ماستی که آب نمی‌اندازد،ثعلب دارد؟

آب نینداختن ماست و کش آمدن بافت آن ربطی به‌هم ندارند. ممکن است ماستی کش نیاید، آب هم نیندازد و برعکس ممکن است ماستی کش بیاید و آب هم بیندازد.در صنایع لبنی صمغ‌ها و پایدارکننده‌های مختلفی وجود دارد که برای حفظ بافت ماست و بهبود احساس دهانی ماست‌های کم‌چرب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وقتی چربی ماست گرفته می‌شود، بافت ماست به‌هم می‌ریزد و بافت پایداری نخواهد داشت، بنابراین با یک قاشق زدن داخل ماست، ماست آب می‌اندازد.

برای بهبود این شرایط از صمغ‌ها و پایدارکننده‌ها مختلف استفاده می‌شود که یکی از آنها ثعلب است. این مواد نه‌تنها برای سلامت انسان مضر نیستند بلکه حتی می‌توانند مفید هم باشند.

پایدارکننده‌ها بر اساس استاندارد ملی ایران به ماست اضافه می‌شود، نه بیشتر. بسیاری از کارخانه‌های لبنی از این مواد استفاده می‌کنند و ارگان‌های مربوطه بر میزان مصرف صمغ‌‌ها و پایدارکننده‌ها در ماست نظارت کافی دارند.

اضافه کردن پایدارکننده‌ها به ماست، بافت آن را سفت می‌کند، به قوام آن می‌افزاید، مانع آب‌‌اندازی ماست می‌شود و حس خوبی در دهان ایجاد می‌کند و این حالت نشانه ضعف ماست نیست که فکر کنید ماستی که حاوی مواد پایدارکننده‌ است، خوب نیست و نباید از آن استفاده کرد.

پایدارکننده‌ها در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند و مخصوص ایران نیستند. البته استفاده از پایدارکننده‌ها در همه انواع ماست مجاز نیست و فقط باید در ماست‌های کم‌چرب و هم‌زده استفاده شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.