امپرازول (فواید،عوارض و خطرات،نحوه خوردن قرص)

امپرازول خارجی,امپرازول برای نوزاد,تفاوت امپرازول با پنتوپرازول,امپرازول ۴۰,امپرازول در بارداری,اس امپرازول,تفاوت اس امپرازول و امپرازول ۲۰,خطرات و عوارض امپرازول,امپرازول در شیردهی

امپرازول در درمان زخم های خوش خیم معده و دوازدهه، زخم های وابسته به هلیکوباکتری پیلوری، سندروم زولینجر- الیسون، کاهش اسید معده در جراحی و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده و درمان بیماری به کار برده می شود.

مکانیسم اثر
این دارو با مهار پمپK+/H+/ATPase باعث مهار تولید اسید در معده می گردد.

 فارماکوکینتیک
جذب دارو سریع است و دارو با کاهش اسید معده به جذب خود کمک می کند. متابولیسم آن کبدی است و از راه کلیه دفع می گردد. نیمه عمر آن بین ۱-۵/۰ ساعت می باشد.

موارد منع مصرف
هشدارها
این دارو باید در بیماران مبتلا یا دارای سابقه ابتلای به بیماری مزمن کبدی، با احتیاط مصرف گردد.

عوارض جانبی امپراوزل
از عوارض شایع این دارو می توان سردرد، اسهال، بثورات جلدی، کهیر و سرگیجه را نام برد.

 تداخل دارویی
مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد انعقاد خوراکی مانند وارفارین باعث افزایش اثر وارفارین می گردد. مصرف همزمان این دارو با دیازپام و داروهای ضدصرع مثل فنی توئین باعث افزایش اثر آن می گردد.

نکات قابل توصیه
در صورت بروز سوءهاضمه، اسهال و کهیر طی درمان، به پزشک مراجعه شود.
در صورت اثبات وجود سرطان معده از مصرف این دارو باید خودداری گردد.
کپسول دارو باید بلافاصله قبل از غذا و ترجیحاً در صبح مصرف شود.

مقدار مصرف امپرازول
در ناراحتی ها و زخم های خوش خیم معده و دوازدهه مقدار mg/day20 به مدت ۸-۴ هفته مصرف می شود. در موارد شدید می توان مقدار مصرف را به mg/day40 افزایش داد. در صورت نیاز مقدار نگهدارنده mg/day20 مصرف می شود. در زخم های گوارشی همراه با هلیکوباکتر پیلوری مقدار مصرف فوق همزمان با آنتی بیوتیک مناسب مصرف می گردد.
در سندرم زولینجر – الیسون با مقدار اولیه mg/day 60 شروع می شود. مقدار معمول در چنین مواردی بسته به نیاز بیمار بین mg/day 120-20 می باشد. برای کاهش اسید معده پیش از جراحی ابتدا۶۰ میلی گرم در عصر روز قبل از جراحی مصرف می گردد و ۶-۲ ساعت قبل از جراحی ۴۰ میلی گرم و دیگر مصرف می شود. در بازگشت محتویات معده به مریmg/day 20 روزانه به مدت ۸-۴ هفته که در صورت نیاز تا ۴۰ میلی گرم قابل افزایش است، مصرف می شود.
کودکان : مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی شود.

 

نکات قابل توصیه
۱-در صورت بروز سوءهاضمه، اسهال و کهیر طی درمان، به پزشک مراجعه شود.

۲- در صورت اثبات وجود سرطان معده از مصرف این دارو باید خودداری گردد. ۳- کپسول داروباید بلافاصله قبل از غذا و ترجیحاً در صبح مصرف شود.
مقدار مصرف
در ناراحتی ها و زخم‏های خوش‎خیم معده و دوازدهه مقدار۲۰ mg/day به مدت ۸- ۴ هفته مصرف می‏شود. در موارد شدید می‏توان مقدار مصرف را به۴۰ mg/day افزایش داد. در صورت نیاز مقدار نگهدارنده۲۰ mg/day مصرف می‏شود. در زخم‏های گوارشی همراه با هلیکوباکتر پیلوری مقدار مصرف فوق همزمان با آنتی‏بیوتیک مناسب مصرف می‏گردد. در سندرم زولینجر- الیسون با مقدار اولیه ۶۰mg/day شروع می‏شود. مقدار معمول در چنین مواردی بسته به نیاز بیمار بین ۱۲۰- ۲۰ mg/dayمی‏باشد. برای کاهش اسید معده پیش از جراحی ابتدا ۶۰ میلی گرم در عصر روز قبل از جراحی مصرف می‏گردد و ۶-۲ ساعت قبل از جراحی ۴۰ میلی گرم و دیگر مصرف می‏شود. در بازگشت محتویات معده به مری۲۰ mg/day روزانه به مدت ۸-۴ هفته که در صورت نیاز تا ۴۰ میلی‎گرم قابل افزایش است، مصرف می‏شود. کودکان: مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی‏شود.

نحوه نگهداری از دارو چگونه است؟
دارو را در دمای اتاق نگهداری کنید
کپسول ها را در محلی دور از نور و رطوبت نگهداری کنید
توصیه های عمومی در مورد تمامی داروها:
اگر به دارو یا غذا حساسیت شدید دارید ،کارتی حاوی این اطلاعات را همیشه همراه خود داشته باشید.
از داروی افراد دیگر نیز استفاده نکنید و اجازه ندهید دیگران داروی شما را مصرف کنند.
داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
لیستی از تمام داروهای خود (نسخه نوشته شده،داروهای گیاهی، ویتامین ها، و داروهای OTC) را نگه دارید و آن را به پزشک خود نشان دهید

نظرات بسته شده است.