رزین مرمکی (فواید و خواص،روش مصرف)

میر myrrh یا مٌرّمَکی، رزینی resin که از درختی از جنس commiphora به دست می آید. این گیاه در شمال آفریقا و خاورمیانه می روید.
ماده ی شبیه شیرابه این گیاه دارای رایحه منحصر به فرد شیرین و دودی است و از آن مصارف زیادی به عمل می آید.

فواید مرمکی

مرمکی اصولاً درموارد زیر مصرف می شود.
• به عنوان عطر
• برای خوشبو کردن
• برای طعم دادن به محصولات غذایی
• برای خواص بالقوه درمانی

اسانس مر از هزاران سال پیش در درمان های سنتی طبی مورد استفاده بوده است.

کلمه میر از واژه عربی ” مر” به معنای تلخ وارد زبان انگلیسی شده است. در مصر باستان از مر برای درمان تب یونجه و هرپس herpes استفاده می شده است. در یونان باستان از این اسانس به عنوان ضد عفونی کننده زخم های جنگ سربازان استفاده می شد و در وسایل شخصی ایشان وجود داشت.

در کتاب عهد جدیدآمده است که وقتی حضرت عیسی زاده شد، سه فرزانه مرد ایرانی سه هدیه برای حضرتش بردند یکی از آنها مرمکی، دیگری کندر و سومی طلا.

منافع
برای یافتن مدارک بنی بر منافع سلامتی مرمکی، پژوهشهای علمی آغاز شده است اما باید توجه داشت که بسیاری از ادعاها در مورد منافع مرمکی باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. به هر حال منافع احتمالی مر عبارتند از :

منافع آنتی اکسیدانی. طی یک بررسی که در نشریه Food and Chemical Toxilogy به چاپ رسید استفاده از امولسیون مر سبب محافظت از مسومیت کبد در برابر سرب می شود.

مصنفان بررسی نتیجه گیری کرده اند که این آنتی اکسیدان پر قدرت کبد را در برابر صدمه اکسیداتیو و مسومیت ایمنی از طریق کاهش پراکسیداسیون لیپید و تقویت مکانیسم های دفاع ایمنی و آنتی اکسیدانی تقویت می کند.

خواص ضد سرطان. یک گروه از پژوهشگران چینی آشکار ساخته اند که عصاره و ترکیبات رزین مرمکی در یاخته های سرطان زنانه انسان موثر است. این بررسی در نشریه Medicinal Plants Research انتشار یافته است.

به رغم فقدان مدارک رایج علمی بسیاری از مصرف مردر درمان موارد زیر استفاده می کنند:
سرفه
آسم
سؤهاضمه
اولسرها
گلو درد
احتقان
بواسیر
درد مفصل

عوارض جانبی و احتیاطات مرمکی

توصیه شده است از مرمکی به مقدار زیاد استفاده نشود زیرا بالقوه سبب بی نظمی های شدید قلب می گردد (Phytotherapy Resaearch) افزون بر این افراد دارای پوست حساس ممکن است به درماتیت آلرژیک تماسی مبتلا شوند (Contact Dermatitis) خانم های باردار بایداز خوردن مرمکی پرهیز کنند زیرا سبب سقط می شود.

عوارض جانبی مر عبارتند از:
• بدتر شدن تب
• مشکلات قلب
• کاهش فشار خون
• خونروی رحم

نظرات بسته شده است.