انواع گردن درد

انواع گردن درد هایی که ممکن است دچارشان شوید

اگر از گردن درد رنج می برید، باید بدانید که تنها نیستید. پزشکان تخمین زده اند که از هر ۱۰ نفر، ۷ نفر در زندگی، دردی مانند درد گردن را تجربه می کنند؛ اما اگر با هر کدام از آنها صحبت کنید، ممکن است هفت جواب و توضیح متفاوت در مورد گردن دردشان بشنوید.

با توضیح دقیق خصوصیات و علائم درد خود برای پزشک، به او کمک می کنید تا علت درد شما را بیابد و علاوه بر آن بتواند راهکار درمانی درستی را به شما ارائه دهد. با ما همراه باشید تا رایج ترین انواع گردن درد را برای شما شرح دهیم:

درد ماهیچه ای

تیرکشیدن یا درد عضلات گردن و شانه ممکن است در پاسخ به استرس و فشار بیش از حد فیزیکی یا احساسی باشد. عضلات گردن ممکن است گره و گرفتگی هایی داشته باشند که در لمس احساس می شوند که گاهی به آنها نقاط ماشه ای گفته می شود.

گرفتگی عضلات

این حالت معمولاً اتفاقی و به صورت گرفتگی و سفتی شدید عضلات گردن نمایان می شود. عضلات گردن ممکن است آسیب دیده و سفت یا حالت گره دار شوند و ممکن است تکان دادن سر برای تان غیرممکن به نظر برسد.

هنگامی که با درد و سفتی گردن از خواب بیدار می شوید، این حالت به احتمال زیاد اسپاسم یا گرفتگی عضلانی است. اسپاسم عضلانی می تواند در اثر یک آسیب عضلانی ایجاد شده باشد؛
علاوه براین ممکن است در پاسخ به مشکلاتی مانند دیسک ستون فقرات یا مشکل عصبی یا حتی استرس عاطفی رخ داده باشد. با این حال ممکن است دلیل روشنی برای آن پیدا نکنید.

سردرد

گردن دردی که مربوط به سردرد باشد؛ اغلب در پشت سر و بالای گردن احساس می شود که معمولاً در نتیجه تنش عضلانی یا اسپاسم ایجاد می شود. این نوع گردن درد به جای درد تیز، معمولاً درد گنگ یا تیرکشنده دارد و ممکن است با احساس سفتی یا تنش در گردن همراه باشد. حرکت گردن در این حالت، درد را تشدید می کند.

درد مفاصل فاست

درد مفاصل فاست (بخشی از مهره های گردن)، اغلب به صورت دردهای تیز یا عمیق توصیف می شود. اگر در این حالت سر خود را به سمتی که درگیر شده تکان دهید، معمولاً درد بیشتر می شود.
ممکن است درد به شانه یا قسمت فوقانی پشت تان نیز پخش شود. آرتروز در مفاصل فاست در مکان های دیگر نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در هنگام صبح یا هنگامی که خیلی بی حرکت مانده اید، ممکن است این درد بیشتر شود.

درد عصبی

تحریک یا التهاب ریشه های اعصاب نخاعی ممکن است باعث ایجاد دردهای تیز، زودگذر، شدید یا همراه با سوزن سوزن شدن شود. بسته به عصب درگیر، درد ممکن است به بازو یا حتی دست ها انتشار یابد.

دردهای ارجاعی

دردهای ارجاعی، دردهایی هستند که در یک قسمت از بدن ایجاد می شوند ولی ناشی از یک مشکل در بخش دیگری از بدن هستند. به عنوان مثال، درد گردن که با فعالیت بدتر می شود ممکن است نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. در حالی که درد گردنی که در هنگام غذاخوردن ایجاد می شود، ممکن است در اثر مشکلی که در مری وجود دارد، ایجاد شود.

درد استخوان

درد و حساسیت به لمس در مهره های گردن که به مراتب نسبت به درد گردنی که مربوط به بافت نرم است، کمتر دیده می شود. درد استخوان مهره های گردن اغلب به توجه بیشتر و درمان های پزشکی جدی تری نیاز دارد و ممکن است علامتی از یک مشکل سلامتی مهم باشد.

کارهای زیادی وجود دارد که شما و پزشک تان می توانید انجام دهید تا دردتان را مدیریت کرده و آن را تسکین دهید که می تواند شامل ترکیبی از تکنیک های کمک به خود و داروهای ضددرد بدون نسخه باشد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *