پیشگیری از انفلوانزا بدون واکسن

واکسن، یکی از راه‌هایی است که این روزها برای مقابله با آنفلوآنزا توصیه می‌شود، اما شما می‌توانید با انجام کارهایی که سیستم ایمنی تان را تقویت می‌کنند و آن را رو به راه نگه می‌دارند تا حد زیادی با مشکلات ابتلا به این بیماری مقابله کنید. از موارد زیر غافل نشوید:

هرروز با ویتامین D
یکی از بهترین راه‌ها برای سلامت ماندن و پیشگیری از سرماخوردگی، اطمینان از دریافت ویتامین‌های حیاتی است. بیشتر کارشناسان توافق دارند که یکی از مکمل‌هایی که در فصل سرما باید مصرف شود ویتامین D است. این ویتامین سیستم ایمنی را تقویت کرده و به مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک می‌کند. دوز بالاتر این ویتامین را با مصرف مکمل‌های این ویتامین دریافت کنید.

تحمل یک دوش سرد
تحمل چند دقیقه آب سرد پس از یک دوش روزانه می‌تواند شما را از آبریزش سرماخوردگی دورنگه دارد. آنچه اتفاق می‌افتد این است که بعد از یک دوش آب سرد، بدن سعی می‌کند خودش را گرم کند، سرعت متابولیسم افزایش پیدا می‌کند، سیستم ایمنی فعال می‌شود و گلبول‌های سفید بیشتری تولید می‌شوند تا با ویروس‌ها مقابله کنند.

مصرف سبزیجات
مطالعات موسسه آبراهام کمبریج نشان می‌دهد مصرف مقادیر زیادی سبزیجات سبز مثل بروکلی و اسفناج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. این موادغذایی حاوی مواد مغذی هستند که گلبول‌های سفید را تقویت کرده و آنها را در بالاترین سطح فعالیت خود قرار می‌دهند .

مصرف گیاهان دارویی
تحقیقات مرکز سرماخوردگی دانشگاه کاردیف انگلستان نشان می‌دهد استفاده از گیاه اکیناسه یا سرخارگل ابتلا به سرماخوردگی را تا ۲۵درصد کاهش می‌دهد. مصرف این گیاه می‌تواند برای افرادی که سالانه چندبار به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند مفیدباشد.

ادویه‌جات
برخی ادویه‌ها مثل فلفل، زردچوبه، سیر و کاری دارای خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی هستند. پروفسور ران اکلز از مرکز سرماخوردگی دانشگاه کاردیف می‌گوید: این مواد تولید مخاط را تقویت کرده و باعث پاک شدن سینوس‌ها می‌شوند.

ورزش متعادل
ورزش با تحریک سلول‌های ایمنی که با سرماخوردگی مقابله می‌کنند از بیمارشدن شما جلوگیری می‌کند. با این حال زیاده‌روی در ورزش، می‌توند اثر معکوس داشته باشد. دلیل این موضوع این است که فشار ناشی از ورزش زیاد، از توان دفاعی بدن می‌کاهد و بدن را مستعد بیماری می‌کند.