ارزش غذایی میگو و تاثیر بر بیماریها

ارزش غذایی میگو و تاثیر مصرف میگو بر کلسترول خون و ضدسرطانی آن

میگو ماده غذایی بسیار مفیدی بوده که در بین بسیاری از افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است و از زمان های قدیم توسط انسان مصرف شده است و تقریباً در تمام دنیا یافت می شود . از نظر مقایسه ای نسبت به سایر غذاهایی که پروتئین زیادی دارند نظیر گوشت ماهی و گروه ماکیان ، میگو کالری کمتری دارد . پروتئین موجود در میگو کیفیت بالایی داشته  و حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری جهت رشد می باشد .

ارزش غذایی میگو

مقدار میگوانرژی

(کیلوکالری)

کربوهیدرات

(گرم)

پروتئین

(گرم)

چربی

(گرم)

آب

(میلی گرم)

کلسترول

(میلی گرم)

100 گرم999/11/188/077163

 

در آمریکا بعد از ماهی تن ، میگو محبوب ترین غذای دریایی است . خوشبختانه میگوی تازه و یخ زده در تمام طول سال در دسترس است .

میگو دارای چربی کمی بوده و دارای چربی های امگا3 می باشد . در میگو مقداری کلسترول نیز موجود است ولی بر طبق یافته ها نسبت به کلسترول تخم مرغ، میگو میزان کلسترول بد(LDL) را بیشتر کاهش داده و کلسترول خوب (HDl) را بیشتر افزایش می دهد و بنابراین نسبت LDL به HDl را کاهش می دهد . ضمناً مصرف میگو سطح تری گلیسیرید خون را تا 13 درصد کاهش می دهد .

میگو منبع غنی از ویتامین های آ ، ب3، ب6، ب12، دی ، سی و ای بوده و به دلیل دارا بودن اسید آمینه تریبتوفان فراوان (پیش ساز ویتامین نیاسین) ویتامین نیاسین(ب3) فراوانی نیز برای بدن تهیه می کند .

میگو از لحاظ مواد معدنی نیز غنی بوده و دارای آهن ، سلنیوم، کلسیم ، منیزیوم، پتاسیم، فسفر، سدیم، روی و منگنز فراوان بوده و در بین این مواد معدنی کلسیم ، آهن ، روی ، منیزیوم و فسفر میگو نسبت به سایر آبزیان بیشتر است .

اثرات مصرف میگو در بیماری ها

مصرف میگو تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد و بدن را از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند و همچنین میگو یک منبع بسیار عالی از سلنیوم است . با مصرف هر 120 گرم میگو ، 7/81 درصد از نیاز روزانه بدن به این عنصر تامین می شود . شواهد به دست آمده از تحقیقات و آزمایش های انجام شده نشان می دهند که یک رابطه معکوس بین مصرف سلنیوم و شیوع سرطان وجود دارد . شواهدی موجود است که سلنیوم ، DNA را ترمیم کرده و مانع از وارد شدن آسیب به سلول ها می شود . به علاوه از تکثیر سلول های سرطانی نیز جلوگیری کرده و از مرگ سلولی می کاهد . سیستم ایمنی بدن را برای حذف سلول های فرسوده و غیرعادی تحریک می کند .

یک تحقیق در کانادا که نتیجه اش در آوریل 2004 منتشر شد در مورد علل شیوع سرطان این مطلب را بیان کرده که مصرف مداوم میگو می تواند باعث ایمنی در برابر سه نوع سرطان شود : سرطان خون ، سرطان مغز استخوان و سرطان دستگاه لنفاوی .

میگو دارای پورین است و لازم است افرادی که مشکل سنگ کلیه و نقرس دارند مصرف غذاهای پورین مانند میگو را محدود نمایند بعلت اینکه دریافت بیش از اندازه و تجمع پورین در بدن و تبدیل آن به اسید اوریک و تجمع اضافی آن باعث بیماری نقرس و سنگ کلیه می شود .

پیامبر اکرم صلوات ا… علیه و آله بعد از خوردن گوشت ماهی چنین دست به نیایش بر می داشت : خدایا در این برای ما خیر و برکت قرار بده و بهتر از آن را روزی ما گردان .

در کتاب فروع کافی از قول حریز نقل می کند :
از امیرالمومنین علی علیه السلام سوال کردم در مورد ماهیها ، فرمودند نخورید از ماهیان مگر ماهیانی که قشر و فلس دارند .

همچنین آمده است که ابن سنان از حضرت امام صادق علیه السلام نقل می کند که حضرت فرمود : امیرالمومنین علی علیه السلام زمانی که در کوفه بودند سوار بر اسب پیغمبر اکرم صلوات ا…علیه و آله ضمن عبور از بازار ماهی فروشان فرمودند ماهیانی را که قشر و فلس ندارند نخورید و خرید و فروش نکنید که حرام است .

همچنین به استناد کتاب های جواهر و مسالک ، خلاف الغنیه ، اسرائر المعتبر، فوائد الشرایع ) جمیع علما و فقها اعم از متقدم و متاخر ادعاء اجماع کرده اند و اظهار داشته اند : ماهیانی که پولک ندارند خوردن آنها حرام است و ماهیانی که پولک دارند اگرچه پولک آنها کم باشد خوردن آنها حلال است ، همچنین خرید و فروش ماهیان بدون پولک(فلس) حرام است .

نظرات بسته شده است.