کلومایسین (روش مصرف دارو،فواید و عوارض)

آمپول کلستین,آنتی بیوتیک کلستین,آمپول کلومایسین,امپول colomycin,قرص کلومایسین,کلومایسین ویال,کلومایسین چیست,آمپول کلیستین
نام علمی دارو (ژنریک): Colistin
گروه دارویی: Antibacterials
داروهای ضد باکتری

موارد مصرف کلومایسین
این دارو در درمان باکتری های حاد گرم منفی مخصوصا گونه سودومونا آئروژینوزا کاربرد دارد. کولیستی متات بصورت استنشاقی در درمان عفونت های تنفسی مخصوصا در بیماران سیستیک فیبروزیس مصرف می شود. کولیستین از راه خوراکی بصورت سولفات در درمان عفونت های دستگاه گوارش به همراه سایر داروها برای ضدعفونی انتخابی دستگاه گوارش در بیمارانی که در معرض ریسک خطر بالای عفونت داخلی هستند بکار می رود.

فارماکوکينتيک
این دارو از راه گوارش به میزان کمی جذب می شود. از راه پوست جذب نمی شود. حداکثر غلظت پلاسمائی پس از تزریق عضلانی 3-2 ساعت می باشد. 80% دارو از راه کلیه دفع می شود. دفع کلیوی در کودکان سریع تر از بزرگسالان است. در شیر مادر وارد می شود.

عوارض جانبي
دوز معمولی خوراکی این دارو عوارض گوارشی ندارد. سرفه و نفس تنگی در نوع استنشاقی ممکن است بروز کند. مصرف دراز مدت این دارو ممکن است باعث رشد سایر باکتری های پیش بینی نشده گردد مخصوصا مصرف دراز مدت این دارو ممکن است باعث رشد سایر باکتری های پیش بینی نشده گردد مخصوصا proteus spp .
درد و تحریک موضعی در تجویز عضلانی دیده می شود.

نکات قابل توصيه
کنترل عملکرد کلیه و تعیین غلظت دارو در اطفال و بیماران نقص کلیوی و سیستیک فیبروزیس توصیه می شود.

مقدار مصرف
معمولا کولیستین از راه خوراکی 1.5 تا 3 میلیون واحد در 3 دوز منقسم تجویز می شود.
در کودکان تا حداکثر وزن 15 کیلوگرم 0.25 تا 0.5 میلیون واحد در 3 دوز منقسم روزانه تجویز می شود.
وزن بدن بین 15 تا 30 کیلو گرم 0.75 تا 1.5 میلیون واحد در 3 دوز منقسم روزانه تجویز می شود.

نظرات بسته شده است.