دلایل بالا و پائین بودن نوتروفیل خون

علت نوتروفیل بالا و پائین خون چیست؟ (نوتروفیلی و نوتروپنی)

نوتروفیلی یا لکوسیتوزنوتروفیلیک،به افزایش تعداد مطلق نوتروفیل ها بیش از حد بالایی طیف طبیعی برای سن،گویند.لکوسیتوز فیزیولوژیک بوسیله فاکتورهایی ایجاد می شود که آسیب بافتی ایجاد نمی کنند،مثل ورزش شدید،هیپوسکی،استرس،تزریق اپی نفرین.

این عوامل باعث رها شدن نوتروفیل ها از عروق به خون می شود که یک نوتروفیلی کاذب می باشد.ولی در لکوسیتوز پاتولوژیک در برابر آسیب بافتی تعداد گلبول های سفید بالا خواهد رفت.

علت نوتروفیلی

عفونت از مهمترین علل نوتروفیلی است و در مواردی به خصوص اگر عفونت شدید باشد در ابتدا یک فاز گذرای نوتروپنی را خواهیم داشت.علت های دیگر شامل علل توکسیک (متابولیک و داروها)،علل احساسی و محرک های فیزیکی،تخریب یا نکروز بافت ها،خونریزی،همولیز و بیماریهای هماتولوژیک (مثل بیماری میلوپرولیفراتیو،لوکمی میلوژن و وضعیت بعد از طحال برداری) می یاشند.

گاهی در مبتلایان به تومورهایی با قوام سفت نیز نوتروفیلی دیده میشود.

دلیل نوتروپنی

کاهش مقدار مطلق نوتروفیل ها گویند که ممکن است خطر عفونت بسیار افزایش پیدا کند.کلمه آگرانولوسیتوز برای نوتروپنی شدید بکار برده می شود که همراه با کاهش بازوفیل ها و ائوزینوفیل ها همراه است.

بیماریهای ژنتیکی مثل آگرانولوسیتوز ژنتیک کاسمن،نوتروپنی مزمن فامیلیال،نوتروپنی دوره ای و آگاماگلوبولینمی وابسته به ایکس باعث نوتروپنی خواهد شد.داروهایی با خاصیت آنتی فولات نیز ممکن است باعث کاهش نوتروفیل ها شود.

نوتروپنی در اثر افزایش عملکرد طحال نیز ممکن است بوجود آید که نوتروفیل ها را از جریان خون برمی دارد،همچنین بزرگ شدن طحال و سندرم فلتی نیز ممکن است باعث کاهش گلبول سفید و نوتروپنی شود.

دوز های کم اندوتوکسین باعث کاهش کاذب نوتروفیل ها می شود و در نوزادان ممکن است علت لکوپنی،وجود آنتی بادی باشد که از مادر به جنین منتقل می شود.داروی آمینوپیرین نیز می تواند باعث کاهش گلبول سفید شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.