روغن‌ زیتون یا روغن‌ نارگیل؟

اینکه کدام روغن برای استفاده کردن در وعده‌های غذایی مناسب‌تر است، سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. اگر شما نمی‌دانید که برای حفظ سلامت‌تان، بهتر است از روغن زیتون کمک بگیرید، یا اینکه سراغ روغن نارگیل بروید، ادامه این مطلب را بخوانید.
روغن‌زیتون و روغن‌نارگیل، فواید تغذیه‌ای مشابهی دارند. در یک قاشق غذاخوری از هر دوی آنها، حدود 14گرم چربی و 120کالری موجود است؛ اما شیوه طبخ غذای‌تان، می‌تواند به شما برای انتخاب یکی از آنها کمک کند.

شما نمی‌توانید همه روغن‌ها را در دمای مشابهی قرار دهید. روغن‌زیتون، معمولا در صورت بالاتر رفتن دما از 160درجه سانتی‌گراد، دود می‌شود و این اتفاق
برای روغن‌نارگیل، بعد از فراتر رفتن دما از 177 درجه می‌افتد. مقاوم نبودن این دو روغن در برابر دمای بالا، دلیل اصلی محققان، برای منع سرخ کردن غذا با آنهاست؛ اما اگر می‌خواهید برای تفت دادن یا پختن غذاهای‌تان یکی را انتخاب کنید، احتمالا روغن نارگیل به‌دلیل مقاومت بیشتر در برابر حرارت، گزینه مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

گرچه می‌توانید روغن‌نارگیل را اندکی بیشتر از روغن‌زیتون حرارت دهید، نباید روغن‌زیتون را برای همیشه کنار بگذارید.
روغن‌نارگیل با طعم نسبتا شیرینی که دارد، گزینه خوبی برای تهیه دسرها است؛ اما روغن‌زیتون هم با خواص بی‌شماری که دارد، به حفظ سلامت قلب، تقویت سلامت مغز، سلامت پوست و کاهش التهاب بافت‌های بدن کمک می‌کند. پس اگر به‌خاطر پایین بودن مقاومت آن در برابر حرارت، نمی‌توانید در تهیه غذاها از آن استفاده کنید، لااقل به سالادهایی که میل می‌کنید، روغن‌زیتون اضافه کنید.

نظرات بسته شده است.