گردن درد (دلیل،پیشگیری و درمان)

درمان خانگی گردن درد,درمان گیاهی گردن درد,درمان گردن درد با ورزش,گردن درد عصبی,درد گردن و پشت سر,قرص گردن درد,علت گردن درد ناگهانی,درد گردن و دست چپ
چرا گردن‌درد می‌گیریم؟ چگونه درمانش کنیم؟
گردن ما در برابر انواع مختلفی از استرس‌ها و فشارها آسیب‌پذیر است؛ مثلا وضعیت‌های بدنی نامطلوب می‌تواند باعث قرار گرفتن گردن، سر و ستون فقرات ما در وضعیتی نامناسب شود؛ برخی تصادفات رانندگی می‌تواند موجب ضربه‌های شدیدی به سر و گردن ‌شود؛
حتی طرز خوابیدن ما می‌تواند عاملی برای بروز گردن‌درد باشد. اما چگونه می‌توانیم از این قبیل آسیب‌ها پیشگیری کنیم؟ و اگر به گردن‌درد مبتلا شدیم،

چگونه می‌توانیم سلامت‌مان را بازیابیم و آسیب را برطرف کنیم؟
آناتومی گردن
یکی از انعطاف‌پذیرترین نواحی در ستون فقرات، ناحیه گردنی (سرویکال) است. ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره و دیسک‌های
بین مهره‌ای است. این مهره‌ها با تحمل وزن سر، عامل حرکات متنوع آن نیز هستند. ریشه‌های عصبی مربوط به اندام‌های فوقانی از میان مهره‌های گردن عبور کرده و سپس به نواحی بازو، ساعد و انگشتان دست امتداد می‌یابند. عضلات بسیاری در ناحیه گردن وجود دارند. بعضی از آنها از ناحیه پس سری تا مهره‌های سینه‌ای کشیده شده‌اند.

دلایل بروز گردن‌ درد و سردرد

ضعف‌های عضلانی، کشیدگی‌های عضلانی (مخصوصا کشیدگی‌های ناگهانی و شدید)، وضعیت‌های غلط ایستادن، نشستن و خوابیدن می‌تواند عامل بروز دردهای ناحیه گردن باشد. دردهای گردنی می‌توانند منشا استخوانی، عضلانی و عصبی داشته باشند.
وضعیت‌های بدنی نامطلوب جزو علل مشترک گردن‌درد و سردردند. ولی بیشتر ما به این موضوع مهم اهمیتی نمی‌دهیم؛ در هر وضعیتی می‌نشینیم، در هر حالتی می‌خوابیم، روی صندلی اداره یا پشت میز کامپیوتر با بدترین شکل ممکن قرار می‌گیریم و از این نکته مهم غافلیم که بعد از مدتی دچار آسیب‌های ناحیه گردن و کمر خواهیم شد.

راهکارهایی برای کاهش آسیب های سر و گردن
یک قانون کلی و ساده وجود دارد: همیشه گردن‌تان را در حالت طبیعی نگه دارید، هیچ‌گاه برای مدتی طولانی گردن‌تان را خم نکنید و در حالت قوزکرده قرار نگیرید.

اگر قرار است برای مدت زمانی طولانی در طول روز روی صندلی بنشینید، از اینکه وضعیت بدن‌تان خوب و طبیعی است، مطمئن شوید. صندلی شما باید دارای یک بالشتک کوچک در قسمت گودی کمر باشد تا از مهره‌های کمری ستون فقرات شما محافظت شود.
صندلی باید دارای استراحتگاه ساعد باشد تا بتوانید دست‌هایتان را روی آن قرار دهید.
اگر با رایانه کار می‌کنید، ابتدا مطمئن شوید سطح بالاترین نقطه نمایشگر رایانه شما با چشم‌های شما زاویه‌ای بین 5 تا 15 درجه داشته باشد. اگر از این زاویه بیشتر شد، پس از مدتی کار کردن، به احتمال زیاد شما دچار گردن درد خواهید شد.

کف پاهای شما باید کاملا روی زمین قرار گیرد. اگر کف پای شما به زمین نمی‌رسد، باید از یک زیرپایی مناسب که دارای زاویه‌ای 30 درجه است، استفاده کنید.
اگر کف پایتان به زمین می‌رسد اما زانوهایتان زاویه‌ای بیش از 90 درجه دارند، ارتفاع صندلی شما کوتاه است و باید آن را زیاد کنید یا از یک صندلی مناسب‌تر استفاده کنید.

اگر به مطالعه علاقه‌مند هستید، باید به این نکته نیز توجه کنید که نباید گردن‌تان برای مدت زمان طولانی روی کتاب خم باشد. بهتر است میز مطالعه زاویه‌دار باشد. اگر قبل از خوابیدن عادت به مطالعه دارید و کتاب را با خود به رختخواب می‌برید، بهتر است یک بالش در قسمت کمر و یک بالش روی آن برای محافظت گردن قرار دهید.
همچنین از یک وسیله مناسب مانند یک بالش سبک به عنوان میز مطالعه روی پاهایتان استفاده کنید تا گردن‌تان زیاد خم نشود.
هنگام خوابیدن بدون هیچ تردیدی باید از بالش استفاده کنید. خیلی از مردم عادت دارند روی زمین دراز بکشند و بدون اینکه بالشی زیر سر بگذارند، بخوابند. این قبیل افراد برای جلوگیری از صدمه‌های سر و گردن نباید دیگر این کار را انجام دهند و حتما باید از بالش برای خوابیدن استفاده کنند.

از آنجا که وضعیت قرار گرفتن گردن همواره باید به شکل طبیعی باشد، بهتر است در هنگام خواب از بالشی استفاده شود که نه زیادی بلند و نه زیادی کوتاه باشد. برخی بالش‌ها به شدت سفت و یا برعکس، خیلی نرم هستند اما بهترین بالش، بالشی است که حالتی بین این دو داشته باشد، انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد و زوایه گردن ما را صاف نگه دارد.

حالت‌های طبیعی خواب
عادت‌های غلط در نحوه خوابیدن از مهم‌ترین علل کمردردها، گردن دردها و دیگر دردهای ستون فقرات و به طور کلی اختلالات اسکلتی عضلانی است.
به طور کلی دو حالت مناسب برای خوابیدن وجود دارد: به پشت خوابیدن و به پهلو خوابیدن.

• به پشت خوابیدن: این روش خوابیدن برای خواب‌های کوتاه مدت یعنی 15 تا 60 دقیقه است. بهتر است بالشی که دارای ارتفاع مناسبی باشد، زیر سر قرار داد تا زوایه طبیعی گردن را بر هم نزند. همچنین بهتر است یک بالش دیگر نیز در زیر پاها قرار داد. با این کار مهره‌های ستون فقرات در ناحیه کمر در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند و فشاری بر آنها وارد نخواهد شد.

• به پهلو خوابیدن: این روش خوابیدن برای خواب‌های شبانه و طولانی مدت مناسب است. نکته مهم در این روش علاوه بر قرار دادن بالش زیر سر، قرار دادن یک بالش دیگر بین دو زانو است.
اگر می‌خواهید علت این کار را بدانید، چند لحظه از خواندن این مطلب دست بکشید و بایستید؛ پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید، حالا کمی پاها را خم کنید و دو زانو را به هم بچسبانید و برای چند دقیقه در این حالت بمانید.
کم‌کم درد و ناراحتی را در کمر خودتان حس خواهید کرد؛ چیزی که در هنگام خوابیدن برای همه ما اتفاق می‌افتد ولی چون خواب هستیم، متوجه آن نمی‌شویم. علت غلت زدن ما و پهلو به پهلو شدنمان نیز همین است.
پیام درد از کمر به مغز مخابره می‌شود و مغز دستور جابه‌جا شدن و به پهلوی دیگر خوابیدن را صادر می‌کند و ما بدون آنکه متوجه شویم به پهلوی دیگر می‌خوابیم تا فرمان بعدی جابه‌جایی صادر شود.

جابه‌جا کردن اجسام سنگین
هیچ وقت اجسام سنگین را با خم کردن کمر از روی زمین بلند نکنید. توصیه می‌شود برای برداشتن هر جسمی از روی زمین زانوهای خود را خم کرده و پس از گرفتن جسم با دست‌ها با استفاده از نیروی پاها از زمین بلند شوید.
در این حالت فشاری به مهره‌های کمرتان وارد نخواهد شد. همین‌طور بعد از برداشتن اجسام، آنها را تا حد امکان به بدن خود نزدیک کنید. با این کار مرکز ثقل بدن‌تان را به مرکز ثقل جسم نزدیک کرده و در نتیجه فشار کمتری به بدن و ستون فقرات شما وارد می‌شود.

تمرین‌های ورزشی در خانه
تمرین‏های ساده ورزشی زیر برای پیشگیری از گردن درد توصیه می‏شود.
1) روی یک صندلی بنشینید. گردن را به آرامی به سمت چپ خم کنید و 30 ثانیه در این حالت قرار دهید. حال به آرامی گردن‏تان را به سمت راست خم کنید و 30 ثانیه در این حالت نگه دارید.
2) در حالت ایستاده نیز می‌توانید حرکت بالا را چند بار در طول روز تکرار کنید. گردن‏تان را به آرامی به سمت راست بدن خود حرکت دهید و 30 ثانیه در این حالت نگه دارید. همین کار را برعکس انجام دهید.
3) دست‏ها را روی زانو قرار دهید و گردن‏تان را به آرامی به سمت جلو خم کنید. گردن را
30 ثانیه در این حالت نگه دارید. بعد در حالی که کمر را رو به جلو حرکت می‌د‏هید، سرتان را به سمت بالا ببرید و30 ثانیه در این حالت نگه دارید.

ویژگی‌های یک بالش خوب
انتخاب بالش مناسب در خواب راحت خیلی موثر است. بعضی‏ها با بالش‏های کوتاه و کوچک راحت‏ترند و برخی ترجیح می‏دهند زیر سرشان بلند باشد. برخی بالش‏های ابری و برخی بالش پر را ترجیح می‌دهند. اما این روزها بالش‌هایی به بازار آمده است که از فوم‏های ویسکوالاستیک ساخته شده و موجب راحتی بیشتر بدن هنگام خواب می‏شود.
این محصولات جدید به خاطر قابلیت‏شان در کاهش فشار وارده بر استخوان‎‏ها و عضلات سر و گردن و به خاطر کاهش دردهای عضلانی و احساس راحتی هنگام خواب در گوشه و کنار دنیا مورد استقبال قرار گرفته‏اند. از این فوم برای آرامش بیشتر بیماران در تخت‏های بیمارستانی استفاده می‏شد اما امروزه این
محصولات برای مصارف شخصی در لوازم خانگی و مبلمان، تشک‌خوشخواب و بالش نیز استفاده می‏شود.
این محصول به فوم هوشمند ناسا هم معروف است چون اولین بار ناسا سال 1970 در برنامه‏های فضایی‏اش از این فوم در صندلی پرواز فضانوردان استفاده کرد. فوم‌های هوشمند بر اساس وزن و دمای بدن کار می‏کنند و خودشان را با نقاط فشار مطابقت داده و هماهنگ می‏کنند.

این فوم‏ها دارای ساختار سلولی باز هستند و این قابلیت را دارند که هوا را به سلول‏های مجاورشان عبور دهند و شکل سر و گردن را به خود بگیرند و موجب شوند سر و گردن در راحت‏ترین حالت قرار گرفته و کمترین فشار به آنها وارد شود، در حالی که بالش‏های معمولی، شکل‏شان را حفظ نمی‏کنند و همین تغییر حالت موجب می‏شود همیشه به طور یکسان از گردن حمایت نکنند.
این حالت در طولانی مدت ممکن است موجب گردن درد شود اما بالش‏هایی که از فوم ویسکوالاستیک ساخته شده‏اند، شکل‏شان متناسب با سر و گردن تغییر می‌کند و از عضلات و مهره‏های گردن به طور مناسب حمایت می‏کنند.

از این بالش‏ها برای پیشگیری و تسکین دردهای گردنی استفاده می‏شود. استفاده از این محصول همچنین موجب تسهیل گردش خون و کاهش فشار وارده بر عضلات می‏شود و با برطرف کردن فشار وارده بر عضلات گردن به آرامش بیشتر در خواب کمک می‏کند.

چگونه از گردن‌درد پیشگیری کنیم؟
مهره‌های گردن بعد از مهره‌های کمر، بیشتر از بقیه مهره‌ها به اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می‌شوند. آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله بین مهره‌ها و فتق دیسک بین‌مهره‌ای، مهم‌ترین مشکلات گردن هستند.
مهره‌های گردن، نخاع و ریشه‌های عصبی بسیار مهمی را در برگرفته‌اند و بسیار حساس‌تر از مهره‌های کمری هستند. برای آشنایی بیشتر با مشکلات گردن و طرز پیشگیری از آن مشکلات، توصیه می‌کنم این گفتگو را با دکتر علی ترکمان، جراح و متخصص بیماری‌های استخوان و مفاصل و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، بخوانید.

آقای دکتر! گردن از نظر ساختار و عملکرد چه اهمیتی دارد؟
ما در ناحیه گردن، هفت مهره گردنی داریم که این مهره‌ها علاوه بر آنکه نخاع و ریشه‌های عصبی را در برگرفته‌اند، عروقی را که از سمت قلب به مغز می‌روند نیز احاطه کرده‌اند و همچنین نقش حمایتی از اعصاب و عروقی را دارند که از جمجمه به سمت اندام‌ها می‌روند.
مشکلاتی هم که در این ناحیه ایجاد می‌شود معمولا به دلیل حرکات زیادی است که گردن دارد. از طرفی، دردهای گردن به دلیل خستگی عضلاتی است که اطراف گردن وجود دارد چون عضلات باید گردن را در موقعیت‌های خاص به شکل‌های خاصی نگه دارد که همین عامل موجب ایجاد خستگی و یا فشار روی اعصاب و عروق این منطقه شده و در نتیجه ایجاد درد می‌کند.

برای اینکه به این دردها مبتلا نشویم، چه‌کار باید بکنیم؟
درد گردن در افرادی که پشت‌میزنشین هستند (کارمندها، تایپیست‌ها، افرادی که بافتنی می‌بافند و به طور کلی تمام افرادی که با دست، کار دقیقی را انجام می‌دهند و باید سر را خم کرده و به آن نگاه کنند) شایع‌تر است؛ چون عضلات گردن‌شان مدام در حال انقباض است و سبب خستگی آنها می‌شود و وقتی عضله‌ای خسته شود جریان خونش کاهش پیدا می‌کند.
هر عضله پس از مدتی انقباض باید استراحت کند تا خون به آن برگردد، در غیر این صورت در اثر کاهش جریان خون دردناک می‌شود. ما همیشه به افراد توصیه می‌کنیم که سعی کنند به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت پشت میز قرار نگیرند و بسته به توانایی عضلات و بدن بلند شده و برخی حرکات دینامیک به اندام‌شان بدهند به‌خصوص حرکاتی در اندام فوقانی مانند دست، شانه و گردن داشته باشند تا رفع خستگی شده و دوباره به کار خود ادامه دهند.
بهتر است صفحه کارشان کمی حالت مورب داشته باشد تا خیلی مجبور نشوند سر و گردن‌شان را به سمت پایین خم کنند و ضمنا توصیه می‌شود بیشتر از 25 درجه سر و گردن خودشان را به سمت پایین خم نکنند.

از کجا این 25 درجه را تشخیص بدهیم؟
راهی وجود دارد و آن اینکه اگر فرد مستقیما به جلو نگاه کند و یک خودکار را بین دندان‌هایش قرار دهد، به این صورت با خم کردن سرش و در نظر گرفتن خودکار می‌تواند این زاویه را تنظیم کند و تصور کند 25 درجه‌ای که می‌گوییم در چه حدی است.
مطلبی که همه افراد به‌خصوص پشت میز‌نشین‌ها باید بدانند، این است که صندلی باید در حدی ارتفاع داشته باشد که وقتی فرد پشت میز می‌نشیند آرنج‌هایش به راحتی در سطح میز قرار بگیرد.
صندلی باید دسته‌های کناری داشته باشد تا فرد آرنج و ساعد خود را به راحتی روی آن بگذارد و بتواند رفع خستگی از عضلات ناحیه شانه و کتف بکند. از طرفی، صندلی باید طوری باشد که فرد بتواند سر و گردن خود را به آن تکیه بدهد. در ناحیه ستون فقرات کمری هم باید قوسی داشته باشد که گودی کمر در موقع نشستن حفظ شود.

در مورد تکیه‌گاه گردن صندلی که گفتید، آیا باید قوس گردن روی آن قرار بگیرد یا پشت سر کافی است؟
نه، صندلی باید طوری باشد که خود قوس گردن روی آن قرار بگیرد.
ولی صندلی خیلی از اتومبیل‌ها این‌طور نیست.
بله. متاسفانه تکیه‌گاه صندلی برخی اتومبیل‌ها مناسب و استاندارد نیست ولی جدیدا گردنبندهای مخصوص اتومبیل در بازار به شکل C و از جنس ابر هست که افراد می‌توانند آن را بین تکیه‌گاه صندلی و گردن خود قرار دهند، به‌خصوص در مسافرت‌های طولانی برای افرادی که گردن‌درد دارند مناسب است.

اگر ممکن است درباره نحوه صحیح استقرار گردن هنگام مطالعه هم بگویید.
یکی از عادت‌های غلطی که افراد برای مطالعه کردن دارند، این است که سرشان را خیلی زیاد و به مدت طولانی به سمت پایین خم می‌کنند یا بعضی‌ها عادت دارند که به صورت طاق‌باز دراز بکشند و چند عدد بالش زیر گردن‌شان بگذارند و بعد کتاب را روی قفسه‌ سینه‌شان بگذارند و مطالعه کنند. بعضی‌ها برعکس این کار را انجام می‌دهند؛یعنی به شکم می‌خوابند و بعد کتاب را جلویشان می‌گذارند و مجبورند سر و گردن را به سمت عقب خم کنند تا بتوانند کتاب را بهتر ببینید. این عادت‌ها در طولانی مدت می‌تواند در سنین بالاتر به گردن درد منجر شود. بهترین روش برای مطالعه استفاده از میزهای شیب‌دار یا مهندسی است تا گردن زیاد خم نشود.

یکی از سوالات مهم دیگر این است که هنگام خواب، زیر گردن چه‌قدر باید بلند باشد تا مشکلی پیش نیاید؟
بلندی بالش باید در حدی باشد که سر و گردن در امتداد بقیه بدن قرار بگیرد، چه فرد به پشت بخوابد و چه به پهلو. بنابراین استفاده از بالش‌های بلند که سبب بالا رفتن گردن از امتداد ستون فقرات می‌شود مناسب نیست.

درمان خانگی و گیاهی گردن درد
ماساژ
انجام حرکات ماساژی در اطراف گردن مانع از زخمِ بافت شده و از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند. سعی کنید با انجام ماساژ به شکل ملایم در روزهای اول گردن‌درد، سعی کنید بدتر نشود. ماساژ هم‌چنین باعث تسکین گرفتگی ماهیچه‌ها می‌شود.

این روغن برای درمان گردن‌درد شگفت‌انگیز است. استفاده از آن باعث گرم شدن ماهیچه‌های گردن شده و جریان خون را در آن ناحیه افزایش می‌دهد. فقط چند قطره از آن را کف دست‌تان بریزید و با کمی روغن عناب و آووکادو قاطی کرده و بعد گردن را حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ماساژ دهید.

حرکات کششی
حرکات کششی باعث تسکین ماهیچه‌ها می‌شود. به سادگی می‌توانید گردن‌تان را برای چند ثانیه به طرفین خم کرده، نگه داشته و بعد به سمت دیگر ببرید. سعی کنید این حرکت را تا سه بار در روز انجام دهید چون باعث تقویت ماهیچه‌های گردن می‌شود و آن را سفت می‌کند.
استراحت
استراحت باعث تسکین گردن‌درد می‌شود، چرا که در بیشتر مواقع اضطراب باعث فشار عضلانی می‌شود. سعی کنید هنگام استراحت و شل کردن ماهیچه‌ها به این فکر کنید چه چیزی شما را دچار مشکل کرده، مثلا روابط‌تان با دوستان و یا کار و غیره. طی این عمل از تنفس شکمی استفاده کنید. دستتان را روی شکم‌تان بگذارید، نفس عمیق بکشید و هوا را به داخل شکم‌تان بدهید، و بعد آن را خارج کنید.

منبع:سلامت