10 گیاهی که باعث کاهش فشار خون می شود

اگرچه فشارخون با علایم به خصوصی همراه نیست، به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود. به همین خاطر است که فشارخون باید در فواصل منظم ارزیابی شود. فشارخون بالا احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری های زیر را افزایش می دهد:

حمله قلبی
سکته مغزی
دیابت
نارسایی قلبی
بیماری کلیوی
کاهش بینایی
سندرم متابولیک

عوامل خطر مرتبط با پرفشاری خون

ژنتیک
استرس
رژیم غذایی
سیگار
عدم فعالیت بدنی

بسیاری از بزرگسالان در سراسر دنیا با مشکل پرفشاری خون مواجه بوده که با تغییرات سبک زندگی یا دارو قابل کنترل است.

اگر به داروهای گیاهی یا گیاهان دارویی برای کنترل فشار خون فکر می کنید، قبل از هر کاری با پزشکتان مشورت کنید. برخی از گیاهان بخصوص در دزهای بالا ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کنند یا با سایر داروها تداخل ایجاد کنند.

1. ریحان

ریحان برای فشار خون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ریحان یکی از سبزیجات معطری است که در ترکیب با بسیاری از غذاها خوب بوده و فشار خون را کاهش می دهد. عصاره ریحان به طور مختصر فشار خون را کاهش می دهد. افزودن ریحان به رژیم غذایی آسان بوده و هیچ آسیبی به بدن شما نمی رساند.
گلدان کوچکی از سبزیجات در آشپزخانه داشته و در انواع غذاها از سبزیجات آن استفاده کنید.

2. دارچین

 

دارچین گیاهی ضد فشار خون
دارچین یکی دیگر از گیاهانی است که فشار خون را کاهش می دهد. مصرف همه روزه دارچین فشار خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش می دهد.
شما می توانید با اضافه کردن دارچین به غلات صبحانه، فرنی و قهوه، به مقدار بیشتری از این ادویه در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

3. هل

میوه هل برای درمان فشار خون
هل از ادویه های هند و جنوب آسیا به شمار می آید. مطالعاتی که اثر هل بر سلامتی را بررسی می کنند، مشاهده کردند که مصرف کنندگان هل بعد از چندین ماه مصرف روزانه، اثرات قابل توجهی از کاهش فشار خون را مشاهده کردند.
شما می توانید از دانه های هل در انواع کیک ها، نوشیدنی ها، چای و هر غذایی که تمایل دارید استفاده کنید.

4. بذر کتان

دانه های ضد فشار خون کتان
بذر کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که می تواند فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بذر کتان با کاهش کلسترول خون، بهبود تحمل گلوکز و عمل به عنوان آنتی اکسیدان، از تسلب شرائین و بیماری های عروق قلب جلوگیری می کند.

همچنین می توانید محصولات غذایی حاوی بذر کتان را خریداری کنید. بهترین کار این است که بذر کتان را خریداری کرده، آسیاب کنید و به غذاهایی که در منزل تهیه می کنید، اضافه کنید.

نکته جالب و قابل توجه در مورد بذر کتان این است که شما می توانید آن را به انواع غذاها از سوپ گرفته تا اسموتی و کیک ها اضافه کنید. برای استفاده از حداکثر کارایی بذر کتان، آن را در فریزر نگهداری کنید.

5. سیر

کاهش فشار خون با سیر
سیر فراتر از یک طعم دهندۀ طبیعی بوده و تنها خاصیت آن طعم دادن به غذاها و ایجاد بوی بد دهان نیست. این مادۀ غذایی با شل و گشاد کردن عروق، فشار خون شما را کاهش داده و در این صورت جریان خون آزادانه تر در طول عروق حرکت خواهد کرد.

شما می توانید سیر را به انواع غذاها اضافه کنید. اگر طعم و بوی سیر برای شما خیلی تند و قوی است، می توانید قبل از مصرف کمی آن را تفت دهید و در صورتی که به هیچ عنوان مصرف این گیاه برای شما قابل تحمل نیست، می توانید از مکمل های این گیاه استفاده کنید.

6. زنجبیل

برای کاهش فشار خون زنجبیل بخورید
زنجبیل با بهبود جریان خون و شل کردن ماهیچه های اطراف عروق خونی، در کنترل فشارخون نقش دارد. زنجبیل همه کاره، علاوه بر غذاها می تواند در انواع شیرینی ها و نوشیدنی ها استفاده شود.
شما می توانید از تکه های زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل در انواع غذاها مانند غذاهای گیاهی، نودل، سوپ ها یا چای ها استفاده کنید.

7. زالزالک

داروی گیاهی زالزالک برای قلب
هزاران سال است که زالزالک به عنوان یک درمان گیاهی در طب سنتی چین استفاده می شود. عصارۀ زالزالک برای کاهش بیماری های قلبی عروقی، کاهش فشارخون، جلوگیری از تشکیل لخته های خون و افزایش جریان خون مورد استفاده قرار می گیرد.

8. دانه کرفس

خواص کرفس برای فشار خون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانه کرفس گیاهی است که برای طعم دادن به سوپ ها، خورشت ها و سایر غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. کرفس مدت هاست که در طب سنتی چین برای کاهش فشارخون مورد استفاده قرار گرفته و مطالعات اثر آن را نشان داده اند.

شما می توانید برای بهره مندی از خواص کاهندگی فشار این گیاه از دانه ها یا آب کرفس استفاده کنید. کرفس، مدر (افزاینده حجم ادرار) بوده و از این طریق فشارخون را کاهش می دهد.

9. اسطوخدوس

اسطوخدوس در کاهش فشار خون
تنها فایدۀ اسطوخدوس در بوی دل انگیز آن خلاصه نمی شود؛ بلکه روغن این گیاه باعث آرامش شده و فشار خون را کاهش می دهد. شاید استفاده از این گیاه در آشپزی مرسوم نباشد، ولی شما می توانید از آن در انواع غذاها استفاده کنید.
از برگ های این گیاه می توانید همانند رزماری استفاده کنید.

10. گیاه پنجه گربه

پائین آوردن فشار خون با گیاه پنجه گربه

 

 

 

 

 

 

 

 

پنجه گربه یک گیاه دارویی است که در طب سنتی چین برای درمان پرفشاری خون و همچنین بیماری های عصبی مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعاتی که اثر گیاه پنجه گربه بر روی فشارخون را بررسی
می کنند، نشان داده اند که این گیاه با اثر بر روی کانال های کلسیمی، اثر خود را اعمال می کند.

منبع

http://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension/herbs-to-lower?m=2#overview1

نظرات بسته شده است.