روغن و اسانس های گیاهی برای رفع جوش و آکنه

اگر مدتی طولانی ست که جوش می زنید یا به دنبال درمان هایی جدید برای درمان آکنه هستید می توانید از روغن ها و اسانس ها استفاده کنید. آنها مواد شیمیایی گیاهی هستند که به روش تقطیر با بخار از ساقه، ریشه، برگ، دانه و یا گل استخراج می شوند.

عصاره های گیاهی مدت های مدیدی است که در طب های سنتی و محلی مورد استفاده قرار می گیرند و مکرراً در پزشکی مدرن مورد مطالعه قرار می گیرند تا تأثیرشان بر نابودی باکتری ها که از علل اصلی آکنه هستند، بررسی شود.

چه عواملی باعث آکنه می شوند؟
آکنه زمانی ایجاد می شود که پوست تکه شده و روغن پوست (سبوم) منافذ را مسدود می کند. منافذ بسته شده مکان مناسبی برای رشد باکتری ها به ویژه باکتری Propionibacterium acne است و این گونه است که یک آکنه به وجود می آید. بیشتر آکنه ها را می توان با استفاده موضعی از ماده ای باکتری کش در سطح پوست درمان کرد.

اسانس های بسیاری می توانند باکتری ها را از بین ببرند. بهترین گزینه ها آویشن، دارچین، گل رز و رزماری هستند.

آویشن
در آشپزخانه، از آویشن اغلب برای سس پاستا و یا روی پیتزا استفاده می شود. در آزمایشگاه مشخص شده است که این گیاه برای مقابله با میکروب هایی که مسئول عفونت چشم و باکتری های آکنه هستند، مفید است.

رزماری
آزمایش ها نشان داده اند که گیاه رزماری می تواند آسیب شدیدی به باکتری های آکنه وارد کند. محققان متوجه اثر مثبت رزماری بر کاهش رشد قارچ هایی شده اند که در طول برداشت و بسته بندی مواد غذایی تولید می شوند.

دارچین
به نظر می رسد دارچین کارکردی بیش از ریختن روی غذا و حلیم دارد. مطالعات مختلف روی پوست این درخت نشان داده است که دارچین به کاهش سطح کلسترول و درد قاعدگی کمک می کند. علاوه بر تأثیر مثبتی که این ماده خوراکی بر روی باکتری آکنه می گذارد، برای کشتن باکتری استافیلوکوکی و همچنین باکتری E. coli. نیز مؤثر است.

رز
بله، گل زیبای رز می تواند به صورت شما زیبایی و طراوت ببخشد و جوش هایش را از بین ببرد. اسانس روغنی رز می تواند با باکتری E. coli، اورئوس و سایر باکتری های مقاوم مبارزه کند. در آزمایش هایی که بر روی حیوانات انجام گرفت مشخص شد که گل رز می تواند در کاهش آسیب کبدی ناشی از استامینوفن (تیلنول) نیز مؤثر باشد.

روغن درخت چای
روغن درخت چای برای کشتن باکتری ها و قارچ مفید است. اثبات شده است که روغن درخت چای به کاهش آکنه ها کمک می کند، اما مشخص نیست که دلیلش کشتن باکتری ها یا کاهش تورم توسط این ماده است. می توانید روغن درخت چای زا به صورت رقیق شده در بسیاری از محصولات پوستی پیدا کنید.

پونه کوهی
تحقیقات بسیاری که بر روی این گیاه صورت گرفته، نشان داده است که پونه کوهی برای درمان انگل مالاریا، سلول های سرطانی و باکتری هایی که باعث عفونت بیمارستانی (از جمله MRSA) می شوند، مفید است. گرچه ثابت نشده است که پونه کوهی با باکتری آکنه مقابله می کند، اما پونه کوهی خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند به کاهش تورم کمک کند.

اسطوخودوس
آزمایش بر روی حیوانات نشان داده است که اسطوخودوس می تواند به بهبود شرایط پوست کمک کند. خاصیت ضد میکروبی آن نیز اثبات شده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا با باکتری آکنه مبارزه می کند یا خیر. حداقل فایده این گیاه آرامش بخشی و خواب آوری آن است.

ترنج
اسانس این میوه معطر می تواند به بهبود خلق و خو و شرایط پوست شما کمک کند. این ماده خوراکی خواص ضد التهابی دارد؛ بنابراین می تواند تورم را کاهش دهد و جوش ها را کوچک کند.

نحوه استفاده از اسانس های روغنی
اسانس ها مواد شیمیایی گیاهی تقطیر شده هستند و بسیار قوی اند. پیش از استفاده از آن ها حتماً دستورالعمل استفاده از آن ها را مطالعه کنید. ممکن است نیاز باشد آن ها را با “روغن حامل” که عموماً روغن گیاهی بی بویی ایست، رقیق کنید. همچنین می توانید آن را با آب نیز رقیق کند.

مراقب باشید اسانس هیچ گاه به چشم شما وارد یا نزدیک نشود. حتی بخار آن هم می تواند آزار دهنده باشد. اسانس ها را روی پوست نوزادان به کار نبرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.