چرا برخی شیرها با وجود گذشتن تاریخ‌ مصرفشان ترش نمی‌شوند؟

تاریخ انقضا به معنای بهترین زمان برای مصرف یک ماده غذایی است و به این معنا نیست که اگر تاریخ انقضای یک ماده غذایی فرا برسد، حتما خراب شود. ممکن است تاریخ انقضا فرا برسد اما تا 1 هفته بعد از آن هم فرآورده‌ غذایی خراب نشود.

به طورکلی، فرآورده‌ای که به مدت طولانی ماندگار است و فاسد نمی‌شود، 2 حالت دارد؛ یا از نظر میکروبی، کیفیت مواد اولیه آن خیلی بالا بوده و تمیز است یا فرآورده‌ حاوی مواد افزودنی است.

برندهای معروف مواد غذایی و کارخانه‌های بزرگی که عمدتا روی عملکرد آنها نظارت کامل وجود دارد، معمولا تقلب نمی‌کنند و از مواد افزودنی و نگهدارنده در فرآورده‌های لبنی خود استفاده نمی‌کنند تا نامشان را خراب نکنند.

محصولات این کارخانه‌ها معمولا کیفیت بالاتری دارند و فرآیند تولید استانداردشان بالاتر است. به همین دلیل هم ماندگاری بالاتری دارند و بیشتر می‌مانند.

این کارخانه‌ها معمولا تاریخ انقضا را طولانی‌مدت نمی‌زنند زیرا اولا شیر معمولا سریع مصرف می‌شود و نیازی به تاریخ انقضای طولانی ندارد. ثانیا کارخانه‌های لبنی فرض را بر این می‌گذارند که در برخی مغازه‌ها، مواد لبنی داخل یخچال نگهداری نمی‌شوند و در محیط یا جای نامناسب قرار می‌گیرند.

?این شرایط ممکن است باعث فساد سریع‌تر مواد لبنی شود بنابراین نیازی به تاریخ انقضای طولانی‌مدت نیست. در واقع، تاریخ انقضا حریم امنی است که نشان‌ می‌دهد تا آن تاریخ مشکلی برای ماده لبنی ایجاد نمی‌شود اما نباید از این زمان خیلی هم بگذرد. بهتر است مواد لبنی را قبل از فرا رسیدن تاریخ انقضایشان مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.