پیشگیری از میگرن با این غذاها و روشها

مطالعات نشان می‌دهد كه ميگرن مشكل نسبتاً شايعي است و تقريباً ١٨ % زنان و ٦ % مردان در آمريكا به آن مبتلا هستند. حمله‌های سردرد اغلب بازگشتي هستند، ولي با مسن‌تر شدن بيمار، از شدت آن‌ها كاسته می‌شود. اكثر كساني كه مبتلا به ميگرن هستند عضوي از خانواده آن‌ها نيز به اين اختلال دچار بوده است.

عوامل ایجاد کننده میگرن

در بسياري از بيماران، عوامل محيطي يا دروني خاصي می‌توانند بر شدت ميگرن يا تعداد دفعات بروز آن اثر بگذارد. اين محرک‌ها شامل محروميت از خواب، افزودنی‌های مجاز غذايي، استرس و مصرف داروها هستند. ورزش، تمرينات بدني سنگين و بعضي فعالیت‌های ديگر نیز از علل ایجاد میگرن در برخی از افراد هستند. بارداري در برخي خانم‌ها بهبودي موقت به دنبال می‌آورد.

علت بروز ميگرن

ميگرن در اثر اتساع شريان خوني مغز ايجاد می‌شود. هر چند دانشمندان هنوز به طور کامل نمی دانند چه چيز موجب اتساع شریان‌ها می‌شود. رگ‌های خوني به خودی خود اتساع نمی‌یابند، احتمالاً آن‌ها به تغييرات شيميايي که در بدن رخ می‌دهد، واكنش نشان می‌دهند.

پزشك قبل از اقدام به درمان ميگرن، ابتدا تاريخچه كامل بیماری ها،سوابق خانوادگي و اطلاعات مربوط به قاعدگي و رژیم غذایی را از فرد می‌پرسد. مشكلات روده‌ای، آلرژي نسبت به خاك، كمبود ویتامین‌ها، فشارخون، آلرژي يا عدم تحمل غذايي و کم‌آبی از مشكلات و بیماری‌هایی هستند که می‌توانند سبب سردرد و میگرن شوند.

میگرن و تغذیه

در زمينه بررسي علل ميگرن، آسان‌ترین و ارزان‌ترین کار، بررسی رژيم غذايي فرد است. غذاها يك عامل مهم بروز سردرد و نيز بهبودي علائم هستند. حذف بعضی از غذاها از رژيم غذايي می‌تواند علائم بيماري را كاهش دهد و بهبودي نسبي حاصل کند.

غذاهايي كه معمولاً ايجاد كننده ميگرن هستند، عبارت‌اند از :

شيرگاو
گندم
شكلات
تخم‌مرغ
انواع پنيرها
موز و آووکادو
غذاهای حاوی کافئین

غذاهايي مانند پنير در برخي افراد موجب ميگرن می‌شوند؛ زيرا داراي هیستامین‌های خاص و تركيبات تحریک‌کننده شریان‌ها هستند كه موجب اتساع شریان‌های خوني می‌شوند.

زناني كه به غذاهاي حاوي هيستامين حساس هستند به دليل يك نقص آنزيمي (فقدان ديامين اكسيداز) بسيار بيشتر از مردان دچار سردرد ميگرني می‌شوند.

مصرف ويتامين B6 فعاليت دي آمين اكسيداز را افزايش می‌دهد و در نتيجه می‌تواند مفيد باشد. نیتریت‌هایی كه در گوشت وجود دارند نیز موجب اتساع شریان‌ها و شروع ميگرن می‌شوند.

تمام غذاهاي مشكوك را حذف كنيد

فرآورده‌های گندم _ ماكاروني، نان، غذاهاي از پيش آماده شده.
فرآورده‌های لبنياتي _ شير، پنير، ماست، خامه و غيره.
فرآورده‌های ذرت _ ذرت، چيپس، آرد ذرت.
بادام زميني _ كره بادام زميني، روغن بادام زميني.
فرآورده‌های سويا _ شيره سويا، پودر پروتئين سويا، روغن سويا
حبوبات _ جو، جو دو سر،
گوشت‌های فراوری شده
شكلات
شكر
شیرین‌کننده‌های غذايي
رنگ‌های غذايي
نگهدارنده هاي غذايي)خصوصاً سولفیت‌ها)

بهتر است رژيم غذايي شما شامل موارد زير باشد

میوه‌های تازه
سبزيجات
سيب زميني
سيب زميني شيرين
غلات

اگر امكان انتخاب داريد هميشه از مواد طبيعي و تازه استفاده كنيد. در غير اين صورت از غذاهاي حاوي سولفيت- خصوصاً سبزيجات يا میوه‌های کمپوت شده و كنسرو تن ماهي – اجتناب كنيد.

ميگرن به خودي خود روی نمی‌دهد، بلکه نتیجه تعامل بدن شما با محيط است. محيط خود را خوب بررسي كنيد تا دريابيد چه چيزهایی تعادل دروني بدن شما را بر هم می‌زند؛ شما می‌توانید سردردهاي خود را كنترل كنيد یا از وقوع دوباره آن‌ها جلوگيري كنيد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.