غذای مفید برای تقویت مغز

لسیتین، فسفولیپید که  برای سلامت کبد و قلب و همچنین برای زنان باردار مفید است. لسیتین درواقع چربی‌ غیراشباع (بدون کلسترول) است. ازنظر شیمیایی در گروه فسفو لیپیدها قرار دارد. لسیتین از ترکیبات مهم سازنده غشای سلول است. این ماده مخلوطی از دی گلیسیرید، اسیدهای چرب استئاریک، پالمتیک و اولئیک است. بدن ما نیز قادر به ساخت لسیتین است.در ضمن لسیتین را می توان از طریق مواد غذایی اعم از منابع حیوانی و گیاهی به دست آورد. اما ازآن جا که منابع غذایی آن غنی از کالری و کلسترول است بیشتر افراد از مصرف آن  خودداری می‌کنند و این امر به کمبود لسیتین منجر می‌شود.

خواص لسیتین برای بدن
میزان کلسترول مضر را کاهش می‌دهد، مانع انسداد رگ‌ها و بالا رفتن فشارخون می‌شود. به نقل از سایت نیوزویک، افرادی که به میزان کافی لسیتین مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر بیماری های  قلبی قرار می گیرند.
سلامت کبد را حفظ می‌کند و باعث می شود کبد بتواند به‌ درستی عملکردهای خود مانند دفع سموم را انجام دهد و برخی مواد مغذی را به خوبی جذب کند.
مانع سفتی، خشک شدن، التهاب و درد مفصل می‌شود. ازآن جا که لسیتین نوعی چربی سالم است مصرف آن کمک می‌کند تا سلامت مفصل‌ها حفظ شود. به همین دلیل است که مصرف لسیتین به مبتلایان به آرتریت ناتوان‌ کننده توصیه می‌شود.

تقویت مغز

سلول‌های مغز را سالم نگه می‌دارد. تمرکز را بهبود می‌دهد و مانع از دست رفتن حافظه می‌شود. به دلیل خواص ذکرشده مصرف آن به مبتلایان یا افرادی که در معرض خطر آلزایمرقرار دارند، توصیه می‌شود.
در جوان نگه‌ داشتن پوست بسیار مؤثر است و با ناراحتی‌های پوستی مانند آکنه و جوش‌های سرسیاه مقابله می‌کند.
برای زنان باردار و جنین آن‌ها مفید است. این ماده مغذی از سلول‌های مغزی و عصبی محافظت می‌کند. لسیتین سیستم عصبی کودکان در حال رشد را تقویت می‌کند.
با خستگی مفرط مقابله می‌کند بنابراین در بین ورزشکاران پرطرفدار است. مصرف مکمل آن به افرادی که روز کاری پر مشغله‌ای دارند نیز توصیه می‌شود.
مکمل لسیتین مانند بقیه مکمل‌ها باید با مشورت پزشک مصرف شود. افراط در مصرف آن می‌تواند عوارض جانبی مانند سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ و اسهال ایجاد کند.

منابع طبیعی لسیتین

سبزی مانند لوبیا، گل‌کلم، کلم‌برگ و سبزی‌های برگ‌ دار سبز.
لبنیات مانند شیر، پنیر و ماست.
تخم‌مرغ به ‌ویژه زرده
مواد غذایی دریایی به ویژه ماهی مانند سالمون، ساردین.
گوشت قرمز بدون چربی و تهیه ‌شده با چربی کم یا بدون چربی.

نظرات بسته شده است.