مایکوپلاسما (ویژگیها و روشهای تشخیص آزمایشگاهی)

درمان مایکوپلاسما,مایکوپلاسما در انسان,درمان مایکوپلاسما در انسان,مایکوپلاسما در طیور,انواع مایکوپلاسما,مایکوپلاسما ژنیتالیوم,مایکوپلاسما هومینیس,مایکوپلاسما گالی سپتیکوم

مایکوپلاسما ساده ترین و کوچک ترین میکروارگانیسم ها می باشند که قادرند به طور مستقل در خارج سلول زنده و در محیط های مصنوعی رشد و تکثیر نمایند.

این گروه از ارگانیسم ها قبلا به عنوان PPLO( pleuro pneumatic like organism ) نامیده می شدند

مایکو پلاسما باکتری های بی هوازی اختیاری اند که به علت فقدان دیواره سلولی در رنگ آمیزی گرم به خوبی رنگ نمیگیرند و در صورت رنگ آمیزی به ظاهر گرم منفی مشاهده میشوند.
مایکوپلاسما ها در محیط های کشت غیر زنده قادر به رشد می باشند. فاقد دیواره سلولی هستند و غشای سیتو پلاسمی آنها از سه لایه تشکیل شده که دارای استرول می باشند.

قادر به سنتز کلسترول نبوده و آن را به عنوان عامل رشد در محیط کشت نیاز دارد . این باکتریها فاقد فلاژل ، کپسول و اسپور هستند.

شکل های این باکتری بسیار متفاوت است و به صورت گلابی شکل ، باسیل شاخه دار ، کذوی ، کوکوئید و جوانه دار دیده میشوند.

در این خانواده دو جنس وجود دارد که عبارتند از میکوپلاسما و اوره آ پلاسما

 

تشخیص آزمایشگاهی مایکوپلاسما

?برای تشخیص مایکوپلاسما میتوان از سیستم ادراری تناسلی و یا سیستم تنفسی نمونه تهیه نمود . تهیه  گسترش و رنگ آمیزی اغلب کمک چندانی به تشخیص این باکتری نمی نماید

کشت مایکوپلاسما

مایکوباکتریوم اکثرا به صورت فلور طبیعی بدن در دهان و دستگاه تناسلی وجود دارد ولی تعدادی از آنها برای انسان ایجاد بیماری میکنند

برای کشت این باکتریها باید از محیط هایی که حاوی کلسترول و استرول می باشند استفاده کرد . برای اینکار باید مایکو پلاسما را در محیط مایع (PPLO BROTH ) کشت نمود.

این باکتری در محیط مایع به راحتی رشد میکند و آن را کدر می نماید . پس از ۳ تا ۴ روز که لوله محتوی کشت در دمای ۳۷ درجه سانتیگراد در مجاورت دی اکسید کربن قرار گرفت باکتریها در آن رشد کرده و در صورتی که لوله را سانتریفوژ و از رسوب لام تهیه و به روش گیمسا رنگ آمیزی شود اشکال پلی مورف باکتری به خوبی دیده میشود.

در صورتی که نمونه را برروی محیط انتخابی کشت دهند کلنی های بسیار ریزی پس از هفت روز که در دمای ۳۷ درجه سانتیگراد و ۵% گاز کربنیک قرار گرفته باشد ایجاد میشود.

کلنی ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و باید از میکروسکوپ برای دیدن کلنی ها استفاده شود و شکل آنها شبیه تخم مرغ نیمرو می باشد.

مایکوپلاسما پنومونیه نسبت به سایر مایکوپلاسما ها سخت تر رشد میکند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.