تاثیرات غداهای جوش زا

تاثیرات مواد غذایی مختلف در ایجاد جوش های پوستی

تحقیقات تاکنون به این نتیجه رسیده است که مصرف مواد مغذی به خصوص باعث بهبود عملکرد قسمت هایی از بدن می شود. برای داشتن استخوان های سالم نیاز به کلسیم و ویتامین D دارید. عملکرد قلب در صورت مصرف اسید چرب امگا3 بهتر خواهد شد. اما برای داشتن پوستی سالم چه غذاهایی باید مصرف کنید؟

اگر مطمئن نیستید که چه غذاهایی برای پوست شما مفید و کدام غذاها مضر است، بدانید که تنها نیستید. به گفتۀ یکی از محققان این حوزه، تعداد کمی از مطالعات ارتباط جوش های پوستی و مصرف غذاهای به خصوصی را نشان داده اند و بسیاری از دانش حاضر در این رابطه، از تجربۀ شخصی افراد نشأت می گیرد.

پوست اندامی است که سلامتی کلی بدن شما را نشان می دهد. یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی که سلامتی اندام های بدن را تأمین کند، به سلامت پوست شما هم کمک خواهد کرد و در مقابل، یک رژیم غذایی فقیر از نظر مواد مغذی می تواند منجر به پیدا شدن جوش های پوستی شود.

ارتباط سطح گلوکز خون با آکنه

تحقیقاتی که از حدود 40 سال پیش انجام شده است، هر گونه ارتباط بین آکنه و غذای مصرفی را رد می کند ولی تحقیقات سال های اخیر نتایج متفاوتی را نشان می دهند.

یک ایده برای حفظ سلامت پوست این است که غذاهایی را مصرف کنید که قند خون شما را در میزان ثابتی حفظ کنند. برخی از غذاها باعث افزایش ناگهانی در سطح گلوکز خون می شوند، در نتیجه میزان هورمون انسولین در پاسخ به این افزایش قند خون افزایش یافته و گلوکز را به داخل سلول های بدن هدایت می کند.

بر غذاهای با اندیس گلایسمی پائین تمرکز کنید. از جملۀ غذاهای با اندیس گلایسمی پائین می توان به گندم، جو، سویا، هویج، کلم بروکلی، گل کلم، کلم، قارچ، پیاز، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، فلفل، چغندر، کدو تنبل، سیب، انگور، گلابی، پرتقال، توت فرنگی، نارگیل، هلو، گریپ فروت، بادام زمینی، گردو، لوبیا، عدس، شیر و کشک اشاره کرد.

وعده های غذایی کوچک مصرف کنید. وعده های غذایی کوچک به فواصل هر 2.5 تا 3 ساعت به ثبات قند خون شما کمک می کند.

مقدار زیادی سبزیجات مصرف کنید؛ سبزیجات با رنگ سبز روشن و تیره مصرف کنید. سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان بوده و می توانند رادیکال های آزاد (عوامل ایجادکنندۀ التهاب و آسیب) را کاهش دهند، ولی این موضوع را هم در نظر بگیرید که برخی از سبزیجات اندیس گلایسمی بالایی دارند.

مصرف لبنیات و آکنه

هیچ رابطۀ مشخصی بین مصرف محصولات لبنی و آکنه وجود ندارد ولی فرضیه هایی در این رابطه وجود دارد. شیر حاوی ترکیباتی است که با هورمون تستوسترون ارتباط دارند. این هورمون باعث تحریک غدد چربی پوست شده و در نتیجه باعث پیشرفت جوش های پوستی می شود.

البته هیچ مطالعه ای این رابطه را تأیید نمی کند ولی تجربۀ شخصی برخی از افراد که رژیم غذایی متعادل دارند نشان می دهد که حذف محصولات لبنی می تواند به کاهش ایجاد آکنه کمک کند. توجه داشته باشید که این به این معنا نیست که کنار گذاشتن لبنیات باعث از بین رفتن آکنه های پوستی در شما هم می شود.

لبنیات حاوی کلسیم هستند و مصرف آن ها برای استخوان های شما مورد نیاز است. در صورتی که محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف کردید، این موارد را در نظر داشته باشید:

اگر با قطع محصولات لبنی، جوش های پوستی شما بهبود یافت، حداکثر میزان لبنیات که با مصرف آن جوش ایجاد نمی شود را پیدا کرده و مصرف کنید.

از انواع دیگر محصولات لبنی استفاده کرده و لبنیات طعم دار مثل ماست های میوه ای را کنار بگذارید. همچنین می توانید به جای شیر گاو از شیر بز مصرف کنید (قبل از مصرف شیر از سلامت کامل آن مطمئن شوید).

برای جایگزین شدن کلسیم می توانید از سبزیجات برگ سبز که سرشار از کلسیم هستند، مثل کلم و بروکلی و ماهی ساردین مصرف کنید.

چربی های رژیم غذایی خود را متعادل کنید

اسیدهای چرب مختلفی که در رژیم غذایی روزانه مصرف می کنیم می توانند روند التهاب را تسهیل کرده و یا از آن جلوگیری کنند و تعداد بسیار زیادی از التهاب های داخل بدن خود را به صورت جوش های پوستی نشان می دهند.

سال ها قبل، اسیدهای چرب امگا6 و امگا3 به میزان برابر در رژیم غذایی بشر وجود داشتند، ولی در حال حاضر انسان ها در رژیم غذایی روزانۀ خود بیشتر اسیدهای چرب امگا6 مصرف می کنند.

شما می توانید با استفاده از این موارد به تعادل بین اسیدهای چرب امگا3 و امگا6 در رژیم غذایی خود کمک کنید:

از روغن های گیاهی ذرت، آفتابگردان و حتی کانولا کمتر استفاده کنید. در مقابل، روغن بذر کتان و روغن ماهی سرشار از اسید چرب امگا3 هستند.

به جای استفاده از گوشت و تخم مرغ حیواناتی که از ذرت مصرف می کنند، از محصولات حیواناتی استفاده کنید که از مراتع طبیعی تغذیه می کنند.

بیشتر از ماهی های غنی از امگا3 مثل ماهی ساردین و قزل آلا و یا از مکمل امگا3 مصرف کنید (برای جلوگیری از عوارض و یا تداخل با سایر داروهای مصرفی مصرف این مکمل باید با تجویز پزشک باشد).

نقش گلوتن در ایجاد جوش های پوستی

افراد مبتلا به بیماری سلیاک باید در رژیم غذایی روزانۀ خود از مصرف پروتئینی به نام گلوتن که در برخی از غلات وجود دارند، خودداری کنند. مصرف گلوتن در این افراد باعث آسیب رودۀ کوچک می شود.

با این حال، حتی از میان افرادی که از نظر این بیماری سالم هستند هم ممکن است حساسیت به گلوتن وجود داشته باشد. این افراد با مصرف مواد غذایی حاوی این پروتئین دچار راش می شوند، با این حال در اغلب موارد این نوع از جوش های پوستی فقط در افراد مبتلا به سلیاک مشاهده می شود.

در رژیم غذایی کم گلوتن تعداد زیادی از غذاهای مغذی مثل نان سبوس دار از سفرۀ غذایی شما حذف خواهد شد. قبل از اینکه گلوتن را از رژیم غذایی روزانۀ خود حذف کنید، حتماً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)

این ویتامین در همۀ انواع غذاها وجود دارد و همۀ موجودات زنده برای رشد و تولید انرژی به این ویتامین نیاز دارند. این ویتامین برای رشد و باز تولید سلول های پوست مورد نیاز است. این ویتامین برای التیام زخم هم مورد نیاز است.

این ویتامین برای رشد و تمایز سلول های کراتینین که به عنوان یک محافظ طبیعی به حفظ سلامتی پوست کمک می کنند، عمل می کند. این ویتامین همچنین سطح گلوتاتیون (یک آنتی اکسیدان بالقوه) را در سلول ها افزایش می دهد.

این آنتی اکسیدان، غشای سلول های پوست را در مقابل رادیکال های آزاد و آسیب های نور آفتاب، آلودگی و سایر محرک ها محافظت می کند. این ویتامین می تواند از پیری پوست، ایجاد چین و چروک و حتی سرطان پوست پیشگیری کند.

بیشترین میزان اسید پانتوتنیک در جگر، قلوه، زردۀ تخم مرغ و بروکلی وجود دارد. ماهی، مرغ، لبنیات، قارچ، آووکادو و سیب زمینی شیرین هم منابع خوب این ویتامین هستند.

افراد سالم در حالت عادی معمولاً دچار کمبود این ویتامین نمی شوند، ولی میزان نیاز به این ویتامین در استرس، بارداری و مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده افزایش می یابد.

روند فرآوری غذاها می تواند میزان اسید پانتوتنیک موجود در غذاها را تا 75% کاهش دهد، بنابراین چنانچه می خواهید میزان دریافت این مادۀ مغذی را در رژیم غذایی روزانۀ خود به حداکثر برسانید، به نوع غذاهای مصرفی خود بیشتر توجه کنید.

به میزان کافی سلنیوم مصرف کنید

سلنیوم یک مادۀ معدنی با اثرات باور نکردنی بر سلامتی بوده و احتمال کمبود این مادۀ معدنی در بسیاری از افراد وجود دارد. میزان کم سلنیوم موجود در خاک، مصرف ناکافی مواد غذایی حاوی سلنیوم و اختلالات روده ای که بر جذب این مادۀ معدنی اثر می گذارند، باعث کمبود آن در بدن شده و در نتیجه بر سطح سلامتی عمومی و همچنین سلامتی پوست اثر می گذارند.

یکی از وظایف مهم سلنیوم در بدن، نقش آفرینی این ماده به عنوان یکی از اجزای گلوتاتیون پراکسیداز (آنزیم مورد نیاز برای فعالیت آنتی اکسیدانی گلوتاتیون) است. در واقع، بسیاری از دانشمندان از این فرضیه که سلنیوم رژیم غذایی اثر محافظتی در برابر سرطان پوست دارد، حمایت می کنند:

مطالعات بالینی نشان داده اند که مصرف مکمل سلنیوم همراه با ویتامین E، در افرادی که دچار کمبود این مادۀ معدنی هستند، می تواند فعالیت گلوتاتیون را افزایش داده و آکنه ها را بهبود بخشد.

علاوه براین، سلنیوم و ویتامین E احتمالاً در افزایش فعالیت گلوتاتیون و کاهش استرس اکسیداتیو عمومی بدن ایفای نقش کرده و عملکرد یکدیگر را تکمیل می کنند.

بهتر است سلنیوم مورد نیاز بدن خود را از مواد غذایی به دست بیاورید؛ غنی ترین منبع این مادۀ معدنی، پس از گوشت ماهیچه، گوشت اندام و غذاهای دریایی است.

ماهی هایی مثل ماهی تن، ساردین و سالمون منابع عالی از سلنیوم بوده و همچنین جگر و گوشت ها مثل گوشت گاو، بوقلمون و گوشت اندام حاوی سلنیوم هستند. آجیل برزیلی سرشار از سلنیوم بوده و مصرف تنها دو عدد آجیل برزیلی در روز، 200 میکرو گرم از سلنیوم (میزان مورد نیاز روزانه از این مادۀ معدنی) را فراهم می کند.

به میزان کافی از ویتامین های A و E مصرف کنید

بتا کاروتن و ویتامین E موجود در بروکلی به جنگ جوش های پوستی می رود. تحقیقات نشان می دهد که کاهش سطوح ویتامین A و E با افزایش شدت آکنه در ارتباط است. به نظر می رسد این دو ویتامین از طریق کاهش التهاب بر آکنه اثر می گذارند.

علاوه براین، ویتامین A میزان ترشح چربی را از سلول های چربی پوست کنترل می کند. دانه های روغنی، جوانه ها و آووکادو منابع سرشار ویتامین E هستند (توجه داشته باشید که آجیل و دانه های روغنی به علت سایر ترکیبات موجود در آن ها ممکن است در برخی از افراد باعث ایجاد آکنه شوند).

منابع غذایی ویتامین A شامل جگر و ماهی های چرب است. از طرف دیگر، بیشتر سبزی های با رنگ سبز تیره مثل بروکلی و سبزیجات زرد و نارنجی و همچنین میوه ها سرشار از بتا کاروتن بوده که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

از هر دوی غذاهای حاوی ویتامین A و غذاهای حاوی بتاکاروتن به میزان کافی مصرف کنید. در یکی از پژوهش ها نشان داده است که نزدیک نیمی از خانم های بریتانیایی دچار جهش ژنتیکی شده اند که در نتیجۀ آن توانایی تبدیل بتاکاروتن به ویتامین A در بدن این افراد از بین رفته است.

از غذاهای سرشار از کروم به میزان کافی مصرف کنید

مصرف مکرر غذاهای حاوی کروم از ایجاد آکنه جلوگیری می کند. سطوح بالای قند خون باعث تولید چربی از غدد چربی پوست می شود و کروم می تواند سطح گلوکز خون را تنظیم کند.

کمبود کروم در میان افرادی که بیشتر از غذاهای آماده و فرآوری شده مصرف می کنند، بیشتر است چرا که روند فرآوری غذاها باعث از بین رفتن کروم موجود در آن ها می شود.

همچنین کمبود این مادۀ مغذی با احتمال بیشتری در افرادی که فعالیت بدنی بالایی دارند، افرادی که به میزان زیادی چای یا قهوه می نوشند و افرادی که میزان شکر موجود در رژیم غذایی آن ها زیاد است، وجود دارد.

کاهو، پیاز، گوجه فرنگی، غلات سبوس دار و سیب زمینی از منابع غنی کروم هستند. برای حداکثر استفاده از مزایای این غذاها، آن ها را با غذاهای سرشار از ویتامین C ترکیب کنید، چراکه در این صورت جذب کروم آن ها افزایش می یابد.

در رژیم ضد آکنه تان از غذاهای سرشار از روی مصرف کنید

غذاهای حاوی روی در میان بهترین غذاهای بهبود دهندۀ آکنه قرار دارند. پژوهش ها نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از روی خصوصاً در مواردی که کمبود این مادۀ مغذی وجود دارد، به بهبود آکنه کمک می کند.

برخی از پژوهش ها نشان داده اند که مصرف مکمل روی می تواند به اندازۀ آنتی بیوتیک درمانی رایج، در درمان جوش های پوستی مؤثر باشد. اثرات این مادۀ مغذی بر آکنه از اثر آن در کاهش التهاب و توانایی کشتن باکتری های ایجاد کنندۀ آکنه ناشی می شود.

علاوه براین، روی در سنتز پروتئین و شکل دهی به کلاژن هم نقش دارد و هر دوی این موارد در حفظ سلامت پوست مورد نیاز هستند. همچنین دیده شده که روی می تواند تولید چربی از غدد چربی پوست را کاهش دهد. نکتۀ دیگر اینکه بدن برای تبدیل بتا کاروتن به ویتامین A به روی نیاز دارد. بهترین منابع غذایی روی، غذاهای دریایی، صدف و جوی دوسر هستند.

مراقب مصرف بیش از اندازۀ ید باشید

مقادیر زیاد ید در رژیم غذایی باعث التهاب منافذ پوستی و عود آکنه در برخی از افراد می شود. ید از جملۀ مواد معدنی ضروری کمیاب است، با این حال بدن تنها به میزان کمی از آن نیاز دارد. بنابراین مصرف مقدار خیلی زیاد ید توصیه نمی شود.

برای مثال، تنها دو تا سه لیوان شیر مقدار ید توصیه شدۀ روزانۀ هر فرد را فراهم می کند. مقدار ید موجود در برخی از غذاهای آماده 10 برابر میزان ید توصیه شدۀ روزانه است. علاوه بر شیر و فست فودها، سبزیجات دریایی، تخم مرغ و توت فرنگی هم سرشار از ید هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.