اتوموکستین (روش مصرف،فواید و عوارض)

تفاوت اتوموکستین با ریتالین,قیمت اتوموکستین,اتوموکستین یا ریتالین,قرص stramox,اتوموکستین خارجی,کپسول آتوبایوکس,استراموکس و ریتالین
آتوموکستین برای درمان ADHD (بیش فعالی همراه با کاهش تمرکز) در بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال استفاده می شود.

مکانیسم اثر
مهار کننده انتخابی بازجذب نورآدرنالین

فارماکوکينتيک
آتوموکستین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به میزان 98% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.

هشدارها
الف- با توجه به احتمال بروز تشنج پیرو مصرف این دارو، تجویز این دارو در بیماران با سابقه صرع باید با احتیاط صورت گیرد.
ب- مصرف آتوموکستین در بیماران با گلوکومای زاویه بسته منع مصرف می باشد.
ج- با توجه به احتمال افزایش فشار خون پیرو مصرف این دارو، تجویز آتوموکستین در بیماران با هایپرتانسیون باید با احتیاط صورت گیرد.
خواهشمندم از کپی این اطلاعات خودداری فرمائید(دارویا ب)

عوارض جانبی اتوموکستین

بی اشتهایی، کاهش وزن، اختلالات خواب، اختلالات جنسی، راش، افزایش تعریق، بر افروختگی، تشنج

تداخل دارویی
الف- آتوموکستین نباید با مهارکننده های مونوآمینواکسیداز ( MAOIs) همزمان مصرف شود و همچنین باید فاصله زمانی حداقل 2 هفته بین شروع تجویز این دارو باMAOIs رعایت شود.
ب- در صورت مصرف همزمان این دارو با پاروکستین و یا فلوکستین، به علت افزایش غلظت پلاسمایی آتوموکستین باید دوز دارو را کاهش داد.

مقدار مصرف
الف- در بزرگسالان و کودکان با وزن بالای 70kg دوز اولیه به فرم خوراکی 40mg روزانه بوده و افزایش دوز بعد از حداقل 3روز تا دوز 80mg امکان پذیر است. ماکزیمم دوز مصرفی 100mg روزانه می باشد.
ب- در کودکان با وزن 70kg یا کمتر دوز اولیه به فرم خوراکی 0.5 mg/kg روزانه بوده و افزایش دوز بعد از حداقل 3روز تا دوز 1.2mg/kg امکان پذیر است. ماکزیمم دوز مصرفی 100mg می باشد.

توصیه های مهم دارویی
در صورت مشاهده هر يك از علائم فوق به پزشكتان مراجعه كنيد: بيقراري ،عصبانيت، افسردگي، افكار خودكشي،حمله هاي درد آور ،از دست دادن كنترل.
مصرف اين دارو باعث گيجي مي شود ،لذا پس از مصرف دارو از رانندگي و كارهايي كه نياز به تمركز دارند اجتناب نمائيد.
اگر كپسول باز شود ، محتواي داخل كپسول ممكن است باعث قرمزي و التهاب چشم شود . در صورت بروز اين عارضه چشمها بايد به سرعت با آب شسته شود.
مصرف این دارو در کودکان زیر 6 سال و زنان باردار توصیه نمی شود.

نظرات بسته شده است.