مومتازون (خطرات و عوارض،روش مصرف،فواید)

اسپری مومتازون,پماد مومتازون فوروات,لوسیون مومتازون,قیمت پماد مومتازون,پماد مومکین,نازونکس اسپری,پماد elocom,عوارض اسپری زنهایل,اسپری تنفسی زنهایل,اسپری زنهال 200,عوارض زنهایل,عوارض اسپری zenhale,زنهایل اسپری,انواع اسپری های تنفسی,
مومتازون (Mometasone) دارویی است برای درمان و پیشگیری از علایم آلرژیک (اگزما و پسوریازیس) از جمله احتقان، عطسه، خارش و آبریزش بینی ٬ قرمزی و تورم بسیاری از بیماری های پوستی و همچنین برای درمان غده در بینی (پولیپ بینی) استفاده می شود.
اسپری مومتازون یک کورتیکواستروئید که با کاهش واکنش های التهابی در راه هوایی بینی در پاسخ به آلرژن ها و محرک در هوا عمل می کند.
پودر مومتازون به کاهش تکرار و شدت حملات آسم و یا جلوگیری از آنها می پردازد .
همچنین در بیماران مبتلا به آسم خاص استفاده می شود که با اضافه کردن یک کورتیکواسترویید استنشاقی ممکن است مقدار از انواع دیگر کورتیکواستروئیدها نیاز را کاهش دهد. پودر مومتازون در طی یک حمله حاد آسم استفاده می شود؛ پودر مومتازون یک کورتیکواستروئید استکه با کاهش التهاب راه های هوایی کار می کند.
کرم مومتازون یک کورتیکواستروئید موضعی است که با کاهش واکنش های التهابی و اصلاح واکنش های ایمنی در بدن کار می کند.
پماد مومتازون موضعی (برای پوست) یک استروئید موضعی می باشد که با کاهش اعمال مواد شیمیایی موجود در بدن که باعث التهاب، قرمزی و تورم می شوند عمل می کند.

اطلاعات دارویی
نام ژنریک: مومتازون (Mometasone)
نام تجاری: ناسونکس (Nasonex) ٬ الوکوم (Elocon) ٬ اوینت منت (ointment) ٬ آسمانکس (Asmanex)
کلاس دارویی : کورتیکواستروئید
کلاس درمانی : درمان و پیشگیری از علایم آلرژیک

نکات مهم قبل از مصرف دارو
مطمئن شوید که شما با خیال آسوده می توانید این دارو را استفاده نمایید، اگر شما دارای هر یک از شرایط و بیماری های پوستی٬ تنفسی و … می باشید با پزشک خود در جریان قرار دهید .
اگر شما مبتلا به دیابت می باشید قبل از استفاده از این مومتازون پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا داروهای استروئیدی موضعی جذب از طریق پوست ممکن است گلوکز (قند ) در خون یا ادرار شما را افزایش دهد.

این دارو در کودکان بدون مشاوره ممنوع می باشد زیرا در کودکان به احتمال زیاد مقدار زیادی از استروئید موضعی از طریق پوست جذب می شود؛ جذب استروئید در کودکان ممکن است عوارض جانبی ناخواسته، و یا تاخیر در رشد با استفاده طولانی مدت شود. با پزشک کودک خود مشورت کنید در حالی که با استفاده از این دارو در طی یک دوره درمان طولانی می باشید واگر شما فکر می کنید که کودک شما به میزان طبیعی در حال رشد نمی باشد

مصرف مومتازون در دوران بارداری و شیردهی

رده بندی بارداری : گروه C
این دارو ممکن است برای جنین مضر باشد ، قبل از اینکه شما از مومتازون استفاده نمایید با پزشک خود مشورت کنید .

مشخص نیست که آیا مومتازون میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید٬ زیرا شکل های دارویی مومتازون ممکن است عملکرد متفاوتی در شیر مادر داشته باشند .

عوارض جانبی شایع و جدی
اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید . ( اشکال دارویی این دارو ممکن است عوارضی متفاوت داشته باشند )
تاری دید یا دیدن هاله در اطراف چراغ.
تغییرات خلق و خوی.
مشکلات خواب (بی خوابی)؛
افزایش وزن، پف کردگی در صورت خود را. یا
ضعف عضلانی، احساس خستگی.

سایر عوارض جانبی
بثورات پوستی خفیف، خارش، سوزش، قرمزی، و یا خشکی.
نازک شدن یا نرم شدن پوست .
بثورات پوستی یا خارش در اطراف دهان .
فولیکول های مو متورم.
وریدهای عنکبوتی.
بی حسی یا سوزن سوزن شدن.
تغییر در رنگ پوست ؛
تاول، جوش، و یا پوسته پوسته شدن پوست .
علائم کشش.

تداخلات دارویی
قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی  ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید .