ناتامایسین (روش مصرف،فواید و عوارض دارویی)

مضرات ناتامایسین,عوارض ناتامايسين,ناتامایسین در دوغ,خرید ناتامایسین,قیمت ناتامایسین,نگهدارنده ناتامایسین,فروش ناتامایسین,ناتامایسین چیست؟
نام علمی دارو (ژنریک): Natamycin
گروه دارویی: Antifungals
داروهای ضد قارچ

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور

موارد مصرف
براي درمان التهاب و عفونت قارچي پلك، ملتحمه و قرنيه ناشي از ارگانيسم هاي حساس بكار مي رود و داروي انتخابي براي درمان التهاب قرنيه ناشي از فوزاريوم سولاني مي باشد.

مکانیسم اثر
با اتصال به استرول درغشاء سلولي قارچ و تغيير درنفوذپذيري غشاء كه منجر به از دست رفتن اجزاء ضروري سلولي مي شود، اثر ضدقارچي خود را اعمال مي كند. اين دارو بر عليه قارچ هاي كانديدا، آسپرژيلوس، سفالوسپوريديم، فوزاريوم و پني سيليوم مؤثر است.

فارماکوکينتيک
مصرف موضعي باعث ايجاد غلظت مؤثر در داخلCorneal storma مي شود ولي در مايع داخل سلولي غلظت مؤثر ايجاد نمي شود. جذب سيستميك ندارد.

موارد منع مصرف
در صورت حساسيت مفرط به هر يك از اجزاء دارو نبايد مصرف شود.

عوارض جانبي ناتامایسین

واكنشهاي آلرژيك (پرخوني و التهاب ملتحمه) تنها عارضه جانبي اين دارواست.

نکات قابل توصيه
1. تاثير اين دارو در التهاب قارچي قسمت هاي داخل چشمي اثبات نشده است.
2. عدم بهبودي التهاب قرنيه 10-7 روز بعد از درمان با نتامايسين نمايانگر مقاومت ميكروارگانيسم مي باشد. براي ادامه درمان به ارزيابي مجدد باليني و آزمايشات اضافي نياز است.
3. بيمار براي كنترل پيشرفت درمان بايد به طور مرتب به پزشك مراجعه نمايد.
4. قبل از مصرف فراورده را بايد به شدت تكان داد.

مقدار مصرف
براي درمان التهاب پلك و ملتحمه يك قطره هر 6-4 ساعت يك بار داخل چشم ريخته شود و براي درمان التهاب قرنيه يك قطره هر 2-1 ساعت يكبار براي 3 تا4 روز اول و بعد از آن يك قطره 8-6 بار در روز در چشم ريخته شود.

اشکال دارویی
Suspension 5%

ناتامایسین یک نوع نگهدارنده طبیعی است که توسط باکتری های استافیلوکوک با هدف از بین بردن کپک ها و مخمر ها تولید میشود .
فرمول شیمیایی ناتامایسین از قرار زیر میباشد
C33H47NO13
رشد کپک و مخمر در اثر مواد غذائی از دلایل پایین بودن ماندگاری این فرآورده ها میباشد . ناتامایسین بعنوان یک نگهدارنده بیولوژیک در بسیاری از فرآورده ها کاربرد فراوانی دارد

از خواص خوب ناتامایسین ها میتوان به دز پایین مصرف این نگهدارنده بیولوژیک اشارع نمود ناتامایسین در مقادیر ۱،۲،۴ قسمت در میلیون بر شمارش کپک و مخمر موثر است البته عواملی چون گرما و ph و شرایط نگهداری مواد غذایی در عملکرد ناتامایسین ها بی تاثیر نیستند .

انواع ناتامایسین موجود در بازار
ناتامایسین ترکیب شده با لاکتوز یا قند شید که به میزان ۵۰ درصد از ناتامایسین خالص بعلاوه ۵۰ درصد از لاکتوز را باهم مخلوط مینمایند هدف از تولید این ترکیب ایجاد ناتامایسینی با حلالیت بهتر در محصولات لبنی مانند دسرهای لبنی – دوغ -پنیر- ماست های چکیده و ماست های طعم دار میباشد.

ناتامایسین ترکیب شده با گلوکز به میزان ۵۰ درصد از ناتامایسن خالص را همراه ۵۰ درصد گلوکز مخلوط مینمایند و از ترکیب حاصل برای جلوگیری از رشد کپک و مخمر در آبمیوه ها و کیک و کلوچه و خیار شور و رب استفاده میشود .

مکانیسم اثر بازردارندگی ناتامایسین وابسته به استرول موجود در غشای سلولی قارچ ها ، مخمر ها و کپک هاست و فقط باکتری هایی که در غشاء خود استرول داشته باشند نسبت به بازدارندگی ناتامایسین پاسخگو میباشند که تعداد این باکتری ها بسیار محدود میباشد .

ناتامایسین در بسته های ۱۰۰ گرمی و ۵۰۰ گرمی از نوع اروپایی قابل ارائه میباشد .