چای سبز ایرانی با چای سبز چینی تفاوت دارد؟

چای سبز در همه جای دنیا برگ سبز بوته چای است که چون سریع خشک می‌شود، رنگ سبز خودش را حفظ می‌کند.

اگر برگ‌های چای تحت عمل گرمادهی، تخمیر کامل و مالش قرار ب‌گیرند و پلاسیده و سیاه رنگ ‌شوند، به این چای، چای سیاه گفته می‌شود.

یک چای هم در چین تولید می‌شود که از نظر فرایند تولید و خواص بین چای سبز و چای سیاه قرار دارد؛ یعنی تخمیری که روی آن انجام می‌شود کامل نیست و نیمه تخمیر است.

یک چای هم چای سفید است که از گل‌های بوته چای به دست می‌آید. در واقع منشاء همه اینها بوته چای است اما محصولاتی که از آن به دست می‌آید با توجه به فرآیندی که روی برگ‌ها انجام می‌شود، متفاوت است اما کیفیت انواع چای به عوامل متعددی مانند محل کشت چای، آب و هوای منطقه، فصل چیدن برگ‌ها، شیوه خشک کردن و فرآیندهایی که روی آن انجام می‌شود، بستگی دارد.

چای معمولا در 3 فصل بهار، تابستان و پاییز برداشت می‌شود و چای بهاره بهترین نوع چای محسوب می‌شود که مقدار چوب و فیبر کمتری دارد و خوشمزه‌تر است.

به‌عنوان مثال چای بهاره لاهیجان یکی از بهترین چای‌هاست. به هر حال بوته چای در حال رشد است و مرتب برگ‌های جدیدی در آن رشد می‌کند، اما از فروردین تا آخر پاییز تغییرات زیادی در گیاه ایجاد می‌شود که می‌تواند روی طعم و مزه چای اثر بگذارد.

این تغییرات با توجه به منطقه رشد چای که می‌تواند شمال ایران، دارجلینگ هند، چین و… باشد، متفاوت است. این تفاوت‌ها در تمام گیاهان دنیا ایجاد می‌شود و فقط مخصوص چای نیست، اما این تفاوت‌ها طوری نیست که بگوییم چای سبز چینی بهتر از چای سبز ایرانی است.

?اینها فقط تبلیغاتی است که تولیدکنندگان یا واردکنندگان چای‌های چینی برای محصولاتشان منتشر می‌کنند وگرنه چای سبز ایرانی و چای سبز چینی تفاوتی چندانی با هم ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.