خوردن قرص چه زمانی با چه شرایطی ؟(راهنمای مصرف مکمل‌های دارویی)

رژیم غذایی سالمی که در آن مقدار قابل‌توجهی شیر، کمی گوشت‌ قرمز، مقداری ماهی و حجم زیادی از میوه و سبزیجات تازه گنجانده شده، می‌تواند به حفظ سلامت شما کمک کند.اما تغذیه مناسب، همیشه برای سالم ماندن کافی نیست و نیاز به خوردن قرص در بسیاری میتواندچاره ساز باشد.

اگر یک آزمایش خون ساده بدهید، ممکن است متوجه شوید که با وجود تغذیه مناسبتان، بدن شما نیازهای تامین‌نشده متعددی دارد. نیازهایی که برای برطرف کردنشان، گاه چاره‌ای جز مصرف مکمل‌های دارویی نخواهید داشت.

خوردن قرص آهن: با شام یا ناهار

خوردن قرص آهن قبل یا بعد از غذا
فکر خوردن قرص آهن همراه با نوشیدنی‌های کافئین‌دار و شیر را از سرتان بیرون کنید. بهترین راه برای جذب آهن، مصرف آن با شکم خالی است، اما متخصصان می‌گویند اغلب افراد، وقتی قرص‌های آهن را هنگام گرسنگی مصرف می‌کنند، دچار ناخوشی و ناراحتی‌های گوارشی می‌شوند. به گفته آن‌ها، مصرف هم‌زمان قرص آهن با غذا، جذب آن را دشوار می‌کند، اما از آنجا که خوردن این قرص‌ها بهتر از کنارگذاشتن‌شان برای همیشه است، متخصصان مصرف مکمل‌های آهن بعد از وعده‌های غذایی را توصیه می‌کنند. آن‌ها می‌گویند وقتی نمی‌توانید با شکم خالی، این قرص‌ها را مصرف کنید، چاره‌ای جز گذشتن از خیر برخی از خاصیت‌هایشان و مصرفشان بعد از وعده غذایی برایتان باقی نمی‌ماند.

خوردن قرص منیزیم: قبل از خواب

زمان خوردن قرص منیزیم
تامین نیاز بدن به کلسیم، فواید متعددی دارد. این ماده معدنی استخوان‌ها را تقویت می‌کند، درد را کاهش می‌دهد، قلب را سالم نگه‌ می‌دارد و خواب را بهتر می‌کند. از آنجا که مصرف منیزیم در طول روز، شما را خواب‌آلوده می‌کند، متخصصان مصرف آن را قبل از به خواب رفتن توصیه می‌کنند.

خوردن ویتامین c: همراه با وعده غذایی در ساعت مشخص

اگر ویتامین cرا هرروز در یک ساعت مشخص دریافت کنید، تاثیر بهتری بر بدنتان می‌گذارد.

ویتامین cیکی از ویتامین‌های محلول در آب است که به‌سادگی هضم می‌شود و به همین دلیل محدودیت خاصی در زمان مصرف آن وجود ندارد، اما از آنجایی که مصرف آن می‌تواند به ترشح بیشتر اسید معده منجر شود، متخصصان دریافت مکمل‌های حاوی آن را همراه با وعده‌های غذایی توصیه می‌کنند.

خوردن B کمپلکس: صبح‌ ها

قرص B‌کمپلکس رو کی بخوریم؟
ویتامین‌های گروه B خواص متعددی دارند. از کمک به بهبود خلق‌وخو گرفته تا جلوگیری از ریزش مو! مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین B به شما انرژی می‌دهد و به همین دلیل بهتر است در ابتدای روز آن‌ها را دریافت کنید تا در ساعات بعدی، از تاثیرش بهره‌مند شوید و با انرژی بیشتری کارهای روزانه‌تان را انجام دهید.

مطلب خواندنی:مصرف مکمل آمینو2222

خوردن قرص امگا 3: چند دقیقه قبل از غذا

بهترین تایم مصرف امگا 3
قرص‌ های روغن ماهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند، مغزتان را جوان نگه می‌دارند و از بدنتان در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. محققان می‌گویند خوردن قرص امگا3 به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند و بهتر است عضو ثابت سبد داروهایتان باشد.
بهترین راه برای کاهش عوارض ناخوشایند مصرف این مکمل‌ها، این است که در یخچال نگه‌شان دارید و دقیقا قبل از وعده غذایی آن‌ها را مصرف کنید. این روش به هضم بهتر قرص‌های روغن ماهی کمک می‌کند.

خوردن قرص کلسیم: نصف صبح، نصف شب

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم
اگر برای حفظ سلامت استخوان‌هایتان، مکمل‌های کلسیم را مصرف می‌کنید، بهتر است که نصف دوز را صبح‌ها و نصف آن را شب‌ها دریافت کنید.
به گفته محققان، تقسیم‌کردن دوز کلسیم در دو وعده، احتمال ابتلا به سنگ‌کلیه در صورت مصرف این مکمل‌ها را کمتر می‌کند. البته یادتان نرود که مکمل‌های کلسیم را تنها در صورت تجویز پزشک و با توجه به نتیجه آزمایشتان باید مصرف کنید.

خوردن قرص و مکمل‌ های بارداری: قبل از خواب، همراه با یک میان‌وعده سبک

مکما بارداری را چه زمانی بخوریم
شما در ماه‌های بارداری، باید ترکیبی از ویتامین‌ها و موادمعدنی را به بدنتان وارد کنید و طبیعی است که جذب همه آن‌ها از طریق وعده‌های غذایی ممکن نباشد. به همین دلیل متخصصان می‌گویند که مصرف این ویتامین‌ها برای همه زنان باردار ضروری است.
از طرف دیگر، زنانی که از ویار شدید در دوران بارداری رنج می‌برند، می‌گویند که مصرف این مکمل‌ها، حالت تهوع و ناخوشی گوارشی‌شان را تشدید می‌کند.
اما از نظر متخصصان، اگر مکمل‌های دوران بارداری، قبل از خواب و همراه با یک میان‌ وعده سبک مصرف شوند، احتمال آزرده‌شدن دستگاه گوارش در زنان باردار، کمتر می‌شود.

خوردن قرص ویتامین D هرروز با یک وعده‌ غذایی

بهترین زمان مصرف ویتامین دی
اگر به کمبود ویتامین Dدچار باشید، چار‌ه‌ای جز مصرف مکمل‌های حاوی آن نخواهید داشت. کمبود ویتامین D شما را به اختلالات خلقی مبتلا و استخوان‌هایتان را ضعیف می‌کند و احتمال ابتلایتان به سرطان را هم بالا می‌برد.

نور خورشید، منبع اصلی دریافت ویتامین Dاست، اما از آنجا که زیاد قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا می‌برد، محققان توصیه می‌کنند برای تامین نیاز بدن به این ویتامین باید تغذیه مناسب داشت و از مکمل‌های دارویی استفاده کرد.

ویتامین D یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است و به همین دلیل بهتر است آن را هم‌زمان با یک وعده غذایی مصرف کنید. ویتامین‌های E،A،K هم محلول در چربی هستند و آن‌ها را هم باید هم‌زمان با وعده‌های غذایی مصرف کنید.
گذشته از این، متخصصان می‌گویند اگر این ویتامین را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.