، تورم پاها (علامت نارسایی قلب)
سردرد، سرفه، شکم درد، تهوع، اسهال، خستگی، ضعف

عوارض ناشناخته والساکور

قرمزی، خارش همراه با برخی از علائم و نشانه هایی مثل: تب، دردهای مفصلی، درد عضلانی، تورم غدد لنفی و یا علائم شبه آنفلوانزا
لکه های قرمز مایل به بنفش، تب، خارش، علائم التهاب عروق خونی که به واسکولیت شناخته می شود.
خونریزی و یا کبودی نامعمول, علائم ترمبوسیتوپنی
درد عضلانی
تب، گلودرد یا زخم دهان ناشی از عفونت (علائم نوتروپنی یا کاهش تعداد گلبولهای سفید خون)
کاهش مقدار هموگلوبین و درصد گلبولهای قرمز خون (که در موارد شدید میتواند منجر به کم خونی گردد)
افزایش مقدار پتاسیم خون (در موارد شدید آغازگر اسپاسمهای عضلانی و ضربان نامعمول قلب می باشد)
افزایش شاخصهای عملکرد کبد (آسیب کبدی) مثل افزایش میزان بیلی روبین در خون (در موارد شدید باعث زرد شدن پوست و زردی سفیدی چشم می شود)
افزایش مقدار نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین (نشانگر فعالیت غیر عادی کبد)

دفعات بروز برخی از عوارض جانبی بسته به شرایط شما تغییر می کند. برای مثال عوارضی مثل سرگیجه و افت عملکردکلیه در بیماران مبتلا به پرفشاری خون تحت درمان کمتر از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی یا مبتلا به حمله قلبی تحت درمان دیده می شوند.

در صورت تشدید هریک از عوارض جانبی و یا در صورت بروز عارضه ای که در این برگه وجود ندارد، با پزشک خود یا داروساز تماس بگیرید.

نحوه نگهداری والزارتان
دارو را دور از دسترس کودکان قراردهید.
داروهای تاریخ گذشته را مصرف نکنید. تاریخ انقضاء درج شده دلالت بر آخرین روز ماه قید شده دارد.
دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و در بسته بندی اصلی جهت محافظت از رطوبت نگهداری کنید.
داروها را نباید در فاضلاب یا زباله های خانگی ریخت. با دکتر داروساز درباره نحوه امحای داروهای غیرضروری مشورت کنید. رعایت این موارد به حفظ محیط زیست کمک می کند.

محتوای والزارتان
ماده مؤثره این فرآورده والسارتان می باشد.
هر قرص روکش دار حاوی 80 میلی گرم والسارتان می باشد.
هر قرص روکش دار حاوی 160 میلی گرم والسارتان می باشد.

سایر اجزا این فرآورده شامل: لاکتوز مونو هیدرات، میکروکریستالین سلولز، پوویدون K30، کراس کارملوز سدیم، سیلیکا انیدر کلوئیدی و منیزیوم استئارات می باشد.

سایر اجزاء روکش قرص 80 و 160 میلی گرمی شامل هیپرملوز، تیتانیوم دی اکساید(E171)، ماکروگل 4000 و رنگ اکسید آهن قرمز(E172) می باشند.

شکل و محتوای بسته بندی والزارتان
– قرصهای روکش دار 80 میلی گرمی صورتی، گرد و محدب می باشند که یک طرف قرص خط دار است.
– قرصهای روکش دار 160 میلی گرمی زرد مایل به قهوه ای، بیضی شکل و محدب می باشند که یک طرف قرص خط دار است.
– قرص ها در بسته های 28 عددی و بلیستر شده می باشند.

دارنده مجوز بسته بندی و محل بسته بندی: کارخانه داروسازی اکتوورکو، کرج – ایران

درصورتیکه سؤالی برای شما پیش آمد از پزشک خود یا دکتر داروساز بپرسید.
درصورتیکه عوارض جانبی دارو شدید شد و یا شما متوجه عارضه ای شدید که در این برگه راهنما وجود نداشت، موضوع را به پزشک خود و یا دکتر داروساز اطلاع دهید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.