بی حسی دستها در بارداری (علت،درمان)

آیا تا بحال احساس سوزن سوزن شدن در دست‌ها را تجربه کرده‌اید! در ادامه دلایل درد دست و مچ دست در بارداری و راهکارهای غلبه بر این دردها را ارائه خواهیم کرد.

این روزها مدام احساس مور مور شدن دارید! این احساس از روی هیجان نسبت به وجود فرزند درون شکمتان نیست، بلکه دلیل آن سندرم تونل کارپال در بارداری است. بسیاری از مادران حدود هفته ۲۴ بارداری، در ناحیه‌ی مچ، دست‌ها و انگشتان خود سوزش و بی حسی ناخوشایندی را احساس می‌کنند.

اگرچه این مشکل بیشتر برای افرادی ایجاد می‌شود که هنگام کار، به طور متوالی و مداوم از دستانشان استفاده می‌کنند (برای مثال تایپ کردن)، اما تونل کارپال در مادران باردار به دلایل متفاوتی تحریک می‌شود (هرچند استفاده مداوم از دست‌ها نیز دخیل است.)

علت ایجاد سندرم تونل کارپال چیست؟

ورم بارداری باعث فشار بر عصب اصلی مچ دست می‌شود و در نتیجه علایم سوزن سوزن شدن و درد را ایجاد می‌کند که با فشار ارگونومیک و انجام حرکات تکراری دست ارتباط مستقیم دارد.

اگر باردار هستید و نوع کار شما نیاز به انجام حرکات تکراری با دست دارد (مانند کارمندی و تایپ)، احتمال بروز این مشکل به دو برابر افزایش خواهد یافت.

نکات ضروری
اگر این مشکل در شب تشدید می‌شود به این دلیل است که مایعاتی که در طول روز در قسمت پایین بدن تجمع پیدا می‌کنند، هنگام شب و دراز کشیدن در قسمت‌های دیگر بدن نیز توزیع می‌شوند (از جمله دست‌ها)، که این فرایند به نوعی جاذبه معکوس تعبیر می‌شود.

چنانچه تمام طول روز با کامپیوتر کار می‌کنید، این مشکل در شب مضاعف می‌شود. خوشبختانه پس از زایمان و با کاهش ورم بارداری، این مشکل کمرنگ می‌شود.