تاثیر بارداری در ام اس

نکاتی برای بارداری سالم در بیماران مبتلا به MS

آیا به بچه دار شدن فکر می کنید؟ خانم های مبتلا به MS مثل سایر سایر زنان می توانند بارداری سالم داشته باشند. با این حال این بیماری چالش هایی را ایجاد می کند که باید از آن ها آگاه بوده و برنامه ریزی کنید.

قبل از بارداری

قبل از بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. خیلی از داروهای مورد استفاده در این بیماری مثل گلاتیرامر استات (کوپاکسون)، اینترفرون ها (آوونکس، بتاسرون و ربیف) و ناتالیزومب (تیسبری) و سایر داروها، برای جنین شما مضر هستند.بنابراین، در صورت تصمیم به بارداری نیاز است تا این داروها را با مشورت پزشک خود قطع کنید. یک سری از داروها مثل تریفلونومید حتی برای مردانی که می خواهند بچه دار شوند هم مضر است.

یک خانۀ دوستدار MS بسازید

برای آینده برنامه ریزی کنید. اگر علایم بیماری بعد از به دنیا آمدن نوزاد عود کند، چه اتفاقی می افتد؟ آیا در میان دوستان و افراد خانوادۀ شما کسانی هستند که در زمان های نیاز، به شما کمک کنند؟ قبل از بارداری این افراد را مشخص کنید.

در طول بارداری

مزایای بارداری در MS: در بسیاری از مواقع، در سه ماهۀ سوم بارداری علایم MS به طور طبیعی کاهش می یابد. بنابراین در صورت کاهش علایم، از این وضعیت لذت ببرید.

اگر احساس می کنید از سلامتی کامل برخوردار نبوده و با مشکلاتی در سلامتی خود مواجه هستید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت لزوم اقدامات درمانی را برای شما انجام دهد.

زایمان: بسیاری از خانم های مبتلا به MS، زایمانی شبیه به سایر زنان دارند ولی گاهی ضعف عضلانی، زایمان طبیعی را با مشکل مواجه کرده و احتمال سزارین افزایش می یابد. اگر شرایط شما باعث شده که حس ناحیۀ لگن شما کمتر شود، باید در ماه آخر بارداری به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرید.

همچنین درباره علائم ام اس بخوانید

بعد از تولد نوزاد

مواظب عود بیماری باشید: تا 6 ماه بعد از زایمان احتمال عود علایم بیماری وجود دارد. این وضعیت در یک نفر از هر 3 زن مبتلا به MS دیده می شود. در این صورت به پزشک مراجعه کنید.

عود علایم در این مدت، خطر مشکلات دراز مدت این بیماری را افزایش نمی دهد. مطالعات نشان می دهد که خانم های مبتلا به MS که بچه دارند در بقیۀ زندگی خود نسبت به خانم هایی که بچه ندارند، وضعیت بهتری خواهند داشت.

در مورد شیردهی فکر کنید. شیردهی هیچ اثری بر علایم MS ندارد ولی در طول این مدت همچنان نمی توانید از اینترفرون ها و سایر داروهای مورد استفاده در بیماری استفاده کنید، چراکه ممکن است به نوزاد شما آسیب برسانند. شما با مشورت پزشکتان می توانید در صورت لزوم بهترین روش های درمانی را داشته باشید.

از خودتان مراقبت کنید. همۀ مادران به خصوص اگر مبتلا به MS باشند، در روزهای ابتدایی بعد از زایمان نیاز به استراحت بیشتری دارند. از دیگران بخواهید تا به شما در انجام کارهای منزل مثل خرید، تمیزکردن منزل و خشکشویی کمک کنند.

MS، غیر قابل پیش بینی است، بنابراین برنامه ریزی برای آن مشکل است. به خود نگرانی راه ندهید. اگر بعد از صحبت با پزشک و با مشورت همسرتان تصمیم به بارداری گرفتید، اجازه ندهید بیماری، شما را متوقف کند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *