خرمالو (خواص و فواید)

این میوه خوشمزه و برای بدن بسیارمفید می‌باشد و می‌تواند به ترمیم سریع بدن کمک‌کرده و باعث کاهش‌وزن در افراد چاق‌ شود و التهاب را کم‌نموده و جریان‌خون در بدن را ازدیاد بخشد. خرمالو به‌گونه‌ای مشابه از خانواده Diospyros گفته‌می‌شود و انواع مختلفی از‌آن وجود‌دارد که در گروه‌های گوناگونی همچون خرمالوی‌آمریکایی، خرمالوی‌ژاپنی، خرمالوی‌هندی، خرمالوی‌آسیایی و خرمالوی‌سیاه دسته‌بندی می‌شود. تمامی این خرمالوها دارای ارزش غذایی مشابه بوده و می‌توانند مزایای فراوانی برای سلامتی بدن انسان داشته باشند.
فقط در برخی‌از موارد مانند فیبر و یا ترکیبات آلی متفاوت هستند. اگرچه محبوب‌ترین خرمالو بومی چینی آن است ولی درعرض صدسال گذشته کشت این میوه در کشورهای دیگر مخصوصاً در کشورمان نیز توسعه پیدا کرده و این موضوع نشان‌دهنده آن است که مردم کشورهای جهان از سال‌ها پیش، این میوه را شناخته و به‌خوبی از‌آن استفاده می‌کرده‌اند.

این میوه سرشار‌از ویتامینB6 ،A ،E ،C و نیز فیبرغذایی عالی، منگنز، مس، منیزیم، پتاسیم و فسفر است. خرمالو همچنین دارای ترکیبات آلی مانند کاتچین، گالوکاتچین، بتولینیک‌اسید و ترکیبات کارتنوئیدی مختلف بوده و دارای بسیاری از ویتامین‌ها و موادمعدنی که برای بدن ضروری هستند نیز می‌باشد.

این میوه در پیشگیری‌از سرطان نقش دارد و عامل ضدسرطانی آن به‌دلیل دارابودن آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند بدن را برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد تقویت نماید. این میوه سلامتی کلی بدن را بهبود می‌بخشد و در برابر بیماری‌های مختلف از بدن محافظت می‌نماید (رادیکال‌های آزاد، محصولات فرعی متابولیسم سلولی هستند که می‌توانند سلول‌های سالم را به سلول‌های سرطانی تبدیل‌نموده و به اندام‌های مختلف آسیب برسانند). خرمالو دارای سطوح بالایی از ویتامین‌هایC و A و نیز ترکیبات فنولی همچون کاتچین و گالوکاتچین می‌باشد که می‌توانند از انواع مختلفی از سرطان پیشگیری نمایند و به همین دلیل اضافه نمودن آن به برنامه غذایی در این فصل ضروری می‌باشد.

خرمالو به‌دلیل داشتن ویتامینC می‌تواند قدرت سیستم‌ایمنی و دفاعی بدن را در‌این فصل درمقابل سرما و میکروب‌ها افزایش‌دهد و نیاز روزانه این ویتامین را کاملاً تأمین‌نموده و از‌طریق تحریک حرکات‌روده برای انتقال غذا از سیستم‌گوارش ‌شده، تحریک ترشح صفرا و مایع گوارشی و تسکین نشانه‌های اسهال و یبوست را به انجام می‌رساند. به‌طورکلی این میوه غنی‌از فیبر بوده و سلامت سیستم گوارشی را بهبود‌می‌بخشد و از بدن دربرابر بیماری‌ها مانند سرطان‌روده و سایر بیماری‌ها محافظت‌نموده و سبب کاهش‌وزن خواهدشد.

به‌همراه خاصیت آنتی‌اکسیدانی موجود دراین میوه  که خطر ابتلا به سرطان را کاهش‌می‌دهد، می‌تواند توسعه تومورهای سرطانی را نیز کاهش‌دهد؛ زیرا همانطور که قبلاً اشاره‌کردیم حاوی بتولینیک‌اسید است که یک ترکیب ضدتوموری می‌باشد و همین امر جلوی رشد تومورها را در بدن خواهد‌گرفت. خرمالو غنی‌از ویتامین‌های مختلف می‌باشد که شامل پتامینA، بتاکاروتن یوتئین، لیکوپن و کریتپوزانتین است.
این ویتامین‌ها و مواد به عنوان آنتی‌اکسیدان در بدن می‌توانند استرس اکسیداتیو را کاهش‌‌داده و از بروز نشانه‌های پیری زودرس و همچنین چین و چروک و لکه‌های مرتبط با افزایش سن و بیماری‌های دیگر مانند آلزایمر، خستگی روزانه، از‌دست‌دادن بینایی، ضعف عضلانی و سایر بیماری‌های مرتبط پیشگیری نماید. درخصوص بینایی چشم باید یادآورشویم که این میـوه به‌دلیـــل دارابــودن زآگزانتین که در ویتامینB‌کمپلکس، در خرمالو وجود دارد، می‌تواند سلامت چشم را بهبود بخشد. همچنین بررسی‌های انجام‌شده نشان از آن دارند که این ترکیبات قادر هستند تا دژنراسیون ماکولای چشم را کاهش‌داده، آب مروارید را کمتر نموده و از ایجاد کوری شبانه پیشگیری کنند.
پتاسیم موجود در خرمالو، ماده معدنی دیگری است که این ماده به‌عنوان وازودیلاتور عمل می‌نماید و فشارخون را پایین آورده و باعث کاهش فشار روی سیستم قلبی‌و‌عروقی می‌شود و همچنین پتاسیم فشارخون را پایین‌تر می‌آورد و منبع خوبی برای مس است که عنصری ضروری در ایجاد گلبول‌های قرمز جدید می‌باشد و بدون مس بدن نمی‌تواند مواد ضروری برای ایجاد هموگلوبین بیشتر را کنترل نماید.
جریان افزایش یافته گلبول‌های‌قرمز سالم، عملکرد شناختی، تن عضلانی، متابولیسم و سطح انرژی بدن را بهبود می‌بخشد و ترمیم زخم‌ها را دربدن آسان‌تر می‌نماید.

خرمالو حاوی عناصر ویتامینB‌کمپلکس و همچنین اسیدفولیک می‌باشد که همگی آنها برای فرایندهای آنزیمی و عملکرد متابولیسم ضروری هستند. این عناصر بدن را مطمئن می‌سازند تا عملکرد سیستم آن به‌درستی انجام ‌پذیرد و متابولیسم نیز افزایش پیدا‌می‌کند و تن عضلانی را بیشترنموده و گوارش را بهبود می‌بخشد. این میوه را می‌توان به‌صورت تازه، خشک، خام و یا پخته مصرف‌نمود.

هشدار: افرادی که دچار فشارخون پایین هستند نباید از این میوه استفاده نمایند.

نظرات بسته شده است.