نئومایسین (قرص و پماد،خطرات و عوارض،فواید)

نئومایسین طیور,پماد نئومایسین,نئومایسین چیست,قرص نئومایسین,پماد نئومایسین سولفات,اشکال دارویی نئومایسین,قرص نئومایسین سولفات,مکانیسم اثر نئومایسین
نام ژنریک:نئومایسین
نام لاتین:
Neomycin Sulfate
نام تجاری:
®Mycifradin
گروه دارویی- درمانی
آمینوگلیکوزید
آنتی بیوتیک

طبقه بندی در بارداری:
گروه D

اشکال دارویی
قرص: ۵۰۰ میلی گرم
محلول خوراکی یا شربت: ۱۲۵ میلی گرم بر ۵ میلی لیتر

موارد مصرف
نئومایسین در درمان اسهال عفونی، سرکوب باکتری های روده ای قبل از عمل جراحی، درمان کمکی در کومای کبدی و برای پایین آورد چربی خون مصرف می شود.

روش و مقدار مصرف
بالغین: در درمان اسهال عفونی روزانه ۵۰ میلی گرم/ کیلوگرم از راه خوراکی در ۴ دوز منقسم ( هر ۶ ساعت) به مدت ۲ تا ۳ روز مصرف می شود.
کودکان: در درمان اسهال عفونی روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم/کیلوگرم از راه خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت به مدت ۲ تا ۳ روز مصرف می شود.

مکانیسم اثر:
اثر آنتی بیوتیکی: نئومایسین یک باکتریوسید است. مانع سنتز پروتئین در باکتری می شود و از این طریق موجب مرگ باکتری های در حال رشد و تقسیم می گردد.

فارماکوکینتیک
نیمه عمر دارو ۲ تا ۳ ساعت است.
این دارو از راه کلیه دفع می شود.
از این دارو قبل از عمل جراحی می توان استفاده کرد که باعث می شود باکتری ها را از دستگاه گوارش پاک کند. در اسهال عفونی نیز کاربرد دارد. درمان کمکی در کومای کبدی است. همچنین می تواند در پایین آوردن چربی خون نیز موثر باشد زیرا در افرادی که سطح اسید های صفراوی بالایی دارند، این دارو می تواند به اسید های صفراوی متصل شود و از بازجذب و چرخه آنها جلوگیری می کند.

موارد منع مصرف
افرادی که حساسیت مفرط به دارو دارند.
افراد مبتلا به انسداد روده

موارد احتیاط:
زخم های مخاط روده
اختلال عملکرد کلیه
وزوز گوش
کاهش شنوایی در فرکانس های بالا
بیماری میاستنی گراو
بیماری پارکینسون
افت قند خون
نوزادان و شیرخواران
بیماران مسن

تداخلات دارویی
این دارو نباید همزمان با داروهای دیگری که عوارضی مانند سمیت کلیوی و گوشی دارند استفاده شود زیرا احتمال ایجاد سمیت بالا می رود برای مثال داروهای ونکومایسین، آمفوتریسین، سیکلوسپورین نباید با این دارو همزمان استفاده شوند زیرا عوارض جانبی این داروها نیز سمیت کلیوی می باشد.
در صورت مصرف همزمان این دارو با داروهای ادرار آور مانند اتاکرینیک اسید و فورزماید، احتمال بروز عوارض سمی گوشی تشدید می یابد.
در صورتی که این دارو بعد از مصرف داروهای بیهوش کننده استنشاقی ( مانند: اتر، هالوتان، سیکلوپروپان، اکسید نیتروس ) یا داروهای مسدود کننده عصبی-عضلانی (مانند: آتروکوریوم، توبوکوراین، گلامین، سوکسینیل کولین و دکامتونیوم )، تزریق شود، احتمال دارد فلج تنفسی ایجاد کند.

عوارض جانبی
هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

CNS: سردرد
Derm: خارش، بثورات جلدی
EENT: اتوتوکسیسیتی یا سمیت گوشی (وزوز گوش، ورتیگو و کاهش شنوایی )
GI: اسهال، تهوع و استفراغ
GU: نفروتوکسیسیتی یا سمیت کلیوی
Other: حساسیت شدید (تب، راش، کهیر و خارش )، ایجاد عفونت های ثانویه باکتریایی یا قارچی، درد در محل تزریق دارو

توجه: در صورت ایجاد سمیت گوشی یا کلیوی و ایجاد واکنش های حساسیتی و اسهال شدید مصرف دارو باید قطع شود.

مصرف در بارداری و شیردهی
نباید در بارداری مصرف شود. در دوران شیردهی عوارضی از آن با اثبات نرسیده است با این وجود منافع دارو باید در برابر ضررهای احتمالی آن سنجیده شود.

توجهات پزشکی- پرستاری
در بیماران دچار اختلال عملکرد کلیه و کبد، بررسی های شنوایی سنجی باید دو بار در هفته، آزمایش آنالیز ادراری روزانه و کنترل BUN و کراتینین یک روز در میان انجام گیرد.
مصرف نئومایسین ممکن است منجر به آسیب برگشت پذیر شاخه شنوایی عصب هشتم مغزی شود. شدت اتوتوکسیسیتی دارو وابسته به دوز و مدت تجویز دارو است. در صورت بروز اولین علائم کاهش شنوایی، تجویز دارو را متوقف نمائید.

توجهات بیمار- خانواده
دوره درمان را علیرغم احساس بهبودی، کامل نمایید.
در زمان درمان با دارو در صورت بروز راش، اسهال، وزوز گوش، سرگیجه و ناشنوایی به پزشک اطلاع دهید.

شرایط نگهداری دارو
دارو باید در دمای اتاق نگهداری شود.