متادون (عوارض و خطرات،راه ترک آن،میزان اعتیاد و اطلاعات کلی)

ترک متادون چگونه است,قیمت قرص متادون,متادون در تست اعتیاد,قیمت شربت متادون,مواد تشکیل دهنده متادون,متادون+قیمت,مقدار مصرف متادون,چگونه متادون را ترک کنیم,منفی شدن تست متادون,نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک,روش ترک تریاک با متادون,ترک متادون چگونه,چگونه متادون را کنار بگذاریم,ترک متادون با کلونیدین,نحوه مصرف قرص متادونآموزش ترک متادون به روش پنجاه روزه,ساخت نوشیدنی قمر برای ترک متادون,بهترین روش ترک متادون,دوز مصرف متادون,چگونه متادون را کنار بگذاریم,ساخت نوشیدنی قمر برای ترک متادون,بهترین روش ترک متادون,ترک متادون چند روز طول میکشد,چگونه متادون را کنار بگذاریم,ترک متادون با بوپرنورفین,ترک متادون با کلونیدین,متادون درمانی,ترکیبات متادون,اعتیاد به متادون

متادون (شربت تریاک) از خانواده مواد شبه افیونى است و بیشتر در درمان وابستگى به سایر شبه‌افیونى‌ها نظیر هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد
متادون یک شبه افیونى (اپیوئید) مصنوعى است، یعنى از مواد شیمیایى در آزمایشگاه به دست مى آید. سایر شبه افیونى‌ها یا طبیعى هستند مانند مرفین و کدئین که فرآورده‌هاى طبیعى بوته خشخاش هستند و یا شبه‌افیونیهاى نیمه‌مصنوعى هستند مانند هروئین، که مرفینى است که به طریقه شیمیایى پردازش شده است. (دى استیل مورفین)

متادون در طى جنگ دوم جهانى در آلمان ساخته شد و اولین بار براى تسکین درد به کار رفت. درمان با دوز نگهدارنده متادون که از بروز علائم ترک تریاک جلوگیرى کرده و تقاضاى آن را کاهش داده و یا از بین مى‌برد، براى اولین بار در سال‌هاى ۱۹۶۰ برای درمان اعتیاد به این ماده متداول شد.

متادون در ۱۹۳۷ در آلمان ساخته شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت و سودمندی آن در کنترل اعتیاد در دهه ۱۹۶۰ کشف شد.
بنا به یک افسانه مشهور «دولوفین» (Dolophine) نام تجاری دارو از نام آدولف هیتلر گرفته شده، اما در واقع این نام از واژه لاتین (dolor) به معنای درد و فین به معنای پایان می‌آید.

استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهایی منجر به معالجه فرد معتاد نمى شود، بلکه به عنوان جزئی از فرآیند درمان معتادان به مواد افیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افراد از حمایت هاى طبى و اجتماعى لازم براى تثبیت و بهبود زندگى بهره مند و تشویق مى شوند مادامى که این دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه دهند.

بیشتر کسانى که متادون برای‌شان تجویز مى‌شود، براى وابستگى به مواد افیونى ها تحت درمان قرار گرفته اند.

این افراد شامل کسانى هستند که به داروهاى غیرقانونى مانند تریاک و هروئین و داروهاى تجویز شده توسط پزشک نظیر کدئین وابستگى پیدا کرده‌اند.
افراد معتاد به مواد شبه افیونى هاى کوتاه اثر مانند هروئین باید متادون را به طور منظم دریافت کنند تا از بروز علائم ترک جلوگیرى شود.

همچنین متادون براى کسانى که به طور مرتب از مواد شبه افیونى به طو رتزریقی استفاده مى‌کنند و آلوده به ویروس ایدز HIV یا هپاتیت C هستند، تجویز مى‌شود تا به ادامه روند ترک در این افراد کمک کند و خطر انتشار عفونت را از طریق استفاده از سوزن مشترک کاهش دهد.

متادون گاه در تسکین درد افراد مبتلا به درد شدید مزمن یا درد همراه با بیمارى هاى علاج ناپذیرى که منجر به مرگ مى شوند، به کار مى رود.

متادون پس از مصرف در تمام بافت های بدن از جمله در خون ، مغز ، کلیه ها ، کبد ، طحال و ریه قابل یافت می باشد. متادون به تدریج در بدن بیماری که به طور منظم دوز روزانه متادون را دریافت می کند بالا می رود. و عدم مصرف یک دوز روزانه علائم محرومیت ناراحت کننده ای را در بدن بیمار ایجاد نمی کند. اما ترک ناگهانی متادون باعث بروز علائم محرومیت ناراحت کننده ای در فرد ایجاد می کند.

لازم به ذکر است راههای اصلی دفع متادون از بدن ، از راههای ادرار و مدفوع است ولی از راه عرق ، منی ، بزاق قابل یافت می باشد.
اگر ادرار اسیدی باشد متادون بیشتری از ادرار ترشح شده و بیشتر قابل دفع است واگر ادراربیشتر قلیایی باشد دفع متادون از ادرار کاهش یافته و بیشتر در بدن باقی می ماند. بعنوان مثال مصرف غذاهایی مثل انواع ترشی ، ترشح اسیدی ادرار را بیشتر کرده و دفع متادون را سریع می کند.

درمان من چقدر طول می‌کشد؟
دوره سم زدایی با متادون در صورت بستری ۱۵-۱۰ روز و بصورت سرپائی ۳۰-۲۰ روزه است که در مجموعه آتیه دوره۴۵روزه ملاک عمل است. البته اتمام درمان در این مدت به وضعیت جسمی و روانی بیمار نیز بستگی دارد و برخی علائم و بیماریها ممکن است دوره درمان را طولانی کند.

من چه موقع می‌توانم نالترکسون مصرف کنم؟
حداقل ۱۵ روز پس از مصرف آخرین دوز متادون و در صورتی که هیچیک از داروها و مواد مخدر و شبه مخدر توسط بیمار مصرف نشده باشد(رجوع شود به بروشور نالترکسون)

آیا در زمان درمان متادون می‌توانم فعالیتهای روزانه‌ام را انجام دهم؟
بلی در بیشتر روزهای دوره درمان با متادون حال عمومی بیمار خوب است و قادر به انجام فعالیتهای روزمره می‌باشد اما در طی روزهای اول و تعیین دوز و همچنین در طول درمان و با کاهش دوز ممکن است بیمار به استراحت نیاز داشته باشد.

آیا با این روش اعتیادم عود نخواهد کرد؟
انتخاب روش مناسب برای سم زدائی تنها بخشی از برنامه ترک اعتیاد است و کاهش احتمال عود اعتیاد به ادامه درمانهای روانپزشکی و رواندرمانی بستگی دارد.

حین درمان می توانم مواد مخدر استفاده نمایم؟
خیر مصرف هرگونه مواد مخدر و یا شبه مخدر، الکل، محرک و روانگردان، آرامبخش و یا هرگونه دارو بطور خودسرانه باعث افزایش اثر متادون وایجاد حالت مسمومیت می‌گردد برای بیمار خطرناک است.

اعتیاد به چه موادی را می توان با روش متادون ترک نمود؟
تقریبا وابستگی به تمام انواع مواد مخدر را می‌توان با این روش درمان نمود.

مواد مخدر و متادون سبب کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می گردند. حدود ۷۵ درصد این بیماران از کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی شکایت دارند.

حدود ۷۰ درصد دارای مشکل در برانگیختگی جنسی و ۶۰ درصد دارای مشکل در رسیدن به ارضاء جنسی هستند. این بیماران معمولا بعلت سالها اعتیاد دارای بنیان خانوادگی سستی می باشند و اختلالات جنسی سبب می شود که به این مشکلات اضافه شود و گاها نیز منجر به طلاق می گردد.

منشاء اصلی مشکلات جنسی در این مردان، کاهش هورمون تستوسترون است. تستوسترون در خون بر دو نوع است، تستوسترون آزاد (حدود ۲ درصد تستوسترون) و تستوسترون متصل به گلوبولین و آلبومین. فقط تستوسترون آزاد است که در عملکرد جنسی اهمیت دارد، بنابراین در این افراد باید میزان تستوسترون آزاد خون اندازه گیری شود.

با بالا رفتن سن از میزان هورمون تستوسترون کاسته شده و یک حالتی در مرد ایجاد می شود که به آن یائسگی مردانه می گویند. در بیماران مرد که متادون مصرف می کنند همین حالت یائسگی مردانه ایجاد می شود. یک تستی به اسم تست آدام (Adam) وجود دارد که در آن ۱۰ سئوال از مریض به شرح زیر پرسیده می شود:

آیا میل جنسی در شما کاهش یافته است؟
آیا شما احساس نمی کنید که فاقد انرژی هستید؟
آیا توان عضلانی و مقاومت شما کاهش یافته است؟
آیا شما فکر نمی کنید که قدتان کوتاه شده است؟
آیا شما فکر نمی کنید که دیگر از زندگی کمتر لذت می برید؟
آیا شما احساس غمگینی یا عصبانیت نمی کنید؟
آیا شدت نعوظ در شما کاسته نشده است؟
آیا شما اخیراً احساس نمی کنید که از توانائی شما در انجام ورزشهای مختلف کاسته شده است؟
آیا شما پس از خوردن نهار به خواب نمی روید؟
آیا اخیراً توانائی شما در انجام کارهایتان کم نشده است؟

اگر فردی به سئوالات ۱ و ۷ و یا سه سئوال از ۱۰ سئوال فوق جواب مثبت دهد، مشکوک به کاهش هورمون مردانه و حالت یائسگی است.
این افراد بعلت کاهش هورمون مردانه علاوه از اختلالات جنسی و آسیب به قدرت باروری، دچار خستگی، تغییر خلق، کاهش فعالیت فیزیکی، پوکی استخوان، اختلال خواب، لاغر شدن عضلات و کاهش قدرت عضلانی و ریزش موی بدن می شوند.

درمان جایگزین مناسب نه تنها سبب بهبود اختلالات جنسی می شود، بلکه سبب بهبود کیفیت زندگی بیمار و کاستن از عوارض اعتیاد می گردد. تجویز هورمون مردانه همانقدر که می تواند مفید باشد، اگر بطور نامناسب تجویز شود، سبب عوارض بسیار شدید از جمله تحلیل رفتن بیضه ها می شود. درمان این بیماران باید حتما توسط فرد متخصص در این زمینه باشد.

مشکل دوم که این بیماران دارند، افزایش پرولاکتین خون است. پرولاکتین یک هورمون زنانه است و سبب ترشح شیر در خانمها می شود.

افزایش این هورمون در مردان سبب اختلال نعوظ، و کاهش میل جنسی می شود. بنابراین باید برای کاهش میزان پرولاکتین این بیماران نیز دارو تجویز کرد. سابق بر این داروهائیکه سبب کاهش پرولاکتین خون می شدند، دارای عوارض زیادی بودند ولی اکنون داروهای کم عارضه و موثرتر در دسترس هستند.

همانطور که در بالا ذکر شد، علاوه از مشکلات جسمی و فیزیولوژیک، این بیماران معمولا دارای مشکلات عدیده روانشناسی و روانپزشکی می باشند، که در عملکرد جنسی این افراد تاثیر سوء بسزائی دارند.

عمده ترین این مشکلات عبارتند از: اضطراب، افسردگی، مشکل با همسر، خانواده و اجتماع، مشکلات اقتصادی، و عدم آگاهی کافی. کلا اختلال در نعوظ جسمی سه علت بزرگ دارد: هورمونی، عروقی و عصبی.

در شرایط طبیعی فقط ۲ درصد اختلال نعوظ منشاء هورمونی دارد. در این بیماران احتمال اینکه منشاء اختلال نعوظ هورمونی باشد، خیلی زیاد است. علل هورمونی در این بیماران کاهش تستوسترون خون و افزایش پرولاکتین خون می باشد.

در ضمن سایر علل مهم اختلال نعوظ مثل مصرف داروهای مختلف و دیابت را هم باید مد نظر داشت. بیمارانیکه تحت درمان با متادون هستند، اگر مبتلا به اختلال نعوظ بوده و سایر علل اختلال نعوظ مثل دیابت و فشار خون نیز داشته باشند، درمان آنها مشکل تر خواهد بود.

اغلب معتادان معمولا سیگار نیز می کشند. در شرایط عادی، میزان اختلال نعوظ در افرادیکه سیگارکش قهار هستند، ۲ برابر افراد غیر سیگاری است. بنابراین معتادان تحت درمان با متادون که سیگار نیز می کشند، مشکل در عملکرد جنسی آنها بیشتر خواهد بود.

درمان مشکلات جنسی این بیماران مستلزم تشخیص علل ایجاد کننده این مشکلات می باشد. معمولا برای درمان این افراد یک تیم متخصص لازم است. چون جنبه های مختلف زندگی این افراد آسیب دیده است. فردیکه بعلت اعتیاد کار خود را از دست داده و بیکار است، خانواده وی از هم پاشیده و به مقدار زیادی مقروض شده است، مشکلات جنسی وی نیازمند درمانهای تخصصی است.

فواید درمان با متادن

متادون خالص است نا خالصی ندارد.
متادون به صورت خوراکی تجیز می‌شود و خطارات ناشی از تزریق(همچون عفونت های مختلف) را ندارد
افرادی که تحت درمان نگهدارنده با متادون هستند معلولاً به شیوه زندگی متعادل و ثباتی دست می یابند که شامل بهبود وضعیت تغذیه و خواب می شود.
فرد کمتر تحت استرس قرار می‌گیرد به این علت که نگران چگونگی تامین مواد برای استفاده مکرر در طول شبانه روز نیست.
متادون به مدت طولانی در بدن باقی می ماند بنابراین روزانه یک بار مصرف می شود.
میزان جر م جهت تامین هزینه خرید مواد مخدر کاهش می‌یابد.
موجب کاهش ارتباز مصرف کننده با سیستم قاچاق و عرضه کنندگان مواد می شود.
متادون نسبت به مواد غیر قانونی ارزان تر است.

متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى‌کند؟

برخى از افرادى که درمان با متادون را شروع مى‌کنند، سرخوشى و آرامشى را احساس مى‌کنند که در میان تمامى داروهاى شبه افیونى مشترک است.
با ادامه درمان و رسیدن به یک دوز ثابت، تحمل به این اثرات ایجاد مى‌شود. کسانى که در حال درمان با متادون هستند، غالباً احساس خویش را از استعمال متادون، “طبیعى” عنوان مى‌کنند.
درمان با متادون بر تفکر آنها تاثیرى ندارد، مى توانند کار کنند، به مدرسه بروند و یا از خانواده مراقبت کنند. متادون همچنین از تاثیر نشئه آور هروئین و سایر شبه افیونیها ممانعت مى‌کند و بدین ترتیب اثر این داروها را کاهش مى‌دهد.
درمان با متادون، عوارض جانبى هم ممکن است به همراه داشته باشد از جمله تعریق، یبوست و افزایش وزن.

اثرات متادون براى چه مدت باقى مى‌ماند؟

متادون ماده‌ای طولانی‌اثر است .شخصى که به مواد شبه افیونى وابستگى دارد با یک دوز متادون در شبانه‌روز از علائم ترک مصون مى‌ماند. در مقابل کسى که به هروئین براى پرهیز معتاد است، برای جلوگیری از بروز علائم ترک در خود باید سه تا چهار بار در روز این ماده را مصرف کند.
درمان روزانه با متادون مى تواند تا بى نهایت ادامه یابد اما اگر فردى که متادون دریافت مى کند و پزشک با وى براى پایان درمان به توافق برسد، از دوز متادون به تدریج در طول هفته ها یا ماه هاى متعدد کاسته مى شود و فرآیند ترک تسهیل مى‌شود.
در صورت قطع ناگهانى متادون علائمى چون دل پیچه، اسهال و دردهاى عضلانى و استخوانى بروز خواهند کرد.
این علائم در طول یک تا سه روز پس از آخرین دوز شروع شده، در طول سه تا پنج روز به اوج خود رسیده و سپس به تدریج از بین مى روند، گر چه سایر علائم مانند اختلال خواب و تمایل به مصرف دارو مى تواند براى ماه ها ادامه یابد.

آیا متادون خطرناک است؟

زمانى که متادون طبق تجویز پزشک دریافت مى شود، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفکر وارد نمى کند، حتى اگر براى سال ها به طور روزانه مصرف شود.
از سوى دیگر متادون یک داروى قوى است و مى‌تواند براى کسانى که آن را به طور منظم دریافت نمى کنند فوق العاده خطرناک باشد، چرا که این افراد نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نکرده اند.این دارو حتى دوزهاى بسیار پائین نیز مى‌تواند براى کودکان کشنده باشند.
از این رو تجویز متادون با دقت پایش و کنترل مى شود.
یک مزیت مهم متادون این است که این ماده مصرف هروئین را کاهش مى‌دهد. خطرات مصرف هروئین شامل مرگ بر اثر دریافت دوز بى رویه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتیت C از راه کاربرد سوزن مشترک است. درمان متادون کمک مى کند که فرد از فجایع ناشى از استعمال هروئین مصون بماند.

آیا متادون اعتیادآور است؟

تعاریف جدید از “اعتیاد”، عوامل متعددى را در ارزیابى مصرف دارو توسط فرد مدنظر قرار مى دهند. این عوامل شامل “تحمل” یا نیاز به افزایش مداوم دوز دارو براى رسیدن به اثر یکسان؛ “وابستگى جسمی” یا بروز علائم ترک با قطع مصرف و “استعمال همراه با اضطرار” به رغم نتایج منفى حاصل از ادامه مصرف دارو هستند.
برخى مى گویند که متادون به همان اندازه هروئین اعتیادآور است. کسانى که متادون مصرف مى کنند، مسلماً نسبت به برخى اثرات آن تحمل پیدا کرده و در صورتى که دارو را به شکل منظم دریافت نکنند، دچار علائم ترک مى شوند.

اما اگر چگونگى و علت مصرف دارو را مورد توجه قرار دهیم، متادون در تعریف کامل “ماده اعتیادآور” نمى گنجد. اول از همه این که تجویز متادون برای بیماران به عنوان یک درمان طبى در نظر گرفته مى شود و تنها براى کسانى تجویز مى شود که خود هم اکنون وابسته به داروهاى شبه‌افیونى مانند هروئین هستند.

براى این افراد، متادون یک جایگزین مطمئن براى روش هاى خطرناکى چون استفاده از هروئین به شمار مى رود. متادون ایشان را از اضطرار براى مصرف ماده مخدر رها کرده و بدان ها امکان بهبود زندگى شان را مى بخشد.
متادون گاه به عنوان داروى خیابانى مورد استفاده قرار مى گیرد، اما استعمال آن بیشتر به منظور پیشگیرى از علائم ترک هروئین است. اثرات متادون کندتر از آن ظاهر مى شوند و بیشتر از آن مى پایند که بتوان از آن به عنوان ماده اى مناسب براى سوء مصرف یاد کرد.

عوارض

بعضی از افراد ممکن است در برنامه نگهدارنده با متادون علائم ناخواسته‌ای را در طول درمان تجربه کنند. ممکن است که علت آن دوز متادون تجویز شده باشد به صورتی که بسیار کم یا بسیار زیاد باشد که به خصوص در شروع درمان ایجاد می شود. بعضی از این علایم ناشی از عوارض خود متادون است.
هنگامی که مقدار تجویز شده بسیار کم باشد علائم شبیه آنفولانزا بوده و شامل موارد زیر است:
آبریزش بینی، عطسه، سیخ شدن موها، دردهای شکمی، درد پشت و مفاصل، احساس ضعف جسمی
افزایش درجه حرارت بدن و احساس سرما.از دست دادن اشتها، تعریق، لرزش، تحریک پذیری و پرخاشگری
اسپاسم ماهیچه‌ای و پرش عضلانی، اختلال در خواب، تهوع و استفراغ، ولع برای مواد خمیازه، اسهال
فردی که مصرف متادون را یکباره قطع کند ممکن است بسیاری از علائم ذکر شده را تجربه نماید. علائم ترک معمولاً یک تا سه روز بعد از آخرین مصرف شروع می‌شود و در حدود روز ششم به حداکثر می‌رسد اما مدت طولانی تری به طول می انجامد.

علائم ناشی از مصرف متادون به مقدار زیاد عبارتند از :

خواب آلودگی
ضعیف شدن نبض و کاهش فشار خون
تهوع و استفراغ
طپش قلب
تنفس سطحی
سرگیجه
مردمک نوک سنجاقی
اختلال در عملکرد جنسی
کاهش دمای بدن
گردش خون ضعیف

بعضی افراد ممکن است عوارض را تجربه کنند که ارتباطی با دوز مصرفی متادون ندارد:
تعریق(فرد باید دو لیتر آب در روز بنوشد تا دچار کمبود آب بدن نشود)
یبوست
درد ماهیچه ها و مفاصل
کاهش میل جنسی
جوش های پوستی و خارش
احتباس مایع
کاهش اشتها، تهوع و استفراغ
درد شکمی
پوسیدگی دندان
بی نظمی در قاعدگی
این عوارض مدت کوتاهی پس از مصرف متادون فروکش می‌کند.

در افرادی که کارکرد کبدی آنها ضعیف است( به طور مثال هپاتیت‌ها و نیز استفاده طولانی مدت از الکل) مقدار متادون تجویز شده نیاز به نظارت دقیقی دارد.

مصرف متادون در حاملگی و شیردهی

زنان جامعه که وابسته به مواد افیونی هستند باید ترغیب شوند که هر چه سریعتر وارد برنامه نگهدارنده با متادون شوند زیرا مصرف متادون موجب کاهش عوارض ناشی از مصرف سایر مواد افینی ، مانند هروئین می شود. دلایل آن عبارتند از:

دوره‌های ترک ناخواسته که با مصرف سایر مواد افیونی همراه است و موجب آسیب به جنین می گردد در مصرف روزانه متادون رخ نمی دهد.
کیفیت زندگی این افراد در درمان نگهدارنده با متادون بهبود می یابد که موجب بهبود تغذیه و کاهش تنفس می گردد و نتیجه آن سلامت جنین خواهد بود.
متادونی که توسط مرکز درمانی توزیع می شود حاوی هیچکونه ماده مضر دیگری که به جنین منتقل شود نیست.
همانند سایر موادر افیونی، متادون ز راه شیر به نوزاد منتقل می شود، مادرانی که در برنام نگهدارنده با متادون هستند، ترغیب می‌شوند که به منظور کاهش علائم ترک متادون در نوزادان به شیر دهی ادامه دهند.

مصرف متادون با سایر داروها

مصرف داروهای دیگر همراه متادون، بخصوص اگر آن ها هم مضعف باشند(مانند الکل، افیون‌ها از جمله هروئین یا بنزود یازپین‌ها مانند دیازپام) خطر Overdose (مصرف بیش از حد) را افزایش می دهد. مصرف مقادیر زیاد الکل در چند روز یا چند هفته می تواند طول زمان اثر متادون را کوتاه کند و موجب شود که شخص قبل از مصرف دوز بعدی، علائم ترک را تجربه نماید

این نکته بسیار مهم است که فرد هنگام مراجعه به پزشک یا دندانپزشک مصرف متادون را گزارش دهد تا داروهائی که موجب تاثیر بر درمان نگهدارنده با متادون می شوند را تجویز ننمایند.

علائم ترک متادون چیست (سندرم محرومیت از متادون )

زمانی که شخصی به مدت طولانی از متادون استفاده می کند و بطور ناگهانی انرا ترک می کند
احساس سبکی در سر
آبریزش بینی
خمیازه
عطسه
تهوع
استفراغ
اسهال
خارش شدید
تب
عرق کردن
لرز
لرزش
اکاتزیا
تاکی کاردی
درد، اغلب در مفاصل و / یا پاها
افزایش حساسیت به درد
فشار خون بالا (ممکن است به سکته مغزی شود)
مرگ ناگهانی
علائم شناختی
افکار خودکشی
حساسیت و هوس استفاده مجدد از متادون
افسردگی
تنفس کاهش می یابد (ممکن است کشنده بین ۲-۴ ساعت)
خود به خود به اوج لذت جنسی رسیدن
بی خوابی طولانی مدت
هذیان
توهمات شنوایی
توهمات دیداری
افزایش درک از بوی ( بویایی )، واقعی یا فرضی
کاهش یا افزایش میل جنسی
تحریک
اضطراب
اختلال هراس
پارانویا
هذیان

متادون از خانواده مواد شبه افیونى است و بیشتر در درمان وابستگى به سایر شبه‌افیونى‌ها نظیر هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارمتادون یک شبه افیونى (اپیوئید) مصنوعى است، یعنى از مواد شیمیایى در آزمایشگاه به دست مى آید.

سایر شبه افیونى‌ها یا طبیعى هستند مانند مرفین و کدئین که فرآورده‌هاى طبیعى بوته خشخاش هستند و یا شبه‌افیونیهاى نیمه‌مصنوعى هستند مانند هروئین، که مرفینى است که به طریقه شیمیایى پردازش شده است. (دى استیل مورفین)

متادون ماده‌مخدر مصنوعی است که به صورت قرص ، شربت و آمپول مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع قرص و شربت آن با دوزهای مشخص به طور خوراکی مصرف می‌شود. این ماده می‌تواند معمولاً خماری و اشتیاق معتادان به هروئین را تا ۲۴ ساعت کنترل کند. بیماران معمولاً از نظر فیزیکی به همان اندازه به متادون وابسته هستند که به هروئین و یا هر ماده‌مخدر دیگری وابسته بودند.

 سم زدایی با متادون چیست ؟

سم‌زدایی با متادون معمولاً تحت نظر متخصصین صورت می‌گیرد. در طول این دوره درمان هر زمانی که شخص معتاد علائم خماری را تجربه کند به وی متادون داده می‌شود.

این علائم عبارتند از عطسه ، خمیازه ، آبریزش چشم‌ها ، آبریزش بینی ، عرق شدید ، تب ، گشادی مردمک چشم‌ها ، دل‌پیچه ، حالت تهوع ، بدن درد ، رعشه و تندخویی .

پس از چندین هفته تنظیم میزان و مقدار استفاده و با وضعیت ثابت حال درمان‌جو، میزان متادون به تدریج کاهش می‌یابد. میزان کاهش متادون بستگی مستقیم به عکس‌العمل‌های جسمی شخص دارد. هدف استفاده از متادون نگهداری عوارض خماری در حد قابل تحمل ، برای درمان‌جوست .

به طور کلی دو نوع برنامه درمانی با متادون وجود دارد:
۱-  درمان نگهدارنده یا طولانی مدت که ممکن است ماه ها یا سال ها بهطول انجامد. هدف در این برنامه کاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد وبهبود کیفیت زندگی است.
۲-برنامه سم زدایی در روش پرهیز مدار ( کوتاه مدت) که تقریباً ۱۴ – ۵روز طول می کشد. هدف از این برنامه کاهش رنج های ناشی از قطع مواد افیونی مانند هروئین است.

درصورت مصرف متادون دربرنامه نگهدارنده بایدبه موارد زیرتوجه نمود:
۱- توجه شود که مراجعان برای برنامه نگهدارنده با متادون, مشاوره تخصصی دریافت کنند.
۲-متادون همانند هروئین قوی است و درصورت مصرف غلط , خطرناک است.
۳-مادامی که فرد تحت درمان بامتادون است درواقع به صورت جسمیوابسته به شبه افیون هاست.
۴-فرد بامصرف یک دوز متادون تجربه نشئگی را ندارد.
۵- فرد باید متعهد شود که روزانه ( حتی درتعطیلات ) برای دریافت متادون مراجعه کند.

اثرات جانبی مصرف متادون

بعضی افراد در برنامه نگهدارنده با متادون علایم ناخواسته ای را در طولدرمان تجربه خواهند کرد. (ممکن است که علت آن دوزمتادون تجویز شده باشد, به صورتی که بسیار کم یا بسیار زیاد تجربه شود) که به خصوص درشروعدرمان ایجاد می شود. بعضی از این علایم ناشی از عوارض خود متادون است.

هنگامی که مقدار تجویز شده بسیار کم باشد علایم شبیه به آنفلوانزا است وشامل موارد زیراست:
آبریزش بینی و عطسه – سیخ شدن موها – دردهای شکمی – دردپشت ومفاصل – احساس ضعف جسمی – افزایش درجه حرارت بدن و احساس سرما -از دست دادن اشتها – تعریق – لرزش – تحریک پذیری و پرخاشگری – اسپاسم ماهیچه ای وپرش عضلانی – اختلال درخواب – تهوع و استفراغ – ولع برای مواد – خمیازه – اسهال

تداخل دارویی متادون

مصرف داروهای دیگر همراه متادون، به خصوص اگر آنها هم تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی باشند ( مانند الکل ،افیون ها از جمله هروئین یا بنزودیازپین ها مانند دیازپام )، خطر overdose راافزایش می دهد.

مصرف مقادیر زیاد الکل درچند روز یا چند هفته می تواند طول زمان اثر متادون را کوتاه کندو موجب شود که شخص قبل از مصرف دوز بعدی, علایم ترک ( بازگیری )راتجربه نماید.این نکته بسیار مهم است که فرد هنگام مراجعه به پزشک یادندانپزشک، مصرف متادون راگزارش دهد تا داروهایی که موجب تاثیر بردرمان نگهدارنده با متادون می شوند را تجویز ننمایند.

2 دیدگاه دربارهٔ «متادون (عوارض و خطرات،راه ترک آن،میزان اعتیاد و اطلاعات کلی)»

  1. محمد هاشم حمیدیان

    باسلام درسته که مصرف متادون اعتیاد آور ه…..ولی از تمام مواد مخدرهابهتره….اگر درست مصرف بشه…..چون توهم نداره….اگرکم مصرف بشه…..ترکش هم راحته…. باتشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.