خطر مصرف احشای حیوانات

خطر مصرف احشای حیوانات،نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف مغز و برخی قسمت های داخلی بدن حیوانات می‌تواند حاوی میزان بالا و نگران‌کننده ماده ای شیمیایی باشد که سرطان ‌زاست.این ماده شیمیایی اسید سیالیک به نام Neu5Gc است که هنگام پخت افزایش پیدا می‌کند.

به نقل از سایت ام اس ان، محققان تأکید کرده اند که این موضوع در مورد تمامی دام ها صحت دارد. مولکول Neu5Gc به‌طور طبیعی در اغلب پستانداران به‌جز انسان‌ها یافت می‌شود. انسان‌ با مصرف گوشت، احشای حیوانات و برخی لبنیات این مولکول را وارد بدن خود می‌کند.

نتایج تحقیقات درگذشته نشان داد، زمانی که این مولکول وارد بافت انسان می‌شود، سیستم ایمنی آن را به‌عنوان یک تهدید خارجی تشخیص می‌دهد و برای مقابله با آن آنتی بادی تولید می‌کند. مصرف مکرر احشا، باعث بروز التهاب مزمن می‌شود که خطر بروز سرطان را افزایش می‌دهد.

این اولین تحقیقی است که مولکول Neu5Gc را به میزان چشمگیری در طحال،ریه‌ها،قلب،کلیه و کبد تا عضله اسکلتی نشان داده است. خطر مسمومیت براثر Neu5Gc در کشورهایی که میزان مصرف احشای حیوانات در آن زیاد است، بیشتر است. این مولکول علت بسیاری از سرطان‌ها ازجمله سینه، گردنه رحم،کبد،ریه،گلو، تخمدان و رحم است.
نکته:
به طور کلی در توصیه های غذایی ائمه اطهار(ع) توصیه ای به مصرف احشای حیوانات نشده وگاهی نیز حذر داده شده است . دکتر سید سعید اسماعیلی محقق طب سنتی درباره مصرف جگر سفید گوسفند
می گوید: در طب سنتی خونی که از مصرف جگر سفید به دست می آید خون مناسبی نیست واحشای داخلی حیوانات خوراکی هایی نیست که مصرف مداوم آن توصیه شده باشد. اما ممکن است در شرایط خاص وبرای افراد خاص مورد استفاده قرار بگیرد.

نظرات بسته شده است.