نقش گردو، انار،قهوه و تربچه در بهبود خلق و خو

میوه ها و ویتامین هایی که باعث خوشی و بهتر شدن خلق و خو می شوند،لیست میوه هایی که باعث شادی می شوند،غذاهای شادی آور

ویتامین B12

از آن‌جا که ویتامین B12 برای ساخت دوپامین و سروتونین در مغز لازم است، مقادیر پایین این ویتامین می‌تواند منجر به افسردگی شود.
پس سعی کنید منابع ویتامین B12 مثل غذاهای دریایی به‌ویژه حلزون و در رتبه بعدی ماهی قزل‌آلا و سالمون، و همچنین گوشت، مرغ، محصولات لبنی و غلات غنی شده را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
افراد افسرده‌ای که سطح ویتامین B12 در آن‌ها پایین بود و داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کردند، بعد از ۳ماه مکمل‌یاری با این ویتامین احساس بهتری داشتند.

گردو و بذر کتان خوش خلق و خو کننده عجیب

انواع مغزها و دانه‌ها، به‌خصوص گردو و بذر کتان، سرشار از اسید آلفا لینولنیک هستند که می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای داشته باشد.
در واقع، در یکی از مطالعات Nurses’ Health Study نشان داده شد خانم‌هایی که بیش‌ترین میزان اسید آلفا-لینولنیک (ALA) در رژیم غذاییشان وجود داشت، کم‌تر احتمال دارد که افسرده شوند.
گردو برای خلق و خو
سطح پایین اسید آلفا-لینولنیک می‌تواند احتمال التهاب را افزایش دهد که یکی از عوامل مهمی است که با افسردگی مرتبط است.اما مسأله فراتر از این است، چون سطح پایین اسید آلفا-لینولنیک، سطح دوپامین را نیز در مغز کاهش می‌دهد که مسئول احساسات مربوط به شادی است؛ حتی سطح سروتونین را هم که مانع از خشم و عصبانیت می‌شود، کم می‌کند.

قهوه

بر اساس مطالعات Nurses’ Health Study، خانم‌هایی که روزانه دو تا سه فنجان قهوه کافئین‌دار نوشیدند، ۱۵ درصد کم‌تر با خطر ابتلا به افسردگی روبه‌رو شدند.
حتی این میزان در بین خانم‌هایی که روزانه چهار فنجان یا بیش‌تر از آن قهوه نوشیدند، به ۲۰ درصد رسید. احتمالاً به همین دلیل از کافئین تشکر خواهید کرد که باعث شادیتان می‌شود! چون کافئین می‌تواند سطح سروتونین و دوپامین را در عرض ۳۰ دقیقه افزایش دهد.

تربچه و شادی

با تحریک آزادسازی دوپامین و نوراپی نفرین می‌تواند باعث بهبود خلق و خو شود.

نقش انار در شادی

عصاره این میوه توانست فشار خون، اضطراب و افسردگی را در افرادی که روزانه ۱ لیوان از آن را به‌مدت ۲ هفته نوشیدند، کاهش دهد.

شکلات تلخ

شکلات‌های تلخ، سرشار از مواد شیمیایی خاصی مثل پلی‌فنول‌ها هستند که توانایی بالایی در تقویت خلق‌وخو دارد.محققان استرالیایی در یکی از مطالعات سال ۲۰۱۳ به این نتیجه رسیدند که آن دسته از بزرگسالانی که دوز بالایی از شکلات تلخ را در برنامه غذاییشان قرار می‌دهند، احساس آرامش و رضایت خیلی بیش‌تری در زندگیشان دارند.

زردآلو

در میان میوه‌ها، زردآلو این توانایی را دارد که خلق‌وخو را تقویت کند و باعث شادی بیش‌تر شود، چون سرشار از ویتامین B6 است.
یکی از مطالعات سال ۲۰۱۰ نشان داد که ویتامین B6 می‌تواند افسردگی را در بین سالمندان ۶۵ سال به بالا کاهش دهد.
ضمن این‌که زردآلوها حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهمی مثل بتاکاروتن، لوتئین و زآگزانتین هستند که میزان بالای آن‌ها در بدن، با افزایش خلق‌وخو مرتبط است.

ماست و کفیر

باعث می‌شوند که باکتری‌های پروبیوتیک در روده‌های شما افزایش پیدا کند. یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد خانم‌هایی که ۲ بار در روز از ماست‌های پروبیوتیک استفاده می‌کنند، کم‌تر دچار استرس می‌شوند.
در واقع، روده و مغز از طریق عصب واگ با هم ارتباط برقرار می‌کنند و افزایش میزان باکتری‌های خوب در روده، پیام‌های مثبتی به مغز ارسال می‌کند که باعث بهبود خلق‌وخو می‌شود.

قارچ شیتاکه

این قارچ سرشار از منیزیم و سلنیوم است و می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد.

نظرات بسته شده است.