راههای پیشگیری از بارداری های ناخواسته

جلوگیری از بارداری بعد از یک هفته,جلوگیری از بارداری بعد از یک ماه,جلوگیری از بارداری اورژانسی,راههای جلوگیری از بارداری در دوران نامزدی,جلوگیری از بارداری به روش طبیعی,جلوگیری از بارداری با زعفران,جلوگیری از بارداری با گیاهان دارویی,جلوگیری از بارداری بعد از ۲هفته

دوران بارداری بر حسب هفته محاسبه می شود.اواسط سیکل قاعدگی زمانی است که بیشترین احتمال بارداری وجود دارد. بارداری به دوره زمانی بین بارور شدن تخم تا تولد فرزند اطلاق می گردد. دوره بارداری حدود ۹ ماه یا ۴۰ هفته طول می کشد. دوران بارداری از اولین روز بعد از آخرین پریود زن، یا به عبارتی دو هفته قبل از آنکه لقاح حقیقی انجام گیرد، محاسبه می شود. وضع حمل حدود ۴۰ هفته بعد از آخرین پریود زن صورت می گیرد.

اکثر زنان در طول بارداری خود دچار هیچ گونه مشکل حادی نمی گردند و فرزندی سالم را به دنیا می آورند. به طور متوسط هر زن نروژی دو فرزند به دنیا می آورد و هر سال تقریباً ۵۵٫۰۰۰ کودک متولد می شوند.

علائم
اولین نشانه این که یک زن ممکن است باردار شده باشد معمولاً فقدان عادت ماهیانه است. شما می توانید یک تست حاملگی خانگی را از داروخانه تهیه کنید و یا آزمایش ادرار بدهید.

خانم های باردار غالباً طی سه ماه اول حاملگی بد حال هستند و دچار تهوع می شوند. همچنین ممکن است احساس خستگی یا کمبود انرژی کنند. از دیگر علائم بارداری می توان به درد در ناحیه پستان ها و تجمع بیش از حد رنگدانه ها در بافت نوک پستان ها اشاره نمود. برای بیشتر خانم ها ماه چهارم تا هفتم بارداری بهترین دوران است. اکثر خانم ها طی این مدت کاملاً سرحال و پر انرژی هستند.

جنین
زن باردار می تواند از ماه چهارم یا پنجم دست و پا زدن را احساس کند. خانم هایی که قبلاً نیز وضع حمل کرده اند اغلب می توانند این رات حتی زودتر نیز احساس کنند. در ابتدا ممکن است حرکات جنین فقط چندبار در هفته احساس شود، اما بعد از مدتی آنها هر روز احساس می شوند.

در ماه هفتم بارداری، وزن جنین حدود ۱ کیلوگرم و قد آن حدود ۳۵ سانتی متر خواهد بود. حال جنین کاملاً رشد یافته است و چنانچه از این زمان به بعد وضع حمل صورت گیرد، نوزاد زنده خواهد ماند. گرچه، هنوز برای وضع حمل خیلی زود است و خانم باردار باید به دقت از خود مراقبت کند. او باید هنگام بلند کردن اجسام سنگین و وارد کردن فشارهای شدید به خود مواظب باشد. هرچه به سمت هفته های اخر بارداری پیش میرود، شکم او به طور قابل ملاحظه ای بزرگ می شود. همواره وزن او زیاد می شود و ممکن است کمی دچار تنگی نفس گردد. این بدان خاطر است که جنین به دیافراگم او فشار وارد کند.

طی ماه های آخر بارداری، جنین مقدار زیادی رشد خواهد کرد. در پایان ماه هشتم وزن جنین حدود ۳ کیلوگرم خواهد بود. طی ماه آخر قبل از تولد ، جنین خواهد چرخید و سر او به سمت لگن مادر قرار می گیرد. همه چیز برای تولد آماده می شود. بعد از حدود ۴۰ هفته نوزاد متولد خواهد شد. متوسط وزن نوزادان در نروژ ۶/۳ کیلوگرم است.

جلوگیری از بارداری
جلوگیری از بارداری شامل وسایل و روش های متعددی است که فرد می تواند برای پیشگیری از حاملگی از آنها استفاده کند. پزشکان، مامورین بهداشت و سلامت، ماماها، و پرستاران می توانند اطلاعات مفیدی را راجع به جلوگیری از بارداری در اختیار شما قرار دهند. کلیه افرادی که در مطب پزشکان، درمانگاههای عمومی، یا بیمارستان ها کار می کنند موظف به حفظ اسرار مراجعین هستند.

کاندوم
دیافراگم/ سرپوش
اسپرم کش ها
قرص های ضد بارداری فاقد استروژن
قرص های ضد بارداری
حلقه های ضد بارداری
چسب های ضد بارداری
قرص های کوچک
حلقه های هورمونی
کپسول های ضد بارداری قابل کاشت
حلقه های مسی
نا باروری سازی
ضد بارداری اضطراری
روش های ضد بارداری نا مطمئن
کاندوم

کاندوم یک پوشش لاستیکی نازک است که روی آلت در حال نعوظ کشیده می شود. کاندوم باید طی کل مدتی که مقاربت جنسی انجام می شود مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه همراه کاندوم از یک کرم یا کف اسپرم کش استفاده شود، اطمینان آن افـزایش می یابد. همچنین کاندوم برابر بیمـاری های مقاربتـی و عفونت HIV مصونیت ایجاد می کند. کاندوم همه جا به فروش می رسد: فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه ها، پمپ بنزین ها و غیره. چنانچه از کاندوم درست استفاده شود، می تواند وسیله بسیار مطمئینی برای جلوگیری از بارداری باشد.

دیافراگم/ سرپوش
دیافراگم/ سرپوش، پوششی از جنس لاستیک و یا خاصیت کشسانی است که زن آن را در مهبل خود قرار می دهد تا گردن رحم/زهدان، او را بپوشاند. دیافراگم/ سرپوش در اندازه های مختلف عرضه می شود و اندازه آن باید توسط پزشک تعیین شود. دیافراگم/سرپوش باید به همراه کرم اسپرم کش مورد استفاده قرار گیرد. دیافراگم/سرپوش را می توان هر زمان قبل از انجام مقاربت جنسی در مهبل قرار داد و باید حداقل شش ساعت بعد از انجام مقاربت در مهبل بماند. اکثر خانم ها می توانند از دیافراگم/سرپوش استفاده کنند. چنانچه دیافراگم/سرپوش و کرم اسپرم کش به نحو صحیح در مهبل قرار داده شود، می تواند وسیله بسیار مطمئنی برای جلوگیری از بارداری باشد.

اسپرم کش ها
اسپرم کش ها به همراه کاندوم یا دیافراگم/سرپوش مورد استفاده قرار می گیرند و به خودی خود وسیله مناسبی برای جلوگیری از بارداری نیستند. آنها به شکل کرم، کف، ژل، یا شیاف تولدی و عرضه می شوند. اسپرم کش ها را می توان بدون نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه نمود. آنها عوارض جانب بسیار کمی دارند.

قرص های ضد بارداری فاقد استروژن
فقط یک نوع قرص ضدبارداری فاقد استروژن در بازار نروژ وجود دارد. این قرص مانع از تخمک گذاری (تولید تخمک توسط زن) می گردد. برای اینکه این قرص مؤثر باشد لازم است هر روز رأس ساعت معین مصرف گردد. همچنین خانم های شیرده نیز می توانند از این قرص استفاده کنند. چنانچه از قرص درست استفاده شود، تقریباً ۱۰۰% قابل اطمینان است. برای خرید قرص های ضدبارداری فاقد استروژن نسخه پزشک لازم است.

قرص های ضد بارداری
قرص های ضد بارداری معمولی بیش از ۳۰ سال است که به بازار عرضه شده اند. آنها حاوی دو نوع هورمون ترکیبی مختلف می باشند: استـروژن و پروژستـون. این دو هورمون انسـانی از هورمـون هایی که توسط تخمـدان ساخته می شوند تقلید می کنند. قرص های ضدبارداری مختلف ترکیبات گوناگونی دارند. پزشک شما در انتخاب نوع مناسب قرص ضدبارداری شما را راهنمایی و برای شما نسخه ای تجویز می کند. قرص های ضدبارداری مانع از تخمک گذاری و چسبیدن تخمک به بافت سطحی رحم می شوند. چنانچه از قرص های ضدبارداری به نحو صحیح استفاده گردد، می توانند وسیله ای مطمئن برای جلوگیری از بارداری باشند. برای خرید قرص های ضدبارداری نسخه پزشک لازم است.

زنان سیگاری بالای ۳۵ سال نباید قرص های ضدبارداری مصرف کنند. این توصیه شامل زنان مبتلا به لخته خون، سرطان سینه، حمله قلبی یا سایر بیماریهای قلبی، یا بیماری های کبدی شدید نیز می گردد.

حلقه های ضد بارداری
حلقه ضد بارداری یک حلقه نرم و انعطاف پذیر است که توسط خود زن در مهبل قرار می گیرد. حلقه حاوی استروژن و پروژستوژن، البته در دوزهای کمتری نسبت به قرص های ضد بارداری، است. حلقه این هورمون ها را بتدریج آزاد می کند. حلقه های ضدبارداری باید به مدت سه هفته در مهبل باقی بمانند. سپس حلقه بیرون آورده می شود و یک حلقه نو بعد از یک هفته در مهبل قرار داده می شود. حلقه مانع از تخمک گذاری می گردد و استفاده از آن آسان است. حلقه های ضدبارداری را می توان با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد. آنها بسیار مطمئن هستند. زنانی که مجاز به استفاده از قرص های ضد بارداری نیستند، نمی توانند از حلقه ضدبارداری نیز استفاده کنند.

چسب های ضد بارداری
چسب ضد بارداری حاوی همان مقدار استروژن و پروژستوژن است که در قرص های ضد بارداری با دوز پایین موجود می باشد. هورمون ها از طریق پوست وارد بدن می شوند. چسب ها طی سه هفته متوالی همان روز هفته تعویض می شود. بعد از آنکه طی سه هفته متوالی از سه وصله استفاده کردید، قبل از استفاده از یک چسب جدید در همان روز هفته، یک هفته وقفه بیاندازید. وصله مانع از تخمک گذاری می شود و می توان آن را با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد. آنها درست به اندازه قرص های ضدبارداری قابل اطمینان هستند.

قرص های کوچک
قرص های کوچک فقط حاوی یک نوع هورمون ترکیبی است. پروژستوژنها قرص های کوچک را باید هر روز رأس

ساعت معین مصرف کرد. اگر فراموش کنید که قرص را مصرف کنید و بیش از ۲۷ ساعت از زمان مصرف قبلی گذشته باشد، در آن صورت باید طی ۱۴ روز آینده از روش های ضد بارداری مضاعف استفاده کنید. قرص باید به صورت عادی مصرف شود. برای خرید قرص های کوچک نسخه پزشک لازم است.

حلقه های هورمونی
حلقه هورمونی (که به سیستم درون رحمی  (IUD)یا دستگاه درون رحمی (IUS)نیز معروف است) شیء کوچکی است که توسط پزشک در رحم زنان قرار داده می شود. قرار دادن حلقه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما ناراحتی معمولاً زود تسکین می یابد. چنانچه درد و ناراحتی ناشی از آن ادامه یابد، باید با پزشک خود مشورت کنید. حلقه هورمونی مانع از رشد بافت فوقانی رحم و نفوذ اسپرم به آن می گردد. همچنین مانع از حرکت اسپرم در رحم می گردد. حلقه هورمونی به مدت چندین سال موثر است و وسیله بسیار مطمئن برای جلوگیری از بارداری می باشد.

کپسول های ضد بارداری قابل کاشت
دو نوع کپسول ضدبارداری قابل کاشت در بازار نروژ وجود دارد. این نوع کپسول ها تقریباً اندازه چوب کبریت و حاوی هورمون پروژستوژن ترکیبی هستند. آنها زیرپوست بازوی زن کاشته می شوند و بسته به نوع کپسول بین سه الی پنج سال باقی می مانند. این کار در مطب پزشک انجام می گیرد. کپسول های کاشته شده مانع از تخمک گذاری می شوند و با تاخیر بر مخاط گردن رحم از رسیدن اسپرم به لوله های فالوپ (مجاری عبور تخم) جلوگیری می کنند. کپسول های ضد بارداری قابل کاشت وسیله مطمئنی برای جلوگیری از بارداری می باشند.

حلقه های مسی
حلقه مسی (که به سیستم درون رحمی(IUS) یا دستگاه درون رحمی  (IUD)نیز معرف است) مانند حلقه هورمونی در رحم زن قرار داده می شود. حلقه مانع از چسبیدن اسپرم به رحم می گردد. همچنین مانع از حرکت اسپرم در رحم می گردد. حلقه مانع از چسبیدن اسپرم به رحم می گردد. همچنین مانع از حرکت اسپرم در رحم می گردد. حلقه مسی به مدت پنج تا ده سال موثـر است و وسیله ای بسیـار مطمئـن برای جلوگیـری از بارداری می باشد. حلقه های مسی ممکن است به پریود های شدیدتر و بعضاً توام با درد منجر شوند.

ناباروری سازی
ناباروری سازی آخرین وسیله جلوگیری از بارداری است. مرد یا زنی که نابارور شده است دیگر نمی تواند بچه دار شود. این عمل به ندرت برگشت پذیر است. بنابراین قبل از اقدام به نابارورسازی، لازم است کاملاً در مورد آن فکر کنید.

ضد بارداری اضطراری
اگر مقاربت تقریباً زمانی صورت گیرد که زن در دوره تخمک گذاری باشد، احتمال بارداری ۲۰% است. اگر در چنین زمانی بدون استفاده از وسایل ضدبارداری اقدام به مقاربت کرده باشید، می توانید قرص های ضدبارداری اضطراری را بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید. این قرص ها حاوی دوزهای بالایی از هورمون های مخصوص هستند که باید ظرف ۷۲ ساعت از زمان مقاربت مصرف شوند. لازم است سه یا چهار فته بعد به پزشک خود مراجعه و از بارداری یا عدم بارداری خود اطمینان حاصل کنید. اگر بارداری ادامه یابد، مصرف این قرص ها می تواند برای جنین مضر باشد. همچنین می توان با قرار دادن یک حلقه، ظرف پنج روز بعد از مقاربت جنسی، از بارداری جلوگیری نمود.

روش های ضد بارداری نا مطمئن
دوره های ایمن تر
اصولاً با اجتناب از مقاربت طی دورانی که زن تخمک گذاری می کند، می توان از بارداری جلوگیری کرد. این روش بسیار نامطمئن است زیرا هم طول چرخه و هم زمان تخمک گذاری از زنی به زن دیگر بسیار متفاوت است.

روش های بیرون ریختن اسپرم
اگر مقاربت جنسی قبل از آنکه انزال صورت گیرد قطع شود، ممکن است از بارداری جلوگیری شود، اما این روش ها بسیار نامطمئن است. بعضی از اسپرم ها می توانند قبل از آنکه انزال صورت گیرد وارد مهبل شوند و اسپرم موجود روی پوست اطراف مهبل می تواند وارد مهبل شود.