کلوتریمازول (موارد مصرف،عوارض و خطرات)

نحوه مصرف قرص واژینال کلوتریمازول, محلول کلوتریمازول, قطره کلوتریمازول, پماد کلوتریمازول برای نوزادان, پماد کلوتریمازول ۲ درصد, کلوتریمازول واژینال در بارداری, قرص کلوتریمازول, موارد منع مصرف کلوتریمازول, Clotrimazole , احتیاط مصرف کلوتریمازول Clotrimazole در کودکان, موارد و مقدار مصرف کلوتریمازول, اشکال دارویی کلوتریمازول, clotrimazole Cream ,داروی درمان عفونت های قارچی ,داروی ضد قارچ قوی و موثر, درمان تنیا ورسیکالر ,درمان عفونت های قارچی ,درمان عفونت ‌های قارچی واژن, درمان قارچ های پوستی, درمان کاندیدا آلبیکانس ,عفونت های قارچی ,قارچ های پوستی, مصرف کلوتریمازول برای خانم های شیرده, مصرف کلوتریمازول در دوران بارداری

نام علمی دارو (ژنریک): Clotrimazole

گروه دارویی: Antifungals

داروهای ضد قارچ

کلوتریمازول در درمان بیشتر عفونت‌ های قارچی موثر است. کاندیدا آلبیکانس، تنیا ورسیکالر، عفونت ‌های قارچی ناخن و… از جمله عفونت‌ هایی هستند که با این دارو درمان می ‌شوند.

البته جذب سیستمیک این دارو پایین است، اما بهترین فرم مصرف آن به صورت موضعی است. جذب این دارو حتی از طریق مخاط بخش‌ های مختلف بدن هم چون واژن تا ۳۰ درصد بالاتر می‌ رود. به همین دلیل انواع واژینال آن نیز در بازار وجود دارد.

مکانیسم اثر:

کلوتریمازول یک ضد قارچ وسیع الطیف است که در درمان عفونتهای قارچی حاصل از درماتوفیتها، مخمرها، و مالاسزیا فورفورکاربرد دارد.

کلوتریمازول با ممانعت از تقسیم و رشد ارگانیسم عمل میکند. کلوتریمازول یک داروی متوقف کننده رشد قارچ است، ولی بسته به مقدار مصرف میتواندکشنده قارچ نیز باشد. این دارو بیوسنتز ارگوسترول یا سایر استرولها را مهار نموده و با آسیب رساندن به غشا دیواره سلولی قارچ و تغییر در نفوذپذیری آن، موجب خروج عناصر ضروری داخل سلولی میشود.

همچنین، این دارو بیوسنتزتری گلیسیریدها و فسفولیپیدها توسط قارچ را مهار میکند. علاوه بر این، این دارو با مهار فعالیت اکسیداتیو و پراکسیداتیو آنزیم ها، سبب ساخت غلظتهای سمی هیدروژن پراکساید در داخل سلول شده که ممکن است منجر به از بین رفتن اندامکهای داخل سلول و نکروز سلولی گردد. در کاندیدا آلبیکانس، این دارو از تبدیل بلاستورسپورها به شکل میسلی فعال قارچ جلوگیری میکند.

فارماکوکینتیک

جذب: جذب کلوتریمازول با مصرف موضعی این دارو محدود است. میزان جذب دارو در مصرف قرص مکیدنی مشخص نشده است.
پخش: با مصرف موضعی حداقل است.
متابولیسم و دفع: نامعلوم.

اشکال دارویی کلوتریمازول Clotrimazole :

Tablet: 100, 500mg
Solution: 1%
Suppository: 100, 200, 500mg
Cream: 1, 2%
Cream: Clotrimazole 1% +Betamethasone (As Dipropionate) 0.05%
Lotion: Clotrimazole 1% +Betamethasone (As Dipropionate) 0.05%

توجه :
کلوتریمازول در درمان التهاب فرجی-مهبلی ناشی از گونه های تریکوموناس یا گاردنرلا واژینالیس (هموفیلوس واژینالیس) موثرنیست. تمام گونه ها یا سوشهای یک ارگانیسم خاص ممکن است به این دارو حساس نباشند.

موارد منع مصرف: حساسیت به کلوتریمازول یا سایر اجزای فرمولاسیون.
عوارض جانبی: عوارض جانبی کلوتریمازول بسیار نادر بوده و ممکن است ندرتا در برخی از افراد عوارض زیر را ایجاد نماید: سوزش و تحریکات واژن، بثورات جلدی، تکرر ادرار و درد در قسمت پایین شکم.

کلوتریمازول فقط زیر نظر پزشک

۱- اگر چه در دوران بارداری، مصرف کلوتریمازول عارضه ی زیادی ندارد، اما توصیه می‌ شود در ماه‌ های نخست حاملگی بدون تجویز و مشورت پزشک از آن استفاده نشود.
۲- مراقب باشید این دارو به چشم‌ ها نرسد و اگر چنین اتفاقی افتاد، هر چه زودتر آن ها را با آب تمیز بشویید.
۳- سوختگی و تحریک پوست از جمله عوارض شدید کلوتریمازول است و در صورت مشاهده، مصرف آن قطع شود.
۴- در خانم‌ های شیرده مصرف این دارو بی‌ خطر است.
۵- مصرف این دارو با الکل تداخل دارویی دارد و به کبد بیمار فشار وارد می ‌کند؛ چون متابولیسم کلوتریمازول از طریق کبد صورت می ‌گیرد.
۶- در صورت ابتلا به عفونت ‌های قارچی واژن علاوه بر استفاده از این دارو، باید لباس‌ های زیر هر روز عوض و پس از شست ‌و شوی مناسب با آب داغ جلوی آفتاب خشک شوند.
۷- پس از استفاده ی این دارو در محل ‌های موضعی مانند پوست دست ‌ها یا بازوها از تماس نور خورشید با آن ناحیه جلوگیری شود تا دارو تاثیر بیشتری بگذارد.

نکات قابل توصیه:

• دوره درمان کامل گردد (حتی در دوران قاعدگی).
• اگر پس از اتمام دوره درمان و یا پس از ۴ هفته بهبودی (بر طرف شدن خارش و ترشحات واژن) حاصل نشد، به پزشک مراجعه گردد.
• در صورتی که یک نوبت مصرف دارو فراموش گردیده، به محض به یاد آوردن استعمال گردد، ولی اگر تقریبا زمان دوز بعدی فرا رسیده، از استعمال آن خودداری شود.
• برای کنترل منابع عفونت یا جلوگیری از عود مجدد عفونت، اصول بهداشتی رعایت گردد، از مقاربت اجتناب ورزیده شود، در غیر اینصورت همسر حتما از کاندوم استفاده نماید با توجه به اینکه کلوتریمازول به لاتکس کاندوم آسیب میرساند باید برای جلوگیری از بارداری از روشهای دیگری در دوره درمان استفاده کرد .
• در صورت مصرف دارو، به علت ترشحات مهبل، امکان آلودگی لباسها وجود دارد بدین منظور از شورت نخی و نوار بهداشتی استفاده کنید .
• در صورت بروز علایم حساسیت به دارو (قرمزی، خارش، سوزش) درمان قطع و به پزشک مراجعه گردد.
• این دارو برای مصرف چشمی نبوده و از تماس آن با چشم خودداری گردد.
• هنگام استعمال اپلیکاتور توصیه میگردد که بیمار به پشت بخوابد و حتی الامکان اپلیکاتور را تا عمق واژن فرو برد تا کرم کاملا داخل واژن تخلیه گردد. پس از هر بار مصرف، اپلیکاتور با آب ولرم و صابون شسته شود.

موارد و مقدار مصرف کلوتریمازولClotrimazole

الف) تینئاپدیس، تینئاکروریس، تینئاورسیکالر، تینئاکورپوریس، کاندیدیاز پوستی.
بزرگسالان: روزانه دو بار، صبح و عصر، از محلول یا کرم جلدی بر رو ی موضع تمیز شده از قبل مالیده می‌ شود. مدت زمان مصرف معمولاً ۴-۱ هفته و حداکثر تا هشت هفته است.

ب) درمان کاندیدیاز فرجی- مهبلی.
بزرگسالان: مقدار ۱۰۰ میلی گرم از قرص واژینال، یک بار در روز.
قبل از خواب به مدت ۷ روز پیاپی استفاده می‌ شود. در زنان غیر باردار می‌ توان مقدار ۲۰۰ میلی گرم از قرص واژینال، یک بار در روز به مدت ۳ روز پیاپی، و یا مقدار ۵۰۰ میلی گرم از قرص واژینال به صورت تک دوز، قبل از خواب تجویز نمود.در صورت مصرف کرم واژینال، مقدار یک اپلیکاتور از کرم، یک بار در روز، به مدت ۷ روز پیاپی برا ی کرم %۱ و ۳ روز پیاپی برای کرم %۲ استعمال می‌ شود. برای عفونت خارجی نواحی فرج ، از کرم موضعی %۱ ، یک تا دو بار در روز به مدت ۷ روز متوالی استفاده می‌ شود.

پ) درمان کاندیدیاز دهانی- حلقی.
بزرگسالان و کودکان: یک قرص مکیدنی، ۵ بار در روز به مدت ۱۴ روز پیاپی استفاده می‌ شود.

ت) پیشگیری از کاندیدیاز دهانی- حلقی در بیماران مبتلا به ضعف ایمنی.
بزرگسالان: یک قرص مکیدنی، ۳ بار در روز در طول مدت شیمی درمانی مصرف می‌ شود.

موارد منع مصرف کلوتریمازول Clotrimazole و احتیاط

موارد منع مصرف: حساسیت مفرط به دارو.
موارد احتیاط: سه ماهه اول بارداری (احتمال عوارض جانبی برا ی جنین وجود دارد).

مصرف کلوتریمازول Clotrimazole در کودکان:
مصرف فرم مکیدنی در کودکان زیر سه سال توصیه نمی‌ شود. فرم‌های موضعی را در کودکان زیر ۲ سال به کار نبرید. در کودکان زیر ۱۲ سال، فرم‌های واژینال نباید به صورت خوددرمانی استفاده شود.

مصرف کلوتریمازول Clotrimazole در دوران بارداری و شیردهی
مصرف در شیردهی: ترشح کلوتریمازول در شیر مادر مشخص نیست. مصرف آن در شیردهی باید با احتیاط همراه باشد.
مصرف در بارداری: قرص‌های مکیدنی را فقط در صورتی که منافع بیش از خطرات احتمالی است ، مصرف نمایید.

نظرات بسته شده است.