میرتازاپین (روش مصرف،فواید و عوارض)

میرتازاپین ویکی پدیا,قیمت میرتازاپین,خرید میرتازاپین,فروش میرتازاپین,قیمت قرص میرتازاپین,میرتازاپین 30,میرتازاپین دارویاب
قرص میرتازاپین 15 میلی گرم برای درمان بیماری های روانپزشکی خاصی نظیر افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو با تغییر سطح برخی مواد شیمیایی طبیعی در مغز به نام نوروترانسمیترها موجب بهبود شرایط فرد می گردد. دوز قرص میرتازاپین

نحوه مصرف قرص میرتازاپین
قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید.
هر بار که مجددا پزشک شما این دارو را برای شما نسخه می کند ممکن است نحوه مصرف آن را به گونه ای دیگر به شما توصیه نماید. بنابراین شما بایستی طبق نظر پزشکتان این دارو را مصرف نمایید.

این دارو را می توانید به صورت خوراکی مصرف نمایید. این دارو معمولا برای یکبار در روز و آن هم قبل از خواب تجویز می شود. شما می توانید این دارو را همراه غذا، آب یا غیر مصرف نمایید.

دوز قرص میرتازاپین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد.
برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید.
از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید. حداکثر میزان مصرفی در روز نبایستی از 45 میلی گرم فراتر رود.

مصرف این دارو همراه غذا می تواند عوارضی نظیر تهوع را تا حدودی کاهش دهد.
به خاطر داشته باشید برای آنکه اثرات این دارو را مشاهده نمایید زمانی حدود یکماه طول می کشد، بنابراین با فرض بی اثر بودن دارو آن را بدون مشورت با پزشک خود قطع ننمایید.

در ضمن توجه داشته باشید که حتی در صورتی که احساس بهبودی نمودید نبایستی داروی خود را قطع نمایید. این کار می تواند موجب عود مشکل شما گردد.

عوارض جانبی قرص میرتازاپین

قرص میرتازاپین نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایع ترین عوارض این دارو عبارتند از:

افزایش اشتها
سبکی سر
گیجی
خواب آلودگی
افزایش وزن
خشکی دهان
یبوست

این لیست به معنای آن نیست که هرکسی از قرص میرتازاپین استفاده می کند به این عوارض دچار می شود بلکه این عوارض نادرند و در صورت وقوع معمولا خود به خود بهبود می یابند.
با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده می باشند یا در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را در جریان مشکلتان قرار دهید. شما بایستی در نظر داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز نموده است چون قضاوت وی این بوده است که شما از مصرف این دارو سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید.
با این حال اگر تصور می کنید که بدن شما پاسخ مناسبی به این دارو نمی دهد بایستی پزشک خود را از موضوع مطلع نمایید.

در صورتی که شما علایمی نظیر تشنج، کاهش شدید میل جنسی، تغییرات خلقی شدید، غش کردن، افسردگی غیر معقول، تغییر در بینایی و یا تغییر در ضربان قلب خود شدید بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز و یا پزشک خود مراجعه نمایید و از راهنمایی وی بهره مند گردید.

گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص میرتازاپین عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:

واکنش پوستی نظیر زدن جوش های ریز(راش پوستی)
تورم لب ها و صورت(آنژیوادم)
سرگیجه شدید
تنگی نفس

تداخلات دارویی قرص میرتازاپین
تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی قرص میرتازاپین را افزایش یا کاهش دهد.
تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود.
عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر قرص میرتازاپین را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.
قرص میرتازاپین به ندرت می تواند موجب ایجاد پدیده ای به نام سندرم سروتونین گردد. احتمال این سندرم با مصرف سایر محصولاتی که سطح سروتونین را افزایش می دهند تشدید می یابد.
افزایش ضربان قلب، توهم، هذیان گویی، تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه شدید، گرفتگی های عضلانی، تب بدون علت برخی از علایم سندرم سروتونین می باشند.

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

داروهای آنتی هیستامین(نظیر ستریزین، دیفن هیدرامین)، خواب آور(نظیر زولپیدم، آلپرازولام و دیازپام)، شل کننده عضلانی، مخدرها(نظیر کدئین) و مصرف الکل از مواردی هستند که پزشکتان باید از آن ها آگاهی داشته باشد.

نکات مهم قرص میرتازاپین
همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به قرص میرتازاپین نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید.

قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود از قبیل سابقه تشنج، بیماری های خونریزی دهنده، مشکلات کبدی و کلیوی و مشکلات تیروئید باخبر سازید.

همچنین سابقه بیماری های روانپزشکی در خانواده شما نظیر اختلالات دوقطبی، افسردگی، مانیا، اقدام خودکشی از مواردی هستند که بایستی پزشک شما از آن ها آگاهی داشته باشد.

در صورتی که این دارو موجب خواب آلودگی شما می گردد بهتر است به جای رانندگی در خودروی شخصی خود از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید.

کودکان و سالمندان بیش از سار گروه های سنی به این دارو حساس می باشند. بنابراین توصیه می گردد این افراد با نظارت خاصی از داروی خود استفاده نمایند و در صورت هرگونه عارضه ای بلافاصله با پزشک آن ها تماس بگیرید و درباره مشکل خود با وی مشورت نمایید.

مصرف این دارو در بارداری تنها درصورتی مجاز است که مصرف آن اجتناب ناپذیر باشد. این دارو ممکن است برای جنین عوارضی به همراه داشته باشد.
همچنین نوزاد پس از تولد ممکن است تا 3 ماه علام سندرم ترک را از خود نشان دهد. علایمی نظیر تشنج، بی اشتهایی، بی قراری و گریه برخی از علایم این سندرم می باشند. بنابراین به خانم هایی که قصد بارداری دارند یا در حین مصرف این دارو باردار شده اند توصیه می شود تا موضوع بارداری را با پزشک خود در میان بگذارند.

همچنین قرص میرتازاپین پس از مصرف می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل گردد. گرچه تا کنون گزارشی مبنی بر آسیب بر کودک حین دوران شیردهی گزارش نشده است، شما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.

نظرات بسته شده است.