گزارش کار آزمایشگاه میکروب شناسی

گزارش کار آزمایشگاه باکتری شناسی پزشکی,گزارش کار آزمایشگاه میکروبیولوژی عمومی,گزارش کار آزمایشگاه میکروبیولوژی ۱ رنگ آمیزی ساده,گزارش کار آزمایشگاه میکروبیولوژی محیط کشت,رنگ آمیزی ساده باکتری ها,گزارش کار رنگ آمیزی گرم,گزارش کار آزمایشگاه میکروبیولوژی ۲,گزارش کار کشت باکتری

این گزارشکار شامل مباحث و شرح آزمایش به صورت زیر می باشد که در فایل word در انتهای همین ارسال قابل دانلود می باشد.

گزارشکار رنگ آمیزی اسپور
گزارشکار روش رنگ آمیزی اسید فاست – روش زیل نیلسون
گزارشکار شمارش کلنی باکتریها با کلنی شمار Colony counter
گزارشکار بررسی حساسیت باکتری نسبت به آنتی بیوتیکها(آنتی بیوگرام)
گزارشکار کشت ادرار UC(urine culture)
گزارشکار رنگ آمیزی هسته stailing
گزارشکار کشت وانتقال باکتریها(کشت خطی)
گزارش کار تهیه ی محیط کشت
گزارشکار سترون کردن وضدعفونی
گزازشکار آشنایی با وسایل و ابزار کار آزمایشگاه میکروب شناسی

نمونه هایی از گزارشکار

گزارشکار آشنایی با وسایل و ابزار کار آزمایشگاه میکروب شناسی
هدف: آشنایی با وسایل و ابزار کار آزمایشگاه میکروب شناسی
پتری دیش(Plate)
ظروفی هستند دو جداره ، که در جدار کوچک محیط کشت باکتری ریخته میشود و از جدار بزرگ به عنوان درب پلیت استفاده میشود. پلیت ها ممکن است پلاستیکی ( یکبار مصرف ) و یا شیشه ای (با مصرف مجدد ) ساخته شوند . محیط در پلیت ها به صورت جامد تهیه میشوند که دارای سطح کشت میکروبی وسیع می باشند.
پلیت ها محلی برای رشد میکروارگانیسم در کشت های ساخته شده ، می باشند که پس از کشت به صورت وارونه انکوبه میشوند . این عمل از جمع شدن آب در محیط کشت و پخش شدن کلنی ها پیشگیری میکند.
سوآب(Swab)
وسیله ای چوبی که در یک سر دارای پنبه جهت نمونه برداری می باشد . بیشتر در آزمایشگاه تشخیص پزشکی جهت نمونه برداری از نمونه های زخم ، ترشح و … کاربرد دارد . سو آب ها قبل از نمونه برداری باید استریل شوند.
فیلدو پلاتین(Wire loop)
وسیله ایست که از یک میله به طول ۴ سانتی متر ساخته شده است و دارای سر و دسته می باشد . جنس سر آن از پلاتین یل کروم است . اگر چنانچه سر آن به صورت حلقه باشد به آن فیلدو پلاتین حلقوی (Loop ) گفته میشود که از این وسیله برای کشت دادن باکتری ها در محیط های مختلف و یا برای انتقال مقداری از کلنی باکتری از یک محیط کشت به محیط کشت دیگر استفاده می شود . اگر سر فیلدو پلاتین نوک تیز باشد به آن فیلدو پلاتین سیخی (Once ) گفته میشود که از آن برای انتقال دادن باکتری ها و همچنین کشت دادن باکتری هادر محیط کشت های لوله ای استفاده میشود .
ادامه در فایل دانلودی در انتهای ارسال
گزارشکار سترون کردن وضدعفونی
هدف: هدف از استریل کردن جلوگیری از انتقال عفونت .
مقدمه
سترون کردن یا استریل کردن (به انگلیسی: sterile) به معنی از بین بردن میکروارگانیسمها(تمامی اشکال حیاتی اعم از سلول واسپور) در ابزار آلات و لوازم پزشکی، دارویی، مواد غذایی و غیرهاست . استریل یا سترون به معنی کاملاً عاری از باکتری یا قارچ یا ویروس یا دیگر میکروارگانیسمهای بیماری‌زا و غیربیماری‌زا (در مورد اشیای بی‌جان) است . تعریف استریلیزاسیون در پزشکی با محیط و مواد غذایی متفاوت است.
ضد عفونی کردن از بین بردن باکتری یا قارچ یا ویروس یا دیگر میکروارگانیسمهای بیماری‌زا در سطح جاندار یا
بیجان.(که اسپور باقی میماند)
روشهای سترون کردن
روشهای رایج سترون کردن عبارتند از :
۱. روش حرارتی به وسیله دستگاههای مانند اتوکلاو و فور در این روش از تاثیر گرما و فشار بخار آب برای کشتن میکروارگانیسمها استفاده می‌شود .
۲. روش شیمیایی به وسیله مواد ضدعفونی کننده مانند آب اکسیژنه و انجام واکنشهای شیمیایی (مانند رادیکالهای آزاد) برای سترون کردن بهره ….

ادامه در فایل دانلودی در انتهای ارسال
گزارش کار تهیه ی محیط کشت
هدف:آشنایی با تهیه ی محیط کشت
مقدمه
تعریف کشت :
هنگامیکه باکتریها در شرایطی مناسب قرار گیرند که قادر به تکثیر و رشد باشند اصطلاحا گفته می شود باکتری کشت داده شده است .
تعریف محیط کشت :
از آنجا که میکروب یک موجود تک سلولی بوده و قادر است کلیه اعمال حیاتی خود را مستقلا انجام دهد بدون آنکه نیاز به سلول دیگری داشته باشد . این اصل بیانگر آن است که میکروبها هم احتیاج به غذا و آب و موادآلی و معدنی دارند. محیطی مغذی که حاوی کلیه احتیاجات یک میکروب اعم از مواد غذایی و عناصر و غیره باشد که موجب رشد آن میکروب شود را اصطلاحا محیط کشت می گویند.
این محیط کشت می تواند بصورت دست ساز بوده یا یطور طبیعی یعنی داخل سلولهای بدن یک جانور باشد.
خون بهترین محیط برای رشد یک باکتری می باشد جون تمام احتیاجات یک بامتری اعم از اکسیزن ، مواد مغذی ، PH مناسب ، درجه حرارت لازم و غیره را برای یک باکتری فرآهم می کند.
میکروبها را می توان بر روی محیطها و در ظروف مختلف کشت داد که انتخاب شکل بستگی به نوع کشت داد. مثلا در کشتهایی که محیط آن مایع است ظروف کشت لوله ای می باشد و محیطهای جامد(آگاردار) هم در پلیت و هم در لوله کشت داده می شوند.
بیشتر محیطهای کشت که درپلیت مصرف می شوند ، محیطهای کشت عمومی هستند که اساسا برای تهیه مواد غذایی لازم جهت رشد باکتری ساخته شده اند . بعضی مواقع این محیطهای کشت عمومی را با اضافه کردن اجزای مغذی که موجب افزایش سریع رشد ارگانیسمها ی سخت رشد می شوند ، غنی می کنند. ماهیت این مواد مغذی چنان است که نمی توان آنها را همراه با محیط اصلی سترون کرد ، بلکه باید بعد از اتوکلاو شدن محیط بطور سترن این مواد اضافه شوند. نمونه هایی از این مواد مغذی عبارتند از : شیر بی چربی ، خون گوسفند ، زرده تخم مرغ و ….
اولین گروه مایع هستند که براث نامیده می شوند مانند نوترین براث- مولر هینتون براث
…..ادامه در انتهاب ارسال
گزارشکار کشت وانتقال باکتریها(کشت خطی)
هدف: کشت خطی باکتریها
مقدمه
کشت باکتری و روشهای متداول آن
بیشتر محیطهای کشت که درپلیت مصرف می شوند ، محیطهای کشت عمومی هستند که اساسا برای تهیه مواد غذایی لازم جهت رشد باکتری ساخته شده اند . بعضی مواقع این محیطهای کشت عمومی را با اضافه کردن اجزای مغذی که موجب افزایش سریع رشد ارگانیسمها ی سخت رشد می شوند ، غنی می کنند. ماهیت این مواد مغذی چنان است که نمی توان آنها را همراه با محیط اصلی سترون کرد ، بلکه باید بعد از اتوکلاو شدن محیط بطور سترن این مواد اضافه شوند. نمونه هایی از این مواد مغذی عبارتند از : شیر بی چربی ، خون گوسفند ، زرده تخم مرغ و ….
انواع محیط کشت
محیطهای کشت انتخابی :
بعضی از مواد مغذی دارای یک عامل انتخابی هستند که ویزه جداسازی یا کشت گروه خاصی از میکروبهاست . عامل انتخابی معمولا با جلوگیری از رشد ارگانیسمهای نامطلوب عمل می کند و از این راه موجب رشد شدیدتر ارگانیسمهای مطلوب می شوند. وقتی عامل انتخابی به محیط کشت اضافه می شود در این صورت محیط کشت را انتخابی می گویند.بعنوان مثال ، سدیم کلرید آگار برای استافیلوکوکها انتخابی است.
محیطهای افتراقی :
محیطهای کشت افتراقی اجزایی دارند که موجب می شوند برخی از ارگالنیسمها در مقایسه با باکتریهای دیگری که درهمان محیط کشت رشد می کنند به شکل متفاوتی ظاهر شوند . مثلا بعضی از باکتریها خاصیت همولیز دارند بدین معنا که تولید آنزیم همولیزین می کنند که این آنزیم در محیط آگار خون دار باعث پاره شده (لیز شدن) گلبولهای قرمز شده و کلنی آن در محیط کشت برنگ روشن دیده می شود . این هملیز ممکن است ناقص و یا کامل باشد.
مجموعه ای از باکتریها که در روی محیط کشت کنار هم رشد می کنند بر اثر رشد و تکثیر ، تشکیل نقاط برجسته ای روی محیط کشت می دهند که اندازه آنها متفاوت بوده و بستگی محیط کشت و میزان رشد و تکثیر باکتری و …. دارد . این مجموعه نقاط را کلنی (پرگنه ) می نامند.
سایر محیطهای افتراقی اغلب دارای یک معرف PH هستند . مثلا محیط آگار آهن دار ۳ قندی (TSI) از این نوع می باشد . محیطهای کشت افتراقی بویزه زمانی مفیدند که با میکروبهایی با شکل و مشخصات یکسان مواجه هستیم .
اغلب محیطهای کشت هر دو ویزگی را با هم دارند مانند مکانکی آگار(MC) این محیط دارای نمکهای صفراوی و مقدار بسیار کمی کریستال ویوله است که هر دو از رشد باکتریهای گرم مثبت جلوگیری می کنند همچنین دارای لاکتوز و معرف PH قرمز خنثی است که کلونی های تخمیرکننده لاکتوز را به رنگ قرمز در می آورد وممکن است در محیط اطراف کلنی ها حلقه قرمز رنگ تشکیل دهند . کلنی باکتریهایی که قادر به تخمیر لاکتوز نیستند بی رنگ دیده می شوند.
محیطهای غنی کننده :
÷این محیطها معمولا در مواردی بکار می روند که تعداد میکروبهای مورد جستجو در نمونه غذایی کم بوده و یا بعلت وجود زیاد میکروبهای دیگر جدا کردن آن با اشکال مواجه است . این محیطها امکان رشد برای میکروبها را از نظر PH و مواد غذایی فراهم می سازد.
محیط کشت کامل :
این محیط کلیه مواد لازم برای رشد باکتریها را دارد و فاقد مواد ضد میکروبی است و حدود ۸۰% از باکتریها می توانند در آن رشد کنند . این محیطها فاقد هر گونه مهارکننده و اندیکاتور بوده ، لذا با رشد میکروبهای مختلف بر روی آن هیچگونه تغییر رنگی مشاهده نمی شود. در این میان محیط P.C.A(پلیت کانت آگار) در مقایسه با N.A(نوترینت آگار) از کیفیت مغذی بالاتری برخوردار بوده و برای رشد میکروبها مناسب تر می باشد.

متن کامل در انتهای همین ارسال
گزارشکار رنگ آمیزی هسته stailing
هدف:شناسایی وتشخیص باکتریها
مقدمه
روش رنگ آمیزی گرم
معروفترین نوع رنگ آمیزی مرکب نوع گرم می باشد . این روش مفیدترین روش تشخیص باکتریها می باشد.
میکروب شناسی ، بنام کریتستیان گرم در سال ۱۸۸۴ بطور تصادفی واکنشی را کشف کرد که بعدها واکنش رنگ آمیزی گرم نامیده شد.
بر این اساس باکتریها با توجه با ساختمان دیواره یاخته ای (سلولی) به دو بخش بزرگ و کلی تقسیم می شوند: باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی . تفاوت عمده بین این دو گروه تفاوتهای ساختاری(ساختمانی) بین این دو گونه می باشد به این ترتیب که در گونه گرم مثبتها در دیواره سلولی نوعی پلی ساکارید بکار رفته و دیواره سلولی آن کمی ضخیمتر می باشد در صورتیکه در دیواره سلولی نوع گرم منفی مقدار چربی بیشتری بکار رفته و دیواره سلولی آن کمی نازکتر از نوع گرم منفی می باشد.
بر همین اساس در رنگ آمیزی گرم با توجه به این تفاوت مهم در دیواره سلولی ، از دو نوع رنگ استفاده می شود ، رنگ اولیه کریستال ویوله می باشد . هنگامیکه محلول کریستال ویوله به گسترش باکتریایی اضافه می شود این رنگ با ریبونوکلئات موجود در دیواره سلولی ترکیب شده و کمپلکس کریستال ویوله – ریبونوکلئات را بوجود می آورد و بعد از شستشوی رنگ اضافی ، محلول ید را بکار می برند . این محلول ید که ترکیبی فلزی می باشد به رنگ متصل شده و یک ترکیب رنگی غیر محلول ایجاد می کند بنام کمپلکس کریستال ویوله –ید که در سر دیگر آن متصل شده به ریبونوکلئات موجود در دیواره سلولی و تشکیل کریستال ویوله – ید – ریبونوکلئات داده است در حالیکه در باکتریهای گرم منفی چنین کمپلکسی ایجاد نمی شود. این پیوند در باکتریهای گرم مثبت بسیار پایدار است و در مرجله بعدی توسط ماده رنگ بر شکسته نمی شود و رنگ بنفش کریستال ویوله را در خود حفظ کرده بنابراین باکتریهای گرم مثبت زیر میکروسکوپ بنفش رنگ دیده می شوند.
از طرفی در دیواره سلولی باکتریهای گرم منفی مقدار چربی بیشتری بکار رفته است بنابراین چربیها در الکل استن که در مرحله بعدی بعنوان رنگ بر بکار می روند ، محلول هستند و در اثر این واکنش چربیها از دیواره سلولی خارج شده و در اثر شستشو با حلال رنگ بر ، رنگ کریستال ویوله هم از سطح باکتری خارج می شود . با خروج چربی توسط ماده رنگ بر ، بر اندازه منافذ دیواره سلولی افزوده شده که این امر باعث بی رنگ شدن سریع باکتریهای گرم منفی می شود .در این مرحله باکتریهای گرم منفی از کریستال ویوله پاک می شوند . بنابراین بعد از شستشو توسط آب و افزوده شدن رنگ دوم یعنی سافرانین (فوشین) ، این رنگ به دیواره سلولی باکتریهای گرم منفی جذب شده و باکتریها به رنگ قرمز در می آیند و در بررسی میکروسکوپی ، باکتریهای گرم منفی برنگ قرمز دیده می شوند.
اکثر باکتریهای موجود ، گرم منفی هستند البته بعضی از باکتریها ، مخمرها و تعدادی از کپکها گرم مثبت هستند.
هدف:شناسایی وتشخیص باکتریهای گرم منفی ومثبت
طزر کار:
بنابراین مراحل رنگ آمیزی گرم را می توان به شرح زیر بیان نمود:
۱- تهیه گسترش روی لام : ابتدا از نمونه باکتری یک گسترش روی لام تهیه می کنید.
۲- رنگ آمیزی با کریستال ویوله : در این مرحله مقداری از رنگ کریستال ویوله را با قطره چکان به روی سطح گسترش میکروبی روی لام بریزید و بگذارید ۱ دقیقه بماند تا رنگ در دیواره سلولی میکروبها نفوذ کند.
۳- مرحله شستشو: پس از سپری شدن مدت زمان ۱ دقیقه ، رنگ اضافی روی لام را خالی کرده و با استفاده از آب مقطر سطح روی گسترش را شستشو دهید……متن کامل در انتهای ارسال

گزارشکار کشت ادرار UC(urine culture)
هدف :کشت ادرار
مقدمه
عفونت ادراری:
عفونت ادراری ممکن  است در اثر عفونت مثانه یا میزنای اتفاق افتاده باشدبه حالتی که باکتری و عفونت از قسمت بالای بدن به قسمت پیشابراه انتقال پیدا کرده باشد عفونت پایین رونده و اگر قسمت خارجی دستگاه خروج ادرار عفونت پیداکرده باشد و درمان نشده و عفونت به قسمت های بالایی مانند مثانه و میزنای انتقال پیدا کرده باشد به این حالت عفونت بالارونده گفته می شود.
هنگامی که عفونت به پیشابراه و مثانه محدود است آن را سیستیتیس می نامند و اگر میزنای و لگنچه عفونی شده باشد آن را پیلیتیس گویند.التهاب و تخریب کورپوسکول های کلیوی را گلومرونفریت می نامند که به علت تخریب گلومرول و سطوحی از کپسول بومن ،ادرار بیمار مملو از کلبول های قرمز است .
عفونت قارچی مجاری ادرار را مشکل می توان ثابت کرد چرا که مخمرها جزء فلور شایع مجاری ادراری ـ تناسلی هستند. به همین دلیل در گزارش این مخمرها باید به تعداد حد آستانه و وجود یا عدم وجود سایر میکروفلورهای مجاری ادراری توجه ویژه داشت.
علایم عفونت ادراری:
تب و لرز  _بی حالی ـ  بی حسی  ـ دفع  ادرار همراه با درد  _ سوزش وتکرر ادرار از نشانه های عفونت ادراری است.
بررسی عفونت ادراری در تستی به عنوان uc(urine culture) انجام می شود.
در دستگاه ادراری  باکتری هایی که بصورت روتین ایجاد عفونت می کنند یعنی بیشتر باعث عفونت می شوند عبارتند از: سودوموناس،استاف آرئوس،پروتئوس  Ecoli  ، که ممکن است عوامل دیگری مانند کلبسیلا هم باشند که باعث عفونت ادراری شوند .
۸۰ درصد عفونت های ادراری توسط باکتری Ecoli اتفاق می افتد به علت نزدیکی مجاری دفع ادرار به مجاری دفع مدفوع احتمال آلودگی به باکتری های انتروباکتریاسه هم هست (انتروباکتریاسه در دستگاه گوارش  جزء میکروفلور طبیعی محسوب  می شوند اما اگر در قسمت مجاری ادراری ـ تناسلی وجود داشته باشند ایجاد بیماری می کند.
نحوه نمونه گیری :
نمونه ادرار برای کشت ادرار در ظروف استریلی به نام ظروف استریل ادرار قرار داده می شود .
محیط کشت های مورد استفاده در UC:
الفـ محیط خونی بلاد آگار(blood agar ) :محیط مغذی و عمومی برای باکتری ها
بـ EMB agar  یا مک کانکی( MAC ):محیط کشت اختصاصی برای باکتری های گرم منفی
روش آزمایش :
نکته مهمی که باید در این خصوص مد نظر باشد ، مقدار مورد نیاز ادرار برای کشت میباشد. در حال حاضر اغلب آزمایشگاهها برای کشت ادرار از لوپ کالیبره شده (Calibrated loop ) استفاده میکنند که درآن حجم معینی از ادرار توسط لوپ پلاتینی و یا پلاستیکی یکبار مصرف برداشته میشود. از سایر روشهای رایج میتوان به روش Filter- Paper- Dip – Strip اشاره کرد که در آن از نوار کاغذی صافی با ابعاد مشخص استفاده میگردد ۰ در این روش کاغذ صافی استریل مستطیلی شکل را در ادرار فرو برده و بر روی محیط کشت داخل پلیت انتقال میدهند و با توجه به رشد باکتریها آن را بررسی میکنند. …….متن کامل گزارشکار در انتهای ارسال

گزارشکار بررسی حساسیت باکتری نسبت به آنتی بیوتیکها(آنتی بیوگرام)
هدف تعیین حساسیت باکتری یا میکروارگانیسمهابه عوامل شیمیایی و داروها
مقدمه
اریترومایسن ، پنی سیلین ، سولفونامید ، تتراسایکلین ، ونکومایسین و …. جز دسته ای بزرگ از ترکیبات شیمیایی هستند که باعث متوقف کردن رشد باکتریها (باکتریواستاتیک) و یا از بین بردن باکتری ها (باکتریوسیدال) در یک دوز پایین می شوند . در علم میکروب شناسی به این دسته از دارو ها که بروی باکتری ها اثر می گذارند آنتی بیوتیک می گویند . هر دسته از انتی بوتیک ها بر روی باکتری خاصی تاثیر دارد و این دارو ها بر روی ویروس و یا سایر میکروارگانیسم ها تاثیری نخواهند داشت . با این حرفا ،  این سوال در ذهن ایجاد می شود که ما از کجا بدانیم چه آنتی بیوتیکی بر روی چه باکتری هایی موثر است ؟ جواب سوال ما تست آنتی بیوگرام است که به صورت روتین در آزمایشگاه های میکروبیولوژِی انجام می گیرد . این تست به ما نشان می دهد که کدام یک از آنتی بیوتیک ها بر روی میکروب ما موثر است . همانطور که می دانید نمونه های گرفته شده برای بخش میکروبیولوژِی متفاوت هستند . اما نمونه ها هر چی که باشند (خون ، مایع مغزی-نخائی ، مدفوع ، ادرار ، خلط و..) در آخر  معمولا آنتی بیوگرام می شوند تا داروی موثر تجویز شود . در واقع باید بگوئیم که در عفونت های میکروبی آزمایشگاه دارو را تجویز می کند نه پزشک …
خلاصه ای از پروسه آنتی بیوگرام دیسک دیفیوژن
بعد از کشت نمونه دریافتی در محیط کشت مناسب ، اگر شرایط مناسب باشد و باکتری در نمونه ما باشد ، باکتری موجود در نمونه رشد خواهد کرد . بعد از رشد باکتری ، از ان لام (مقداری نمونه + سرم فیزیولوژِی) تهیه می کنیم و رنگ آمیزی گرم انجام می دهیم . اگر باکتری ایزوله ما ، جز باکتری های پاتوژن باشد ، باید تست آنتی بیوگرام را انجام دهیم . مقداری از نمونه را برداشته و  در محیط کشت آنتی بیوگرام کشت می دهیم ، سپس دیسک های آنتی بیوگرامی را روی محیط کشت گذاشته و جواب را بعد از ۲۴ ساعت برسی کرده و نتایج را گزارش می کنیم .
بعد از معرفی ابتدایی آنتی بیوگرام ، وارد بحث تخصصی آزمایشگاهی می شویم .
اصول آنتی بیوگرام
اصول آنتی بیوگرام بر پایه دو اصطلاح میکروب شناسی است یعنی :
Minimum Inihibitory Concentration (MIC)
Minimum Bactericidal Concentration (MBC)
منظور از MIC ، غلظتی از یک آنتی بیوتیک است که می تواند رشد باکتری را در شرایط آزمایشگاهی مهار کند. و منظور از MBC ، حداقل غلظتی از دارو است که باکتری را از بین می برد. در اغاز باید بگم که باید آزمایش کننده چهار اصل زیر را قبل از آغاز آنتی بیوگرام مشخص کند :
…..متن کامل در انتهای ارسال

گزارشکار روش رنگ آمیزی اسید فاست – روش زیل نیلسون
هدف: رنگ آمیزی باکتریهای که به روش معمولی رنگ نمیشوند.
مقدمه
اسید فاست بمعنای مقاومت در مقابل رنگ بری با یک رنگ بر اسیدی می باشد. این خاصیت در باکتریها بسیار نادر است و فقط باکتریهای جنس مایکوباکتریوم و بعضی گونه های جنس نوکاردیا ، اسید فاست هستند. استافیلوکوکوس اپیدرمیس را هم می توان جزء باکتریهای اسید فاست دانست.
بطور کلی در دیواره سلولی باکتریهای اسید فاست مقدار چربی بسیار زیاد است (خصوصا در مایکوباکتریومها) و آنها مقادیر نسبتا زیادی مواد چربی ، مثل اسیدهای چرب ، مومها و چربیهای پیچیده دارند. دیواره سلولی این ارگانیسمها شبیه موم بوده بنابراین نسبتا غیر قابل نفوذ هستند. این نفوذ ناپذیری در برابر مواد ضد عفونی کننده هم به این باکتریها مقاومت بیش از حدی می دهد. همچنین آنها را در برابر خشک شدن مقاوم می کند و برای مدتهای طولانی می توانند در خلط یا دیگر مایعات خشک شده بدن باقی بمانند. ولی باسیل سل توسط پاستوریزاسیون و سترون سازی عادی توسط حرارت با آسانی از بین می رود.
دراین رنگ آمیزی بخاطر وجود دیواره سلولی نفوذ ناپذیر مومی ، برای نفوذ دادن رنگ اولیه که کربول فوشین می باشد انجام اقدامات ویزه ای ضروری میباشد. رنگ اولیه همراه با فنل ۵% مایع (اسید کربولیک) تهیه می شود تا نفوذ با یاخته تشدید شود. حرارت هم بعنوان یک عامل نفوذ دهنده در اینجا بکار می رود . همینکه رنگ به دیواره سلولی نفوذ کرد ، سلول باکتری بخاطر خاصیت اسید فاست بودن ، علی رغم بکار بردن رنگ برهای قوی رنگ خود را حفظ می کند . سلولها اسید فاست رنگ اولیه را حفظ می کنند و در زیر میکروسکوپ برنگ قرمز دیده می شوند . در صورتیکه میکروبهای غیر اسد فاست رنگ ثانویه را جذب کرده و به رنگ آبی در می آیند.
روش رنگ آمیزی اسید فاست :
۱-  ابتدا یک گسترش از باکتری روی لام تهیه کنید…….در آخر مطلب متن کامل قابل دانلود می باشد.

گزارشکار رنگ آمیزی اسپور
هدف: مشاهده اسپور باکتریها
مقدمه
برخی از باکتریها در شرایط نامناسب به اسپور تبدیل می شوند چون اسپور نسبت به شرایط بد مقاوم تر است وکشت باید کهنه باشد تا اسپوری نیز تولید کرده باشد.از رنگهای ملاشیت بزکه اسپور را به رنگ سبز ورنگ سافرانین که اسپور را قرمز قهوه ای میکند اسفاده میکنیم.
آندوسپورهای (هاگهای) باکتریایی ، ساختارهای کروی و یا بیضی شکل کوچکی هستند که نسبت به دمای بالا ، تشعشع و وجود مواد شیمیایی از قبیل ضد عفونی کننده ها بسیار مقاوم هستند . هاگها به شکل درون سلولی توسط برخی از باسیلها تولید می شوند به همین دلیل به آنها آندوسپور می گویند. آندوسپورها از سلولهای مولد کوچکترند و مشخصات متقاوتی دارند که قابل توجه تر از همه مقاومت زیاد آنها نسبت به شرایط نامساعد است .
هاگ بخشی ازچرخه زندگی بعضی از جنسها باکتریها می باشد و در واقع هاگ یک مرحله خفته یا غیر فعال از زندگی باکتری است . هاگزایی در باکتریها بر خلاف آنچه در بعضی گیاهان عالی دیده می شود ، نوعی تکثیر تولید مثلی نیست. زیرا هر باکتری فقط یک هاگ تولید می کند و هر هاگ به نوبه خود به یک سلول رویشی (باکتری فعال) تبدیل می شود. بنابراین در گونه های مولد هاگ مانند سایر گونه های باکتریایی تکثیر از طریق تقسیم دوتایی باکتری انجام می شود.
وجود هاگ در کشت باکتریها برای تشخیص و تفکیک آنها اهمیت دارد ، زیرا تشکیل هاگ اساسا محدود با باکتریهای گرم مثبت میله ای شکل در دو جنس باسیلوسها و کلستریدیومها است .
اندازه و محل قرار گرفتن هاگ در داخل باکتری نیز برای تشخیص ارگانیسمها اهمیت دارد مثلا هاگها می توانند در مرکز ، نزدیک به انتها و یا در انتهای یاخته قرار بگیرد. قطر هاگ می تواند بزرگتر و یا کوچکتر از خود باکتری باشد . اگرهاگ قطر بیشتری نسبت به یاخته رویشی داشته باشد موجب تورم یا بزرگی و تغییر شکل باکتری می شود
هدف: مشاهده اسپورباکتریها
طرز کار:
رنگ آمیزی هاگ به روش شفر- بولتون :
از یک باکتری مولد هاگ مانند باسیلوس سوبتیلیس گستره ای تهیه کرده  و طبق معمول آنرا با حرارات تثبیت کنید.

متن کامل گزارشکار های بالا در فرمت word و قابل دانلود در فایل زیر:قیمت ۱۰۰۰ تومان

RIAL 10,000 – خرید