عوامل ملانوم

با عوامل ایجاد ملانوم پوستی آشنا شوید

چندین نوع سرطان پوست داریم، از جمله سرطان سلول فلسی (سرطان سلول اسکواموس یا SCC) و سرطان سلول قاعده ای (سرطان سلول بازال BCC) و ملانوم که خطرناک ترین سرطان پوست است.

ملانوم می تواند در پوست یا سایر اعضا نظیر چشم بروز کند. “ملانوم پوستی” نوعی سرطان پوست با منشا سلول‌ های ملانوسیت است که در لایۀ بازال قرار دارند.

ملانوسیت‌

ملانوسیت‌ ها تولید ملانین مي ‌كنند و ملانین رنگ دانه ای است که باعث می ‌شود پوست رنگ طبیعی خود را داشته باشد. زمانی که پوست در معرض نور خورشید قرار می ‌گیرد، ملانوسیت‌ ها تولید رنگ دانه‌ های بيش‌ تری مي ‌كنند که باعث تیره‌ تر شدن پوست مي ‌شود.

گاهي، دسته هایی از ملانوسیت ‌ها و بافت‌ های اطراف آن تولید تودۀ غیرسرطانی به نام خال می‌ کنند که آن را خال گوشتی (nevus) می ‌نامند. گاهي این فرآیند از روند طبیعی خود خارج شده، اشتباه پیش می ‌رود، سلول‌ های نابه جا ساخته می ‌شوند و سلول ‌های پیر زمانی‌که باید بمیرند، از بین نمی ‌روند.

این سلول ‌های اضافه، توده ‌ای از بافت را تشکیل می ‌دهند که به رشد زائد یا تومور معروف است. همة تومورها سرطاني نیستند. تومورها می ‌توانند خوش‌ خیم (غیرسرطانی) و یا بدخیم (سرطانی) باشند.

ملانوم یکی از رایج ‌ترین نوع سرطان‌ هاست و با افزایش سن، احتمال آن افزایش می‌ یابد. این بیماری ممکن است در تمامی سنین افراد را مبتلا کند و در هر قسمت از پوست اتفاق بیفتد.

عوامل خطر ایجاد ملانوم

خال‌ های دیسپلاستیک بيش ‌تر از خال ‌های معمولی احتمال تبدیل شدن به سرطان را دارند.

داشتن خال ‌های زیاد، خطر ابتلا به ملانوم را بيش ‌تر می ‌کند.

ملانوم بيش ‌تر در كساني بروز مي ‌كند که سفيدپوست باشند. این افراد زودتر از آنها كه پوست تیره دارند، آفتاب سوخته شده یا کک و مک می ‌زنند. این امر شاید به این دلیل است که آفتاب به پوست ‌هاي روشن راحت ‌تر آسیب می‌ زند. منظور از پوست روشن، افراد دارای پوست روشن که کک و مک دارند و نیز افراد با چشم آبی، سبز، موهای بلوند و قرمز است.

عوامل شغلی شامل تابش اشعه، قرار گرفتن در معرض حلال ها و وینیل کلراید

کسانی که قبلاً برای ملانوم درمان شده اند یا سابقۀ ملانوم داشته اند. افرادی با سابقۀ سرطان سلول اسکواموس و سرطان سلول بازال نيز، بيش ‌تر در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستند.

سابقۀ خانوادگی ابتلا به ملانوم نیز مهم است. داشتن دو یا بيش ‌تر، خویشاونداني که مبتلا به این بیماری بوده ‌اند، عامل خطرزاي ابتلا به بیماری محسوب می ‌شوند.

ضعف سیستم ایمنی

كساني که ضعف سیستم ایمنی داشته باشند یا در اثر داروهای سرطان که بعد از پیوند عضو داده می‌شود یا توسط اچ-اي-وي (HIV)ایمنی بدنشان ضعیف شده باشد، بيش ‌تر در خطر ابتلا به ملانوم هستند.

كساني که در دوران کودکی دچار آفتاب سوختگی شدید و پر از تاول شده ‌اند، بيش ‌تر در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستند. والدین باید کودکان خود را در برابر آفتاب محافظت کنند. آفتاب سوختگی در دوران بزرگسالی نیز عامل خطرزای دیگری برای ابتلا به ملانوم محسوب می‌ شود.

اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث پیری زودرس و آسیب پوست مي ‌شود که این خود می ‌تواند منجر به ملانوم شود. لامپ‌ های خورشیدی، تخت های برنزه و سولاریوم نيز می تواند به پوست صدمه بزند و خطر ابتلا به ملانوم را افزایش دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.