لوراتادین (خطرات و عوارض،نحوه مصرف)

لوراتادین یا سیتریزین,لوراتادین در بارداری,قرص ضد حساسیت پوستی,قرص ضد حساسیت قوی,لوراتادین۱۰,قرص ضد حساسیت و خارش,عوارض و خطرات لوراتادین,لوراتادین در شیردهی

قرص لوراتادین یک داروی ضد حساسیت است و به شما تاکید می کنیم فقط در مواردی که پزشک برای شما تجویز کرده از آن استفاده کنید . قرص لوراتادین دارویی آنتی هیستامین فاقد اثرات خواب آور می باشد که در درمان یا کاهش نشانه های حالات آلرژیک استفاده می گردد.

این نکته را یادآوری میکنیم که قبل از مصرف قرص لوراتادین در موارد ذیل با پزشک خود مشورت نمایید.
درصورت ابتلا به هرنوع بیماری به خصوص نارسایی های کبدی، بزرگی پروستات، گلوکوم، سابقه آریتمی قلبی و کاهش پتاسیم خون. سابقه حساسیت به لوراتادین یا داروهای دیگر، همچنین حساسیت به مواد دیگر از قبیل غذاها و رنگها . در صورت مصرف هر نوع داروی دیگر. درصورت بارداری و شیردهی.

لوراتادین را باید خورد

دسترسى به قرص لوراتادین به عنوان یک قرص ضد آلرژی و ضد حساسیت  آسان است ، چرا که بدون نیاز به نسخه پزشک به راحتى به دست بیماران مى رسد. این قرص معمولاً در بسته هاى ۲۰تایى عرضه مى شود. لوراتادین به راحتى از طریق لوله هاى گوارش جذب خون مى شود و بین یک تا سه ساعت پس از مصرف اثر درمانى اش شروع مى شود و معمولاً اوج خاصیت درمانى لوراتادین حدود ۸ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف آن است که بیمار به طور واضح اثرات بهبودى را در خود احساس مى کند.

لوراتادین نخورید

افرادى هستند که بر حسب شرایط ویژه شان مجاز نیستند قرص لوراتادین استفاده کنند. زنان باردار: خانم هاى باردار باید حواسشان باشد که تنها لوراتادین نیست که برایشان ممنوعیت دارد بلکه هر ترکیبى که لفظ دارو را مى توان روى آنها نهاد برایشان خطر دارد و باید با احتیاط مصرف شود. در هر صورت خانم هاى باردار باید حتماً این دارو را با تجویز و مشورت پزشک مصرف کنند. مادران شیرده: لوراتادین به دلیل ساختمان شیمیایى اش به داخل پستان ترشح و وارد ترکیب شیر مى شود. از این رو به مادران شیرده توصیه مى شود لوراتادین را حتى المقدور مصرف نکنند و در صورت داشتن یک بیمارى خاص در صورتى مجاز هستند لوراتادین مصرف کنند که حتماً زیر نظر پزشک متخصص باشند.

عوارص جانبی  قرص لوراتادین

قرص لوراتادین هم مانند سایر داروهای شیمیایی عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد . اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود ولیکن در صورت بروز عوارضی مانند تب، گلودرد، خون ریزی با خون مردگی غیرعادی و ضعف یا خستگی غیرعادی بلافاصله با پزشک تماس بگیرد سایر عوارض جانبی به مرور زمان و تطبیق بدن با دارو از بین می رود به هرحال در صورت ادامه عوارضی نظیر تاری دید با هر گونه تغییر در بینایی، گیجی، کندی شدن ضربان قلب، افزایش حساسیت به نور آفتاب، کهیر، عصبانیت و هیجان غیر عادی پزشک خود را مطلع نمائید.

مصرف در بارداری و شیردهی: مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی مجاز نمی باشد مگر در موارد اضطراری و تشخیص پزشک متخصص.

هشدار:
– هر چند این دارو بر خلاف سایر داروهای آنتی هیستامین ایجاد خواب آلودگی نمی نماید با این وجود از عکس العمل بدن خود نسبت به این دارو پیش از کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند اطمینان حاصل نمائید.

– در صورت مصرف همزمان سایر داروهای سیستم عصبی و یا فرآورده های حاوی الکل پزشک را مطلع نمائید.

– قبل از انجام هر گونه آزمون پوستی پزشک را از مصرف این دارو مطلع نمائید.

مقدار و نحوه مصرف قرص لوراتادین

درمان علامتی رینیت آلرژیک فصلی و درمان کهیر مزمن ایدیوپاتیک
بزرگسالان و کودکان ۶ ساله و بزرگتر: mg/day 10 مصرف می‌شود.
کودکان ۲ تا ۵ ساله: mg/day 5 مصرف می‌شود.
تعدیل دوز: در بزرگسالان و کودکان ۶ ساله و بزرگتر و با نارسایی کبدی کلیرانس کراتینین کمتر از ml/min 30، مقدار mg 10 یک روز در میان تجویز می‌شود. در کودکان ۲ تا ۵ سال با نارسایی کبدی یا کلیوی، مقدار mg 5 یک روز در میان داده می‌شود.

مکانیسم اثر
اثر آنتی هیستامین: لوراتادین یک آنتی هیستامین سه حلقه‌ای طولانی اثر است که آنتاگونیست انتخابی گیرنده H1 محیطی است.

تداخل دارویی
داروهای مهارکننده متابولیسم کبدی در صورت مصرف همزمان با لوراتادین باید با احتیاط تجویز شوند.

عوارض قرص لوراتادین
اعصاب مرکزی: سردرد ، خواب آلودگی، خستگی، گیجی، عصبانیت.
دستگاه گوارش: خشکی دهان.
مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی: خواب آلودگی ، تاکیکاردی، سردرد (با مقادیر ۱۸۰-۴۰ میلی‌گرم).
درمان: درمان علامتی و حمایتی باید بلافاصله انجام شود. درمان عبارت است از واداشتن بیمار به استفراغ با تجویز شربت ایپکا (بجز در بیماران بیهوش)، و به دنبال آن تجویز ذغال فعال برای جذب باقیمانده دارو. در صورت عدم موفقیت در بروز استفراغ یا ممنوع بودن آن ، معده با کلرور سدیم ۹/۰ درصد شسته شود.
مکانیسم اثر:
جذب: به راحتی جذب می‌شود، اثر دارو طی ۳-۱ ساعت شروع و اوج غلظت آن طی ۱۲-۸ ساعت حاصل می‌شود و به مدت ۲۴ ساعت باقی می‌ماند. از آنجا که اوج غلظت پلاسمایی ممکن است با مصرف غذا حدود یک ساعت به تأخیر افتد ، دارو باید با معده خالی مصرف شود.
پخش: حدود ۹۷ درصد به پروتئینهای پلاسما پیوند می‌یابد. به راحتی از سد خونی- مغزی عبور نمی‌کند.
متابولیسم: به میزان زیاد متابولیزه و به یک متابولیت فعال تبدیل می‌شود.
دفع: حدود ۸۰ درصد به میزان مساوی در مدفوع و ادرار یافت می‌شود. نیمه عمر متوسط دفع دارو ۴/۸ ساعت است؛ با همودیالیز از بدن خارج نمی‌شود. برداشت دارو با دیالیز صفاقی مشخص نیست.

موارد منع مصرف: حساسیت مفرط به دارو.
موارد احتیاط: اختلال کار کبد، دوران شیردهی.

اشکال دارویی
قرص لوراتادین ۱۰
شربت لوراتادین ۵ mg/5ml

اطلاعات دیگر
طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آنتی هیستامین سه حلقه‌ای.
طبقه‌بندی درمانی: آنتی هیستامین.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B

ملاحظات اختصاصی
۱- شواهدی در دسترس نیست که نشان دهنده امکان سوء مصرف دارو یا ایجاد وابستگی به آن باشد.
۲- دارو باید در یک مکان خشک و خنک و دور از حرارت و نور مستقیم آفتاب نگهداری شود.
نکات قابل توصیه به بیمار
۱- دارو را با معده خالی حداقل دو ساعت بعد از غذا مصرف کرده و تا حداقل یک ساعت بعد از مصرف دارو از خوردن غذا پرهیز کنید.
۲- دارو را فقط یک بار در روز مصرف کنید. در صورت تداوم یا بدتر شدن نشانه‌ها به پزشک اطلاع دهید.
۳- برای حصول دقت در آزمونهای پوستی آلرژی، چهار روز قبل از انجام آنها مصرف دارو را قطع کنید.
مصرف در سالمندان: سالمندان به اثرات CNS دارو حساس ترند؛ دارو باید با دوزهای کمتر شروع شود.
مصرف در کودکان: بی‌ضرری و اثربخشی مصرف دارو در کودکان کوچکتر از ۲ سال ثابت نشده است.
مصرف در شیردهی: لوراتادین به راحتی در شیر ترشح می‌شود. مصرف آنتی هیستامین در زنان شیرده ممنوع است.

شرایط نگهداری قرص لوراتادین

به گزارش آسان طب ، قرص لوراتادین باید در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد، دور از نور و رطوبت و دور از دسترس اطفال نگهداری شود. قرص لوراتادین را در دستشویی، نزدیک ظرفشویی و دیگر مکانهای مرطوب نگذارید، زیرا حرارت و رطوبت می تواند باعث تجزیه دارو شود. داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی را که دیگر نیاز ندارید، نگهداری نکنید.

نظرات بسته شده است.