تغذیه سالم برای داشتن کبد سالم

با خوردن خوراک و غذاها سموم، آنتی‌ژن‌ها، هیستامین وهورمون‌ها از طریق خوراکی‌ها و غذا وارد بدن‌شده و از راه جریان خون ممکن است  به تمامی بدن راه پیدا کنند که کبد فرد وارد سیستم‌شده و آن را کاملاً تصفیه می‌کند و به‌مرور  ممکن‌است  کبد را دچار سیروز و بیماری‌های غیرقابل علاج نماید! پس چه‌کنیم تا کبد سالمی‌را داشته‌باشیم؟

کبدعامل‌تولیدصفرا است که در کیسه‌صفرا جمع می‌شود و به‌عمل هضم چربی‌ها وجذب ویتامین‌های محلول در چربی کمک‌می‌کند. البته بسیاری از ویتامین‌ها و موادمعدنی نیز در کبد ذخیره می‌شود. بیماری حاد یا مزمن کبدی می‌تواند بر تمام اعمال کبد اثر سوء داشته باشد. بیماری حاد کبدی در اثر ویروس‌ها یا سموم از   جمله الکل ایجاد می‌شود. کبد توانایی زیادی برای بازسازی خود دارد اما مصرف د‌رازمدت و مداوم الکل می‌تواند باعث ایجاد کبد الکلی مزمن و سیروز کبدی گردد که به همان اندازه خطرناک است. سیروز بیماری التهابی کبد است که موجب ایجاد صدمه به بافت کبد می‌شود. بیماری کبدی مزمن ممکن است توسط داروها، عفونت‌های ویروسی و بیماری‌های خودایمنی و غذاهای کمی مانند فست‌فوت‌ها ایجاد گردد. اما می‌توان آن را با مواد غذایی و خوراکی‌های ذیل بازسازی و پاک نمود:

آرتیشو: به کاهش سطح کلسترول و چربی‌های خون با تحریک عمل کبد کمک می‌نماید که این امر موجب کاهش تولید کلسترول در کبدشده و به عمل سم‌زدایی کبد و ترمیم کمک می‌کند.

سیر و کبد: سیر، اثر آنتی‌بیوتیکی ضدویروسی و آنتی‌باکتریال واثر محافظتی برای کبد دارد. به‌علاوه سیر به کاهش سطح کلسترول نیز کمک می‌کند و ترکیبات سولفوره موجود در سیر به سم‌زدایی کبد و مواد مضر نظیر جیوه که باید توسط کبد دفع شود، کمک می‌کند.

فولات و کبد: سبزیجات برگ سبز رنگ و غلات کامل، منابع خوبی از فولات هستند که سطح بیماری در کبد را کاهش می‌دهند.

آنتی‌اکسیدان‌ها و کبد: مغز دانه‌ها ومیوه‌ها مانند آواکادو و روغن‌های گیاهی مانند بزرگ، زیتون و کنجد،حاوی ویتامین E هستند.  مرکبات، توت‌ها، سبزیجات سبزرنگ وفلفل‌حاوی ویتامینC و غلات کامل و ماهی حاوی سلینوم هستند که تمام آنها دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدان بوده و از کبد در برابر رادیکال‌های آزاد حفاظت می‌کنند.
برگ قاصدک و کبد: این گیاه نیز با دفع سموم از کبد، به بدن یاری می‌رساند و می‌توان آن را به سالاد و نوشیدنی‌های روزانه اضافه کرد و مصرف نمود.

زردچوبه و کبد:

زردچوبه در تمامی کتاب‌های طب سنتی و دیگر مکاتب آمده  و ضدسرطان می‌باشد و باعث تحریک صفرا  شده و با درمان و پاک‌سازی کبد کمک زیادی می‌نماید.

از این مواد غذایی پرهیز نماییم: غذاهای سرخ‌کردنی، شیرینی‌جات صنعتی، غذاهای گوشتی قرمز، فراورده‌های لبنی پرچرب، کیک‌ها، روغن‌های اشباع‌شده صنعتی، بیسکویت‌ها و شکلات‌ها که دارای مقادیر زیادی چربی حیوانی هستند که باعث واردشدن فشار زیاد به کبد می‌شوند. غذاهای آماده دودی و گوشت‌های فراوری‌شده‌ی حاوی سدیم زیاد و کنسروهای حاوی سدیم بنزدات جهت نگهداری آنها که واقعا سموم جدی و خطرناکی را وارد کبد می‌کند  که درنهایت باعث ایجاد سرطان می‌شود.

به یاد داشته باشیم که مصرف روزانه مکمل شیرخشت به عملکرد کبد کمک می‌کند، پوسته پسیلیوم منبعی غنی از فیبر محلول است و حاوی ترکیبات موسیلینی می‌باشد که به‌جذب سموم و حذف آنها از کبدمی‌کند. به یاد داشته باشیم که عضوی مانند کبد در بدن نقشی مهم را ایفا می‌نماید و سلامتی و سالم نگهداشتن آن بسیار مهم است.

نویسنده:
دکتر ذوالبخش ترکستانی- هومیوپات

سایت پهنک

نظرات بسته شده است.