رژیم غذایی در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو

مواد غذایی مضر برای کولیت روده,داروی گیاهی برای کولیت روده,غذاهای مفید برای زخم روده,رژیم غذایی التهاب روده,درمان کولیت زخمی,بهترین غذا برای زخم روده
اگر مبتلا به بیماری کولیت اولسراتیو هستید، باید بدانید تا وقتی در رژیم غذایی خود تغییرات مثبتی به وجود نیاورید، روند بیماری شما بدتر خواهد شد؛ این در حالی است که مواد غذایی خود باعث ایجاد بیماری نمی شوند ولی برخی از غذاها ممکن است باعث بدترشدن بیماری شما شوند.

چطور می توانید بدون اینکه به کمبود برخی از مواد مغذی مبتلا شوید، برخی غذاها را از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید؟ در این زمان است که به اهمیت یک رژیم غذایی اصولی پی خواهید برد.

شناخت مواد غذایی مفید و مضر
هیچ رژیم غذایی به خصوصی برای کمک به بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو شناخته نشده است. شرایط بیماری شما به مرور زمان تغییر خواهد یافت و در نتیجه برنامه غذایی هم باید متناسب با شرایط بیماری تان باشد؛ نکته کلیدی، شناسایی غذاهایی است که وضعیت شما را بهتر می کنند.

برای اینکه بتوانید رژیم غذایی مناسب خود را پیدا کنید، یک دفترچه غذایی تهیه کنید. همه مواد غذایی و نوشیدنی های مصرفی خود را در این دفترچه ثبت کنید.
همچنین اثر این غذاها بر علایم بیماری خود را نیز در آن ثبت کنید. اجرای این کار ممکن است به صرف وقت و حوصله نیاز داشته باشد، ولی با این روش می توانید به راحتی رژیم غذایی خود را دنبال کرده و مناسب ترین غذاها را بشناسید.

رژیم غذایی مناسب برای شما رژیمی است که غنی از پروتئین، غلات کامل، میوه و سبزیجات تازه به شرح زیر باشد:

گوشت، مرغ و ماهی
محصولات لبنی (چنانچه مبتلا به کمبود لاکتاز _آنزیم هضم کننده قند شیر_ نیستید)
نان ها و غلات
میوه و سبزیجات
روغن های سالم مانند روغن زیتون و روغن کانولا

شما ممکن است یک یا بیشتر از یکی از غذاهای فوق را نتوانید مصرف کنید؛ در این صورت به دنبال غذاهایی بگردید که مشکلی با مصرف آن ها ندارید. کمک گرفتن از برخی ترفندهای آشپزی مانند پختن سبزیجات می تواند مصرف بعضی از غذاها را برای شما امکان پذیر کند.
استفاده از لبنیات کم چرب به جای لبنیات پرچرب هم کمک کننده است. برخی از افراد هر از گاهی از رژیم غذایی کم فیبر که حاوی 5 تا10 گرم فیبر به صورت روزانه است، پیروی می کنند. این رژیم حجم مدفوع را کاهش داده و باعث التیام علایم بیماری می شود.

این غذاها علایم بیماری شما را تشدید خواهند کرد:
قهوه
نوشیدنی های شیرین
لبنیات (در صورتی که کمبود لاکتوز داشته باشید)
لوبیا، نخود و سایر حبوبات
میوه خشک
غذاهای حاوی سولفور و سولفات
غذاهای پرفیبر
گوشت قرمز
آجیل و کره تهیه شده از مغزها
ذرت بوداده
غذاهای حاوی سوربیتول (آدامس ها و آبنبات فاقد شکر)
میوه و سبزیجات خام
شکر تصفیه شده
تخمه و سایر دانه های روغنی
غذاهای پرادویه

در صورتی که مبتلا به کولیت اولسراتیو هستید، یک متخصص تغذیه می تواند در انتخاب غذاهای مناسب به شما کمک کند. اگر شما نمی توانید از رژیم غذایی متعادل که برای بدن شما مورد نیاز است، پیروی کنید و با انواع مختلف غذاها دچار درد و ناراحتی می شوید، ممکن است به مکمل کلسیم، فولیک اسید و ویتامین B12 نیاز داشته باشید؛ از پزشکتان در مورد لزوم مصرف این مکمل ها سؤال کنید.

بهتر است به جای سه وعده غذایی حجیم، تعداد وعده های غذایی خود را زیاد و حجم غذای مصرفی را در هر وعده کاهش دهید. میان وعده های سالم را با خود همراه داشته باشید تا در صورتی که خارج از منزل هستید، مجبور نشوید برای رفع گرسنگی از مواد غذایی که برای شما مناسب نیستند، استفاده کنید.

غذاهایی که با کولیت اولسراتیو مبارزه می کنند
پژوهش های اخیر نشان می دهند که برخی از مواد مغذی ممکن است به مبارزه با سوزش و تورم زخم های کولون کمک کنند. پژوهش ها اثر غذاهای حاوی اسیدلینولئیک مانند گردو، روغن زیتون، زرده تخم مرغ و روغن نارگیل را در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو مشاهده کرده اند.
اگرچه این مواد غذایی برای همه افراد مفید هستند، ولی پژوهش ها نشان می دهد که به دلیل دارابودن اسیدچرب ضروری لینولئیک، در بیماری های التهابی بسیار مؤثر هستند.

تعدادی از مطالعات اثر نوع به خصوصی از اسیدچرب امگا3 (ایکوزاپنتاانوئیک اسید) را بر التهاب بررسی کردند. این اسیدچرب باعث مهار نوع به خصوصی از مواد شیمیایی به نام لکوترین ها در بدن می شود؛ روغن ماهی منبعی عالی این اسیدچرب است.
نتایج مطالعات نشان می دهد افرادی که مقدار مناسبی از این اسیدچرب را مصرف کرده بودند، اثر مثبت آن را بر بیماری خود گزارش کردند؛ با این حال تعدادی از مطالعات این اثر اسیدچرب امگا3 را رد می کنند؛ گروهی از افراد هم نمی توانند طعم روغن ماهی را تحمل کنند.

نتایج گروه دیگری از مطالعات، اثر ماست حاوی باکتری های مفید (پروبیوتیک) را در کاهش التهاب نشان می دهند. مطالعات بر چگونگی اثر این میکروب ها بر التیام کولیت اولسراتیو ادامه دارد.

منبع:abresalamat.ir

نظرات بسته شده است.