آسپرین (نحوه مصرف،فواید و عوارض)

آسپرین و غلظت خون,آسپرین ۸۰,قرص آسپرین چیست,تاثیر قرص آ اس آ بر جنین,مصرف قرص آ اس آ ۸۰ در بارداری,علت تجویز آسپرین در بارداری,مصرف آسپرین در بارداری,مصرف آسپرین ۸۰ در بارداری,قرص asa 80 در دوران بارداری,آ اس آ ۱۰۰,قرص رقیق کننده خون,انواع آسپرین,
آسپرین بچه چیست؟,قرص آسپرین بچه,قرص آ اس آ۸۰,قرص آ اس آ برای چیست,قرص رقیق کننده خون,قرص آ اس آ در بارداری,قرص استیل سالیسیلیک اسید,قرص آ ث آ,تاثیر قرص آ اس آ بر جنین,خواص اسپرین,عوارض آسپرین,آسپرین بچه ۸۰

آسپرین برای درمان دردهای خفیف تا متوسط (سر درد، دیس منوره، میالژی، دردهای دندانی)، درمان درد و التهاب در بیماران آرتریت روماتوئید، اوستئوآرتریت و نیز کاهش تب اندیکاسیون دارد.
همچنین به علت اثرات ضد پلاکتی، این دارو در درمان اولیه اختلالات کاردیووسکولار (آنژین پکتوریس، انفارکتوس میوکارد) نیز مصرف دارد.

مکانیسم اثر
این دارو آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می‌کند. پلاکتها بخصوص به این اثر خیلی‌ حساسند. همچنین اثرات ضد التهابی آن از طریق مهار تولید آنتی بادی ، مهار آزاد شدن هیستامین بوسیله آنتی‌ژن و تثبیت نفوذپذیری مویرگها طی واکنش‌های ایمونولوژیکی اعمال می‌گردد.

فارماکوکینتیک
آسپیرین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به میزان ۹۰-۸۰% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو ۳-۲ ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود. دارو توانایی عبوراز جفت وشیر را دارد.

موارد منع مصرف
در کودکان زیر ۱۲ سال (احتمال بروز سندرم ری)، وجود زخم خونریزی‌دهنده دستگاه گوارشی، هموفیلی، وجود یا سابقه حساسیت به سایر داروهاای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) ، ترومبوسیتوپنی، آنژیوادم و پولیپ‌های بینی همراه آسم نباید مصرف شود.

هشدارها
در بیماریهایی مانند آسم، الرژی، آسیب‌های کلیوی یا کبدی، کاهش آب بدن، اولسرپپتیک و کمبود G6PD باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
ASA درمان مناسبی برای کودکان مبتلا به بیماری‌های خفیف نبوده و در کودکان زیر ۱۲ سال فرآورده‌های حاوی آن ، مگر در موارد خاص نظیر آرتریت جوانان، نباید مصرف شود.

عوارض جانبی آسپرین

تحریک ملایم دستگاه گوارش، گاهی همراه با خونریزی بدون علامت و افزایش زمان خونریزی، شایع است. در بیماران حساس، اسپاسم برونش‌ها و واکنش‌های پوستی ممکن است بروز نماید. نارسایی کلیوی، کبدی وعوارض عصبی نظیر اغتشاش، سرگیجه، وزوز گوش، تشنج و افسردگی و نیز اختلالات اسید-باز و اثرات تب‌زا از عوارض وابسته به مقدار مصرف این دارو می‌باشند.

تداخل دارویی آسپرین

خطر خونریزی ناشی از مصرف داروهای ضد انعقادخوراکی در حین درمان با این دارو تشدید می گردد.
مصرف همزمان این دارو با آنتی بیوتیک ها، کورتیکواستروئیدها و NSAIDs احتمال بروز عوارض گوارشی را تشدید می کند.
پیرو مصرف همزمان این دارو با فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین، ونکومایسین احتمال تشدید اتوتوکسیتی وجود دارد و از این نظر باید بیمار را چک کرد.

نکات قابل توصیه
الف- در کودکان تب دار با علائم سرماخوردگی و زیر ۱۲سال به علت احتمال بروز سندروم ری (Reye ‘s syndrome) مصرف آسپیرین به عنوان داروی ضد تب و ضد درد، منع مصرف دارد.
ب- در بیماران با سابقه آسم احتمال تشدید حملات پیرو مصرف آسپیرین افزایش می یابد و در نتیجه مصرف این دارو در بیماران آسمی کنترااندیکه است.
اقتباس اطلاعات دا رویاب ممنوع می باشد.

مقدار مصرف
خوراکی:
بزرگسالان: به عنوان ضد درد و ضد تب۹۰۰-۳۰۰ میلی‌گرم هر ۴ تا ۶ ساعت و در صورت لزوم ، حداکثر تا g/day4 و به عنوان ضد روماتیسم g/day5/4-3/6 مصرف می‌شود. به عنوان ضد التهاب g/day6-4 و به عنوان ضد انعقاد mg/day150-100 مصرف می‌شود.
کودکان: به عنوان ضد درد و تب به صورت زیر مصرف می‌‌شود.
در کودکان تا ۲ سال، مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می‌شود.
درکودکان ۴-۲ سال، ۱۶۰ میلی‌گرم هر ۴ ساعت بر حسب نیاز تا زمان تداوم علائم.
در کودکان ۶-۴ سال، ۲۴۰ میلی‌گرم هر ۴ ساعت بر حسب نیاز تا زمان تداوم علائم.
در کودکان ۹-۶ سال ، ۳۲۵-۳۲۰ میلی‌گرم در هر ۴ ساعتت بر حسب نیاز تا زمان تداوم علائم.
در کودکان ۱۱-۹ سال، ۴۰۰-۳۲۰ میلی‌گرم در هر ۴ ساعت بر حسب نیاز تا زمان تداوم علائم.
در کودکان ۱۲-۱۱ سال، ۴۸۰-۳۲۰ میلی‌گرم در هر ۴ ساعت بر حسب نیاز تا زمان تداوم علائم.
شیاف:
بزرگسالان : ۶۰۰-۳۲۵ میلی‌گرم هر چهار ساعت بر حسب نیاز استعمال می‌شود. به عنوان ضد روماتیسم، g/day5/4 – ۳/۶ در مقادیر منقسم استعمال می‌شود.
کودکان: مقدار مصرف ، مشابه مقدار مصرف خوراکی است.

آسپرین و اثر آن بر سایر بیماری ها
تحقیقات جدیدی که در شماره سوم سال ۲۰۱۰ مجله انجمن پزشکی آمریکا چاپ شده نشان دهنده این است که مصرف روزانه آسپرین ممکن است افراد را بیماری های عروقی مبتلا کند.در این تحقیقات تاکید شده است درمان با آسپرین برای همگان جواب گو نمیابشد.

افزایش خطر ابتلا به ناشنوایی
در مارس ۲۰۱۰ در شماره سوم  مجله آمریکایی پزشکی ، محققان گزارش داده اند که استفاده منظم از آسپرین حداقل دو بار در هفته در طول یک سال ، در مردان  ، ۱۲ درصد خطر ابتلا به ناشنوایی  را افزایش میدهد. همچنین استفاده از سایر داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی و یا استامینوفن افزایش خطر ابتلا به کاهش شنوایی را به دنبال دارد.

عوارضی در طول دوره بارداری
در دوران بارداری برای درمان با آسپرین حتما باید با پزشک متخصص زایمان مشورت کنید .تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۰۷ نشان میدهد که مصرف آسپرین احتمال ابتلا به فشار خون بالا و عوارض جدی برای مادر در طول دوره بارداری را افزایش میدهد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال
محققان طی مطالعاتی در مجله انجمن پزشکی آمریکا پیشنهاد کردند که استفاده از آسپرین در بیماران خاصی که مبتلا به سرطان کولورکتال ممکن است زنده ماندن را بهبود بخشد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان
مطالعات نشان میدهد که مصرف دوز پائین آسپرین دو تا پنج بار در هفته برای زنانی مبتلا به سرطان پستان ، ۷۱ درصد احتمال عود این بیماری را کمتر میکند .
بررسی و پژوهش مؤسسه منتشر شده در ۲۰۰۸ درمجله ملی نشان دهنده این است که ، زنانی که به طور مرتب آسپرین استفاده می کنند، ، در مقایسه با کسانی استفاده ای ندارند ۱۳ درصد کمتر احتمال ابتلا به سرطان پستان دارند .

مانعی برای تشخیص سرطان پروستات
در سال ۲۰۰۸  در نشریه سرطان ، پژوهشگران گزارش داده اند که مصرف آسپرین مانعی برای تشخیص سرطان پروستات در افرادی که به  طور منظم استفاده میکنند باشد.

حفاظت در برابر آلزایمر
تحقیقات نشان دهنده این است  که افرادی که آسپرین مصرف میکنند تا به حال ۱۳ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر بوده اند .

کمک به پیشگیری از سکته مغزی

مطالعه کوچک فارماکولوژی به چاپ رسیده در سال ۲۰۰۸ در مجله بالینی نشان میدهد که آسپرین به بیماران سکته مغزی برای جلوگیری از سکته مغزی کمک میکند مگر اینکه بیمار برای رفع درد و … مصرف ایبوپروفن هم داشته باشد . منافع آسپرین ممکن است توسط ایبوپرفن کاهش پیدا کند.

محافظت در برابربیماری پارکینسون
مطالعه مغز و اعصاب منتشر شده در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد که زنانی که به طور مرتب آسپرین استفاده می کنند(دو یا چند بار در هفته به مدت حداقل یک ماه ) ممکن است ۴۰ درصد کمتر احتمال ابتلا به این بیماری را داشته باشند .

جلوگیری از ابتلا به آسم در زنان
مطالعات نشان میدهدکه زنان ۴۵ ساله و بالاتر که مصرف ۱۰۰ میلی گرم آسپرین در هر روز  دارند ، ۱۰ درصد کمتر خطر احتمال ابتلا به آسم در طول ده سال آینده نسبت به زنان دیگر را دارند .نویسندگان این مطالعه گفته اند که توجه داشته باشید که آسپرین می تواند علائم را در حدود ۱۰ درصد از مردم که  در حال حاضر مبتلا به آسم هستند تشدید کند .

حفاظت در برابر حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت
تحقیقات نشان می دهد بیماران دیابتی که مصرف آسپرین برای جلوگیری از حمله قلبی  دارند احتمال کمتری دارد که تجربه حمله قلبی داشته باشند . افرادی که مبتلا به دیابت هستند حداقل دو برابر احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی  را نسبت به عموم مردم دارند.

مرگ زنان بر اثر حمله قلبی را کاهش نمیدهد
تحقیقات پزشکی چاپ شده در مجله BMC  نشان داد اگرچه در مردان مصرف آسپرین برای کاهش میزان حمله قلبی است ، در  زنان این  مزیت وجود ندارد .

بروز  مشکلات معده
افرادی که مصرف آسپرین دارند ،بیشتر در معرض خطر  خونریزی معده و روده و زخم معده هستند ،به ویژه افرادیکه استفاده طولانی مدت از مواد مخدر دارند.

افزایش خطر ابتلا به خونریزی
آسپرین خون را رقیق تر میکند ،پلاکت خون قابلیت منعقد شدن کمتری پیدا میکند  بنابر این در صورت بروز خونریزی این موضوع میتواند کشنده  باشد .

نظرات بسته شده است.