تغذیه هفته به هفته بارداری (راهنمای وزن گیری)

بهترین مولتی ویتامین در بارداری,زمان مصرف قرص کلسیم در بارداری,مصرف مولتی ویتامین در سه ماهه اول بارداری,قرص های دوران بارداری,مصرف فیفول در بارداری,بهترین مکمل دوران بارداری,بهترین زمان مصرف قرص مولتی پریناتال

مهمترین نکته درتغذیه خانم های باردار،حامله(تغذیه الحوامل)غذاهای خون ساز است چون ازماه چهارم نیزقرص های آهن حاوی ب۱۲برای آنها تجویزمیشود و گاه بعلت پوست پوست شدن لبهاو..B6برای آنهاتجویزمیشود.داروهامضرهستند.

استفاده ازخوراکی سازگارباطبع بخصوص اگرطبع سردهستیم خوراکی گرم وخشک وایام بارداری بیشترگرم وتر،استفاده ازخوراکی های کلسیم دار درشب خونساز هستندآب طلا یون آهن داردوتنظیم کننده فشاراست.

دوران بارداری چه بخوریم

ماه اول: ماه آغاز فعالیت قلب
روزی ۲عدد خرما(گرم و خشک)،جمعه ها انار (سرد و تر)
انارخون ساز وزیبا کننده جنین و خرما نیز قند طبیعی داردکه سوخت مغز است وبه تعبیر پیامبر درخانه ای که خرما نباشد اهل آن گرسنه اند. خرما سوخت طبیعی مغزاست پس مواد مورد نیاز بدن را تأمین میکند.
اگر در فصلی بودیم که انارنبود غذاهای خون سازدیگر بایداستفاده شود مانندلبنیات درشب مثل شیرباخرما وپنیرباگردو،نخود،انجیر، ومغزها بصورت خام ،باقلا(سرد و تر)که باید با گردویاخرما استفاده کرد و سبزی مصرف شود تا هم خون تازه برویاند و هم ازیبوست پیشگیری نماید.غذاهای فیبردار از یبوست پیشگیری می نماید دفع مناسب ازارکان سلامتی است.

ماه دوم: چهره

روزی ۲عددبادام(گرم و تر)
بادام منبع کلسیم است وبهتراست پودر شده و باشربت عسل معجون شود و میل شود میزان کلسیم سازی آن که مغز استخوان را پر میکند و مغز استخوان خون تازه تولید میکندبالا می باشد

ماه سوم:ماه تارهای صوتی واعضاء حسی

گندم(گرم و تر)،شیر(سرد و تر)،گوشت نر(گرم و تر)،سیب(گرم وخشگ)
گندم ویتامین ای دارد و بصورت جوانه یاحلیم(گوشت باگندم پخته میشود)استفاده میشود ویتامین ای در زیبائی مؤثر است .گوشت در صورتیکه نر باشد وکباب هم بشود بالاترین خون سازی و ویتامین ب را دارد.سیب درختی وغذاهای گرم سبب بالارفتن حرارت معده ودرنتیجه هضم غذا و از طرفی کاهش تهوع ناشی ازویارو…میشوند.شیر در صورتیکه شبها با عسل یا خرما استفاده شود متعادل میگردد و کلسیم سازاست.

شام گوشت یا شیر و صبحانه کره محلی ، جگر، عسل ، تخم مرغ غذاهای صرفاحاوی ویتامین ب ۱۲ می باشند.

ماه چهارم: رویش مو

سیب درختی شیرین،انار،عسل ،هرروز۲عددانجیر(گرم وخشگ)،همه ناشتا
انجیر(والتین والزیتون)کلسیم بالادارد،درنتیجه خون سازاست دانشمندان تأکیدبرمصرف انجیرهمراه بایک قاشق روغن زیتون بعلت نرم شدن رگهادارند.باضافه اینکه راحترین ودردست ترین موادطبیعی قندی بعدازخرماوعسل است.۱۸۶میلی گرم کلسیم در۱۰۰گرم دارد وگرم کننده معده است.

ماه پنجم: حرکت

هرروزصبح خرما وهرروزصبح یک تخم مرغ صبح ناشتا
تخم مرغ بالاترین ویتامین ب را دارد و داروی اعصاب محسوب میشود ب۱۲دارد

ماه ششم: عضلات،نیرومندشدن،رویش ابروها و بینی

پس ازصرف صبحانه انجیروزیتون
زیتون اعصاب راتقویت میکندوبرای ماه آینده که ماه آغازفعالیت اعصاب است ضروری است.

ماه هفتم: اعصاب

هرروزیک انار صبح ناشتا وهر روزنیز بادام استفاده شود
اگرفصل تابستان بودبه خوردن حربزه(گرم وتر)تأکیدشده درفرهنگ بارداری دراسلام- همچنین به خوردن به دراین ماه تأکیدشده ودراحادیث است که کودک رازیبامیکندهمچنین که کدومسمائی وحلوائی کودک راخوش خلق میکنداینهادراین ماه بایداستفاده شوددرصورت فصلش تادرماه اتی که ماه زیبائی نوزاد وجنین است بدن مادرکمبودنداشته باشد.

ماه هشتم: زیبائی

عسل – سرکه سیب هفته ای یک مرتبه- انارشیرین صبح
عسل ۹ویتامین داردودرزیبائی جنین وبدن مادروصاف شدن پوست بخصوص صورت وکاهش اضافه وزن فیزیولوژیک مؤثراست
سرکه گرم است وحرارت بدن رابالامییرد ومقوم اعصاب است.
باتوجه به عدم اطمینان به سرکه های موجود دربازارچون ممکن حاوی موادشیمیائی باشند لیموترش تازه شایدجهت تصفیه خون جایگزین مناسبی باشد اماسردوتراست که باید باشربت عسل نوشید

ماه نهم:تولد

کباب گوشت شتربرای افرادطبع سردوتر،وکباب گوشت نربرای افرادسردوخشک،کباب ماهی برای طبع دموی وگوشت شترتاسردی وخشگی آنرامیزان نماید.
خرما باشیردرشب
تغذیه دوران بارداری ماه به ماه,تغذیه دوران بارداری,دوران بارداری

 تغذیه دوران بارداری اسلامی

پیغمبرصل الله علیه وآله: اطعموا المرئه فی شهرها الذی تلد فیه التمر«به زنی که ماه آخر وضع حمل اواست خرما (التمر) بدهید »
درمجموع ازاحادیث میتوان استنباط نمودکه غذاهای زنان حامله خونسازوکلسیم دار+غذاهای گرم وتراست که محیط رحم رامرطوب نگه دارندوکودک راخوش خلق وزیبانمایند.

گوشت نر- لوبیاها- جگر- کنجدازغذاهای گرم ترهستند
گلابی– انگور( که غذای دوره بارداری حضرت مریم ذکرشده در قرآن ) به – گیلاس ازمیوه های گرم و تر اند
شلغم ، لبو، قنبید ، کدوحلوائی ومسمائی نیزگرم و تر هستند
سبزی ومیوه ها وکره محلی وروغن زیتون برای پیش گیری ازیبوست افرادسوداوی دردوره حاملگی ضروری است.
سیب درختی رادرفرپخته ومیل شودنیزضدیبوست (خشگی مجاز)است.
پرهیزازغذاهای حاوی موادشیمیائی وامواج الکترومغناطیسی والکتروشیمیائی مانندامواج ماکروفر،لامپهای بزرگ کم مصرف ،گذاشتن موبایل نزدیک خودحین استراحت وآلودگی زیادهواوآلودگی صوتی لازم می باشند.
یکی ازویتامین هائی که ازابتدای دوره بارداری برای خانم هاتجویزمیشوفولیکداسید است فولیک اسیدیکی ازویتامین های گروه ب است
منابع غذائی فولیک اسید (ویتامین ب ۹):خرما – تخم مرغ محلی بخصوص زرده اش – جگر – کلم ها – سبزی ها بخصوص برگ دار – اسفناج – کاهو – بامیه – نخود زرد – لوبیاها – گندم خیس داده شده – مرغ خانگی یا مرغ شرکت سبز(داغ یا کباب شده ) – نان سبوس دار مثل بربری وسنگک – قارچ – شب ها شیر- پنیر

پژوهشگران هشدار دادند: هرچند مصرف فولیک اسید بسیار مفید است و مخصوصا برای زنان توصیه می‌شود اما باید توجه داشت که این ماده نیز اثرات مثبت و منفی را باهم دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که فولیک اسید خطر ابتلا به سرطان و نواقص مادرزادی را کاهش می‌دهد اما محققان آمریکایی هشدار دادند که این ماده درعین حال نیز می‌تواند باعث افزایش رشد تومورهای پیش سرطانی و سرطانی شود.

محققان دریافته‌اند که فولیک اسید در واقع ویتامین ۴B ساخت انسان است و این ویتامین در پیشگیری از نواقص عصبی مادرزادی و نیز سرطان روده و راست روده مفید است، اما آنها در عین حال هشدار دادند در کشورهایی که آرد سفید آنها با فولیک اسید، غنی سازی می‌شود مصرف اضافی این ویتامین در قالب قرص‌های مکمل خطرناک است و می‌تواند عوارض جانبی نامطلوبی را برای بدن در پی داشته باشد.

برای مثال در افرادی که حامل تومورهای پیش سرطانی هستند افزایش مقدار فولیک اسید بیش از حد نیاز و طبیعی، خطر بروز و رشد سرطان را تشدید می‌کند.

اهداف تغذیه سالم در دوره بارداری

برای دریافت انواع مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری از غذاهای متنوع استفاده کنید. مقدار توصیه شده برای دریافت روزانه غذا در دوره ی بارداری بدین شرح می باشد:
غلات و نان ها به میزان ۶ تا ۱۱ واحد در روز،
۲ تا ۴ واحد میوه،
۴ واحد یا بیشتر سبزیجات،
۴ واحد از محصولات لبنی،
۳ واحد از منابع پروتئینی( از جمله: گوشت، ماکیان، ماهی، تخم مرغ و یا مغزها).
مصرف چربی و شیرینی جات را محدود نمایید.
از غذاهای غنی از فیبر و مغذی استفاده نمایید مانند: نان های حاوی غلات کامل و سبوس دار، انواع پاستا و برنج که دارای سبوس کامل می باشند، میوه و سبزیجات.

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما در طی دوره ی بارداری، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز می باشد. در طی دوره بارداری باید از مکمل های حاوی ویتامین های مورد نیاز استفاده نمایید تا اطمینان حاصل شود که  ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را روزانه به طور مستمر و مکفی دریافت می نمایید. پزشک معالج تان می تواند در زمینه ی دریافت مکمل های ویتامینی، شما را راهنمایی کرده و توصیه های لازم را نموده و یا برای تان نسخه ای را تجویز کند.
بارداری

روزانه حداقل ۴ واحد از لبنیات را به وسیله خوردن و یا آشامیدن محصولات لبنی و یا غذاهای غنی از کلسیم دریافت نمایید تا اطمینان حاصل شود که مقادیر کلسیم مورد نیاز در طی دوره بارداری( یعنی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم در روز ) را دریافت می نمایید.

حداقل ۳ واحد از غذاهای غنی از آهن را در طی روز مصرف نمایید تا اطمینان حاصل شود که مقادیر آهن مورد نیاز در دوره بارداری(یعنی حدود ۲۷ میلی گرم آهن در روز) را دریافت می نمایید.
روزانه حداقل یکی از منابع غنی از ویتامین C را در رژیم غذایی خود بگنجانید از جمله: پرتقال و مرکبات، گریپ فروت، گل کلم، هندوانه، کلم بروکسل، فلفل سبز، گوجه فرنگی و …

زنان باردار روزانه به میزان ۷۰ میلی گرم ویتامین C نیاز دارند.
هر روز حداقل یکی از منابع خوب اسید فولیک را دریافت نمایید برای مثال: سبزیجات با برگ های سبز تیره، گوشت گوساله و حبوبات (از جمله لوبیاها و نخود و نخودفرنگی). برای پیشگیری از بروز نقایص لوله عصبی در جنین مانند بیماری اسپینابیفیدا (یا نقص لوله عصبی)، هر زن باردار می بایست روزانه ۰/۴ میلی گرم اسید فولیک دریافت نماید.

سعی کنید حداقل یک روز در میان یکی از منابع خوب ویتامین A را در رژیم غذایی خود بگنجانید. از جمله منابع خوب ویتامین A عبارتند از: هویج، کدو تنبل، سیب زمینی شیرین، اسفناج، کدو، شلغم تازه، چغندر تازه، طالبی.

آگاه باشید که دریافت مقادیر بیش از حد ویتامین آ ( بیش از ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی در روز ) می تواند منجر به بدشکلی و ناهنجاری هایی در جنین گردد.
وقتی که در دوران بارداری احساس ناخوشی می کنید چه باید بخورید؟

در خلال بارداری ممکن است دچار ناخوشی و تهوع صبحگاهی، اسهال و یا یبوست گردید. ممکن است حس کنید قورت دادن غذاها برای تان سخت شده و یا حس کنید آن قدر ناخوش هستید که اصلا نمی توانید چیزی بخورید. در این باره توصیه های زیر را رعایت فرمایید:

ناخوشی و تهوع صبحگاهی
قبل از بلند شدن از رختخواب کمی بیسکویت نمکی یا غلات یا چوب شور یا نان خشک بخورید. در طی روز وعده های غذایی کوچک را در دفعات مکرر بخورید از خوراکی های پُرچرب و سرخ کردنی و روغنی اجتناب کنید.

یبوست
میوه و سبزیجات بیشتری بخورید و همچنین در طی روز ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

اسهال
غذاهایی که حاوی پکتین و صمغ (دو مدل فیبر غذایی ) هستند را بیشتر بخورید تا به جذب مقادیر آب اضافه در بدن تان کمک شود. از جمله خوراکی هایی که حاوی پکتین و صمغ هستند عبارتند از: سیب و پوره سیب، موز، آرد جوی دو سر، برنج سفید و نان گندم تصفیه شده.

افزایش ضربان قلب
غذاها را در حجم کم و در دفعات مکرر در طی روز مصرف نمایید و سعی کنید قبل از غذا قدری شیر بنوشید و مصرف نوشیدنی ها و خوراکی های حاوی کافئین را محدود نمایید.

وزن گیری در دوران بارداری:

وزن گیری مناسب در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا افزایش سریع یا کند وزن می تواند زایمان خودبخودی زودرس ایجاد کند. میزان وزن گیری مادر در این دوران با وزن قبل از بارداری ارتباط دارد. میزان وزن گیری مناسب در در دوران بارداری مطابق با جدول زیر می باشد.

جدول وزن گیری مناسب در دوران بارداری

وضعیت بدنی مادر قبل از بارداریوزن توصیه شده در طی بارداری
لاغر۱۸-۵/۱۲کیلوگرم
طبیعی۱۶-۵/۱۱ کیلوگرم
اضافه وزن۵/۱۱-۷ کیلوگرم
چاق۹-۶ کیلوگرم

نکته: حدود وزن گیری خانم های باردار در دوقلویی، ۲۱-۱۸ کیلوگرم توصیه شده است.

گروه های غذایی در مادران باردار

گروه های غذایی شامل چهار گروه اصلی نان و غلات، میوه ها و سبزی ها، شیر و لبنیات، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها و یک گروه متفرقه می باشد که باید تنوع و تعادل در مصرف روزانه آنها در نظر گرفته شود.

 

گروه ۱منابع غذاییمصرف روزانههر واحد برابر است بامثال روزانه
نان و غلاتانواع نان سنگک، لواش، بربری، برنج و ماکارونی۱۱-۷ واحدیک برش ۳۰ گرمی نان (یک مربع ۱۰ در ۱۰ نان سنگک یا بربری یا ۴ قطعه ۱۰ در ۱۰ نان لواش یا نصف لیوان معمولی برنج یا ماکارونی پختهبه طور مثال می توان با صبحانه ۲ مربع ۱۰ در ۱۰ سنگک، با ناهار ۸ قاشق برنج، در شام ۲ کف دست نان بربری و در طول روز ۲ عدد بیسکویت ساقه طلایی مصرف کرد. این میزان برابر ۶ واحد است که حداقل مقدار توصیه شده می باشد.

توصیه: از نان های سبوس دار مانند سنگک، جو و … بیشتر استفاده گردد.

 

گروه ۲منابع غذاییمصرف روزانههر واحد برابر است بامثال روزانه
میوه ها و سبزی هاسبزی های یرگی (کاهو، کلم، اسفناج)، هویج، گوجه فرنگی، خیار، کدو و سبزی خوردن

 

میوه هاشامل: سیب،گلابی، طالبی، زردآلو، مرکبات، توت و …

میو ه ها ۴-۲ واحد و سبزی ها ۵-۳ واحدیک لیوان سبزی برگی (کاهو، اسفناج) یت نصف لیوان سبزی پخته یا یک عدد گوجه فرنگی یا هویج یا خیار یا یک عدد میوه متوسط (سیب، پرتقال، هلو) یا ۹۰ گرم از میو ه های ریز (گیلاس، انگور) یا دو عدد زردآلو یا نصف لیوان آب میوه یا یک چهارم لیوان از میوه های خشکمی توان در میان وعده صبح یک عدد سیب (ترجیحاً با پوست) به همراه یک چهارم لیوان از خشکبار(برگه هلو، انجیر، زردآلو و …) و عصرانه ۲ واحد از میوه های فصل (گلابی، انار و….) مصرف کرد. ضمناً می توان در ناهار یک لیوان سالاد فصل، در شام یک پیش دستی سبزی خوردن، به همراه کمی جوانه ماش، نخودفرنگی، ذرت و هویج در سالاد مصرف کرد.

 

نکات مهم:

 • میوه ها و سبزی ها را به صورت میان وعده و یا در کنار وعده اصلی مصرف کنید و به هیچ عنوان میوه ها و سبزی ها نباید جایگزین وعده اصلی گردند و هنگام مصرف آنها را کاملا ًشسته و ضدعفونی کنید.
 • مادران باردار سعی کنند در سه ماهه اول بارداری از سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج، کلم بروکلی، سبزی خوردن و سایر سبزیجات به جهت دارا بودن اسید فولیک استفاده کنند.
 • مادران باردار باید در صورت امکان میوه را به صورت تازه مصرف کنند ولی در صورت تمایل به مصرف آب میوه باید آن را به صورت طبیعی و با حفظ نکات بهداشتی در منزل تهیه کنند و از مصرف آب میوه های صنعتی (ساندیس و …) که حاوی نگهدارنده و در نتیجه مضر بوده خودداری کنند.
 • با توجه به این که خرما جزء گروه میوه می باشد خانم های باردار مجاز هستند یک واحد از میوه های مصرفی شان را به خرما اختصاص دهند که یک واحد آن معادل دو عدد خرمای بزرگ یا سه عدد خرمای کوچک می باشد.
 • میوه ها و سبزی ها به صورت خام می توانند مشکلات گوارشی از جمله ترش کردن و سوزش سر معده را در بعضی افراد تشدید کند ولی از آن جایی که میوه ها وسبزی ها از اجزای ضروری رژیم غذایی هستند و سرشار از ویتامین ها، املاح، فیبر و دیگر مواد مغذی می باشند بنابراین، تحت هیچ شرایطی نباید از رژیم غذایی حذف شوند و برای جلوگیری از بروز مشکلات فوق باید آنها را به صورت پخته مصرف کرد.
گروه ۳منابع غذاییمصرف روزانههر واحد برابر است بامثال روزانه
شیر و لبنیاتشیر، ماست، پنیر، کشک و بستنی پاستوریزه۳ واحدیک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا ۳۰ گرم پنیر یا ۲ قاشق غذاخوری کشک یا ۱ لیوان بستنی پاستوریزهمی توان با صبحانه یک قوطی کبریت پنیر، با ناهار یک لیوان ماست، یک لیوان دوغ و قبل از خواب یک لیوان شیر مصرف کرد.

 

 • توصیه: شیر و لبنیات کم چرب استفاده گردد.
 • اگر مادر باردار شیر دوست ندارد و یا نمی تواند آن را به تنهایی مصرف کند می تواند آن را به صورت شیربرنج، فرنی و یا سوپ شیر مصرف کرده و یا به جای شیر از ماست یا پنیر استفاده نماید.
 • در خصوص استفاده از مکمل کلسیم با پزشک خود مشورت کند.

 

گروه ۴منابع غذاییمصرف روزانههر واحد برابر است بامثال روزانه
گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزهاانواع گوشت سفید و قرمز، تخم مرغ، حبوبات، پسته، بادام و گردو۳ واحد۶۰ گرم گوشت یا ۲ تکه متوسط گوشت پخته، نصف ران متوسط یا یک سوم سینه متوسط مرغ (بدون پوست و ترجیحاً مرغ سبز) یا یک سوم لیوان از انواع مغزها (پسته، بادام، گردو و ….)می توان با صبحانه گردو با ناهار ۳۰ گرم گوشت، یک سوم تا نصف لیوان عدسی، ۶۰ گرم گوشت مرغ یا یک برش ماهی بدون پوست (به اندازه کف دست) مصرف کرد.

 

نکته:

 • هر چند جگر در گروه گوشت ها قرار می گیرد و منبع خوبی از آهن، ویتامین آ و دیگر مواد مغذی می باشد ولی به دلیل این که جگر محل سم زدایی بوده و این سموم برای بدن مضر می باشند و می توانند باعث مشکلات زیادی از جمله سقط جنین بشوند بنابراین مصرف آن به خصوص در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی شود ولی از ماه چهارم می توان حداکثر ماهی یک بار به اندازه تقریبا ۶۰ گرم مصرف کرد.
 • گوشت ها (قرمز و سفید) باید کاملا ًپخته شوند تا آلودگی های انگل، میکروب و … موجود در آنها با حرارت کاملا ًاز بین برود و سعی کنید از خوردن گوشت کبابی و نیم پز پرهیز کنید.
 • در خصوص مصرف مغزها (پسته، بادام، گردو و فندق و…) باید دقت شود که به صورت خام و بدون نمک استفاده شوند. زیرا مصرف بالای نمک سبب پرفشاری خون و ادم در مادر باردار می شود.

گروه ۵ یا متفرقه:

شامل انواع چربی ها، شیرینی ها، ترشی ها و … که باید به میزان کم مصرف شوند. مادران باردار باید از نمک یددار تصفیه شده به جای نمک معمولی و به همان اندازه کم استفاده کنند.

 

نکات مهم:

 • خانم های باردار باید در مورد عسل احتیاط کنند و بیشتر از یک قاشق غذاخوری در طول روز عسل مصرف نکنند و خانم هایی که مبتلا به دیابت بارداری می باشند باید در خصوص مصرف شیرینی و عسل و خرما با یک مشاور تغذیه مشورت کنند.
 • بهتر است خانم های باردار از مصرف ترکیباتی که دارای شیرین کننده های مصنوعی می باشند اجتناب کنند.
 • با توجه به این که ترشی ها از میوه ها و سبزی ها به همراه ادویه جات، سبزی های معطر، نمک و دیگر چاشنی ها که احتمال دارد مشکلات گوارشی را تشدید کنند تهیه می شوند مادران باردار باید سعی کنند در صورت امکان از میوه ها و سبزی های تازه استفاده کنند ولی مادرانی که در دوران بارداری تمایل به مصرف ترشی ها دارند بهتر است نوع کم نمک و کم چاشنی آن را تهیه کنند.

مصرف مکمل های دارویی در دوران بارداری

ترکیب داروییزمان مصرفمقدار مصرف
اسید فولیکبه محض اطلاع از بارداری و یا ترجیحاً سه ماه قبل از شروع بارداری تا پایان ماه چهارمروزانه یک عدد قرص یک میلی گرمی
آهناز پایان ماه چهارم (ابتدای ماه پنجم بارداری) تا سه ماه پس از زایمانروزانه یک عدد قرص
مولتی ویتامین مینرال یا ساده یا مولتی پری ناتالاز پایان ماه چهارم (ابتدای ماه پنجم بارداری) تا سه ماه پس از زایمانروزانه یک عدد قرص

نکته: از زمانی که قرص مولتی ویتامین مصرف می شود، در صورتی که این قرص ها حاوی ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک باشد، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع شود و در غیر این صورت مصرف هر دو مکمل مذکور در دوره های زمانی تعیین شده ضروری است.

ضرورت مصرف قرص مکمل آهن:

 • اگر چه حبوبات (عدس، لوبیا و …) و گوشت ها (سفید و قرمز) از منابع آهن می باشند ولی قادر به تأمین نیاز بدن مادر به آهن در دوران بارداری نیستند و به هیچ عنوان نمی توانند جایگزین مکمل آهن گردند و با توجه به این که نیاز مادر به آهن در دوران بارداری افزایش می یابد بنابراین مادران باردار ملزم به مصرف قرص آهن از ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان می باشند.
 • مصرف مکمل آهن هم برای مادر و هم برای جنین اثرات سودمند زیادی دارد از جمله: افزایش مقاومت بدن مادر و جنین در مقابل عفونت ها و بیماری ها، کاهش خونریزی پس از زایمان، افزایش بهره هوشی جنین، جلوگیری از کم خونی فقر آهن و جلوگیری از تولد نوزادان کم وزن (کمتر از ۵/۲ کیلوگرم)، نارس و ….
 • هیچ گاه مصرف قرص آهن را به دلیل وجود عوارض احتمالی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست و … قطع نکنید چون این عوارض معمولاً پس از چند روز برطرف می شوند و برای کاهش این عوارض توصیه می شود قرص آهن را بعد از غذا و یا شب قبل از خواب مصرف کنید. همچنین حداقل یک ساعت قبل و بعد از مصرف قرص آهن از خوردن شیر، چای، قهوه و یا دم کرده های گیاهی استفاده نکنید و اگر بنا به صلاحدید پزشک مکمل کلسیم چه به صورت کپسول و چه به صورت قرص جوشان استفاده می کنید آنرا به صورت همزمان با مکمل آهن و چای مصرف نکنید.

مشکلات  شایع تغذیه ای در دوران بارداری و راههای پیشگیری از آنها:

این مشکلات بیشتر شامل تهوع و استفراغ صبحگاهی، ترش کردن و سوزش سرمعده و یبوست است.

نوع مشکلزمان بروز مشکلراههای پیشگیری و توصیه ها
تهوع و استفراغ صبحگاهیسه ماهه اول بارداریدر صورت بروز این مشکلات مادر باید صبور باشو و بداند این دوران زودگذر است و باید

۱٫      از غذاهای سبک و زود هضم، در دفعات زیاد (۶ وعده در روز) و کم حجم استفاده کند.

۲٫      در برنامه غذایی خود غذاهای کم آب و کم چربی (مانند پنیر، نان برشته، مربا)، کباب، تخم مرغ و سیب زمینی را قرار دهد.

۳٫      به مدت طولانی گرسنه نماند.

۴٫      از غذاهای سرخ شده، چرب، پرادویه و داغ دوری کند.

۵٫      قبل از برخاستن از رختخواب مقداری نان خشک و یا بیسکویت مصرف کند.

۶٫      در حد امکان بوهای تند غذاها حذف شود.

۷٫      مصرف آب و مایعات باید در فاصله بین وعده های غذا باشد نه همراه آن.

۸٫      از آنجا که غذاها و مایعات سرد بیش از نوع گرم آنها قابل تحمل می باشند، ترجیحاً مایعات و غذاهایی مانند شیر سرد میل گردد.

۹٫      بهتر است در ابتدای صبح مواد جامد بیش از مایعات مصرف گردد.

۱۰٫  از برخاستن ناگهانی از رختخواب جلوگیری شود.

ترش کردن و سوزش سر معدهبیشتر در سه ماهه آخر بارداریاین وضعیت بیشتر در سه ماهه آخر بارداری شایع است. برای بهبود این وضعیت باید:

۱٫      غذا را به آرامی، در محسط آرام و در وعده های زیاد ۵-۴ وعده (به جای سه وعده در روز) مصرف کند.

۲٫      بعد از صرف غذا کمی پیاده روی کند.

۳٫      از غذاهای چرب و ادویه دار بخصوص ادویه های تند و غذاهای نفاخ کمتر استفاده شود.

۴٫      به جای مصرف شکلات، قهوه، چای و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین، آب نوشیده شود.

۵٫      بلافاصله بعد از صرف غذا یا مایعات از دراز کشیدن پرهیز شود.

۶٫      از مصرف سرکه همراه غذا اجتناب شود و از غذاهایی که زیادی اسید معده را جذب می کنند مانند شیر، تخم مرغ یا غذاهای نشاسته ای استفاده شود.

۷٫      همراه غذا آب یا سایر مایعات مصرف نشود.

یبوستدر اواخر دوران بارداری۱٫      در طول روز به مقدار کافی از مایعاتی مثل آب، آبمیوه و سوپ استفاده شود.

۲٫      در برنامه غذایی روزانه سالاد مصرف گردد.

۳٫      از غذاهایی مانند حبوبات (نخود، لوبیا، عدس و …) غلات، سبزی های خام و پخته، میوه های تازه، سالاد و به همراه آن مایعات فراوان مصرف گردد.

۴٫      نان سبوسدار مانند سنگک و … استفاده کند.

۵٫      انجیر، آلوی تازه یا به صورت برگه یا آب آلو توصیه می شود.

۶٫      همراه سالاد از روغن زیتون یا سایر روغن های مایع استفاده شود.

۷٫      پیاده روی نماید.

۸٫      مصرف خاکشیر با آب گرم نیز مؤثر می باشد.

 

دیابت بارداری:

دیابت بارداری یک اختلال نیمه دوم حاملگی است و عموماً بعد از زایمان برطرف می شود. این نوع دیابت مربوط به خانم های بارداری است که در گذشته هیچ سابقه ای از دیابت نداشته اند. برای خانم هایی که دیابت بارداری در آنها تشخیص داده شده است، بایستی علاوه بر تأکید بر تأمین همه مواد مغذی مورد نیاز، قند خون از طریق رعایت یک رژیم متعادل و متنوع کنترل گردد و در صورت عدم کنترل، رژیم غذایی متعادل همراه با انسولین درمانی به دقت انجام  شود. زیرا عدم کنترل صحیح دیابت منجر به افزایش و کاهش قند خون، عفونت های ادراری، افزایش فشارخون، مشکلات قلبی و کلیوی در مادر و افزایش خطر سقط جنین و مشکلات قلبی عروقی، عصبی و … در جنین شده و حتی ممکن است منجر به مرگ ناکهانی جنین گردد.

لذا به خانم های باردار مبتلا به دیابت توصیه می شود:

 1. از وزن گیری مناسب خود اطمینان حاصل کنند.
 2. در برنامه غذایی خود از همه گروه های غذایی به شکل متنوع و متعادل استفاده کنند.
 3. حتماً غذا را در حجم کم و به دفعات بیشتر (حداقل ۵ وعده در روز) میل کنند تا از افزایش و کاهش ناگهانی قند خون پیشگیری شود.
 4. مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده و نمک را کاهش دهند.
 5. روزانه از مواد غذایی فیبردار مانند حبوبات، سبزی، میوه و نان های سبوس دار مانند سنگک استفاده کنند.
 6. مصرف قندهای ساده مانند قند، شکر، تنقلات شیرین، نان لواش، نان باگت، هندوانه، طالبی، خربزه، انگور، موز، سیب زمینی، آب هویج، ماکارونی، خرمای رطب، ساندیس و نوشابه ها را کاهش دهند.
 7. بعد از وعده های غذایی کمی پیاده روی داشته باشند.
 8. کنترل قند خون را به صورت هفتگی انجام دهند.
 9. استرس خود را کم کرده و با آرامش و به آهستگی غذا مصرف کنند.

دیابت آشکار یا از پیش شناخته شده:

این افراد باید قبل از بارداری با پزشک متخصص مشاوره نمایند. زیرا احتمال بروز عوارض دیابت در افراد بارداری که دیابت شناخته شده ای دارند افزایش می یابد. لذا تنظیم انسولین مورد نیاز این افراد نیاز به کنترل شدید و پیگیری سطح خونی گلوکز در دوران بارداری دارد. رژیم غذایی این افراد باید با هدف وزن گیری مناسب تنظیم گردد. توصیه های تغذیه ای در این مورد نیز مشابه توصیه های مربوط به دیابت حاملگی است.

 

مسمومیت حاملگی (یا افزایش فشارخون بارداری)

این مشکل با افزایش فشارخون و وجود پروتئین در ادرار مشخص می شود. این افراد بایستی حتماً تحت نظر پزشک بوده و در صورت لزوم بستری شوند. رژیم غذایی توصیه شده به این خانم ها شامل مصرف مقادیر کافی از منابع غذایی پروتئینی (مانند گوشت، تخم مرغ، حبوبات، شیر و لبنیات)، انرژی (مانند نان و غلات) و همچنین مایعات می باشد. این افراد باید در حد استاندارد نمک استفاده کنند و میزان دریافت مناسب روزانه نمک شامل نمک غذا و نمک سفره باید حداکثر ۵ گرم باشد که این مقدار حدوداً معادل یک قاشق مرباخوری سرصاف می باشد.

لازم به ذکر است که چاقی یکی از عوامل خطر ابتلا به مسمومیت حاملگی است. به همین دلیل توصیه می شود خانم های چاق یا دارای اضافه وزن حتماً قبل از  بارداری با رعایت یک برنامه غذایی صحیح و افزایش فعالیت روزانه، وزن خود را به محدوده طبیعی برسانند.

عفونت های ادراری

عفونت های دستگاه ادراری عارضه شایع بارداری هستند. تقریباً تمام زنان حداقل یک بار در طول عمر خود عفونت دستگاه ادراری را تجربه می کنند.منتهی در دوران بارداری عفونت دستگاه ادراری نیاز به پیگیری و درمان جدی تر دارد، چرا که خطر عفونت کلیه ها و تولد نوزاد نارس را تهدید می کند.

 

توصیه های غذایی برای پیشگیری یا برگشت مجدد این بیماری عبارتند از:

الف) از مصرف مواد غذایی محرک خودداری شود. این مواد عبارتند از: ادویه ها، نظیر فلفل قرمز، خردل، فلفل سبز و …، فرآورده های گوشتی نمک سود شده نظیر سوسیس و کالباس، گوشت های کنسرو شده و صنعتی، مواد غذایی گوگرددار مانند مارچوبه، تربچه، سیر و پیاز، نوشیدنی های حاوی ترکیبات گزانتین نظیر قهوه.

ب) مصرف مواد غذایی زیر برای جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری ها و پیشگیری از ایجاد عفونت ادراری مؤثرند: انواع گوشت لخم (قرمز و سفید)، ماهی  و تخم مرغ، پنیر، شکلات، برنج و انواع نان

ج) مصرف حداقل ۸ لیوان مایعات در روز

غذاهای غیرمجاز در دوران بارداری

مادران باردار باید از خوردن کافئین و الکل در دوران بارداری پرهیز نمایند و همچنین استفاده از ماهی خام و پنیر های نرم نیز جزو موارد منع مصرف می باشد .

اخیرا دیده شده است که در برخی از ماهی ها جیوه وجود دارد . افزایش سطح جیوه در خون زنان باردار منجر به اختلالات نورولوژیکی در جنین می شود . بنابراین نباید در هیچ زمانی مصرف شود و توصیه بر این است که قبل از مصرف ماهی از سالم بودن آب آن مطمئن شوند .

دقت کنید آلودگی های باکتریایی در غذاهایی که دیگر از خطراتی است که مادران باردار را تهدید می کند . نه فقط بخاطر اینکه آنان را بیمار می کند بلکه همچنین بخاطر این مطلب که برخی از داروهای تجویز شده برای درمان این بیماری ها با ایجاد ناهنجاری های مادرزادی ارتباط دارد . همچنین مادران باردار بهتر است از پنیرهای نرم ( تخمیر شده ) و غیر پاستوریزه خودداری کنند چون ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد . همچنین برخی از گوشت ها در بارداری مفید نمی باشد مثل انواع هات داگ ها که بهتر است در هنگام مصرف تا نقطه بالا حرارت داد و ترجیحا کمتر استفاده کرد و همچنین از محصولات لبنی و آب میوه های غیر پاستوریزه مطلقا در این دوران استفاده نکنید .

نظرات بسته شده است.