8 توصیه غذایی ویژه مهمانی‌ ها

آمدن بهار و عید نوروز تاثیر زیادی روی عادات روزمره ما دارد. همه مردم در رفت‌ و آمدند و دید و بازدید. شاید ماه‌ها برای سالمندان طول بکشد تا مشکل پیش‌آمده گوارشی آنها حل شود‌. توصیه اصلی این است که همه مردم از پرخوری و زیاده‌روی در مصرف شیرینی و تنقلات پرهیز کنند ولی سالمندان به‌دلیل شرایط جسمی و ابتلا به بیماری‌های مختلف نیاز به مراقبت بیشتری از خود دارند و باید این نکات را رعایت کنند:

1. شیرینی‌ها کالری فراوانی دارند و قند خون را به سرعت بالا می‌برند. افزایش قند خون به‌خصوص در سالمندان که اغلب آنها به بیماری دیابت مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود. شیرینی‌ها باید به میزان حداقل استفاده شوند.

2. آجیل خام بخورید و از مصرف زیاد آجیل‌ها بپرهیزید. ممکن است باعث سوءهاضمه و دل‌درد شوند. نکته مهم دیگر در مصرف آجیل‌ها شور بودن و اضافه شدن مواد افزودنی است. آجیل شور برای بیماران مبتلا به فشار خون مضر است. همچنین سالمندانی که دچار نارسایی کبد هستند باید از مصرف نمک خودداری کنند.

3. بعضی از سالمندان دچار ریفلاکس مری هستند. ریفلاکس مری اختلالی در اسفنکتر مری است که آن اسفنکتر شل می‌شود. شلی دهانه مری باعث ورود اسید معده به مری و اصطلاحا ترش کردن می‌شود. این افراد باید در مهمانی‌ها از خوردن غذاهای تند مانند فلفل و ادویه‌جات، سس قرمز، شیرینی‌های چرب، غذاهای چرب، سیر و پیاز اجتناب کنند.

4. سالمندان و حتی افراد عادی باید دقت کنند که میوه‌ها را پوست بگیرند. خوردن میوه با پوست ممکن است باعث دل‌درد شود. همچنین ممکن است در مهمانی‌ها میزبان نتواند میوه‌ها را به خوبی بشوید یا ضدعفونی کند، پس حتما پوست میوه‌ها را بکنید و بعد مصرف کنید.

5. توجه داشته باشید میوه‌ها نیز کالری دارند و مصرف نامحدود آنها در سالمندان ممکن است باعث افزایش کالری و بالا رفتن قند خون شود.

6. مصرف چای نیز باید محدود شود به‌خصوص اگر سالمند عادت دارد چای را با قند بنوشد. مصرف هر یک فنجان چای با یک قند و در هر مهمانی به این معناست که سالمند اگر تا شب 10 فنجان چای بنوشد، 10 قند با آن خورده و این مقدار تقریبا نصف قندان است!

7. سالمندانی که سفر می‌روند حتما باید به میزان مصرف مایعات توجه کنند. اغلب سالمندان به‌دلیل در دسترس نبودن سرویس بهداشتی میزان مصرف مایعات بدن را کاهش می‌دهند. این کار باعث اختلال در الکترولیت‌های بدن می‌شود. از آنجا که بعضی از سالمندان دچار یبوست هم هستند، کم‌آبی باعث تشدید یبوست خواهد شد. همچنین کم‌آبی در سالمندان ممکن است خطرناک باشد. علائم کم‌آبی در سالمندان معمولا ناگهانی و با کاهش هوشیاری توام است.

8. افرادی که دچار بیماری‌های گوارشی هستند حتما باید رژیم غذایی توصیه‌شده توسط پزشک را رعایت کنند. سالمندانی که دچار بیماری‌های کبدی، صفراوی و روده‌ای هستند به هیچ وجه نباید محدودیت‌های غذایی را زیر پا بگذارند.

دکتر شهرام آگاه
فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران
سلامت

نظرات بسته شده است.