پامیدرونات (فواید و عوارض،روش مصرف دارویی)

پامیدرونات خارجی,آمپول پامیدرونات خارجی,پامیدرونات 90,آمپول pamidronate,پامیدرونات/چیست,آمپول پامیدیا,پامیدیا 90,عوارض داروي پاميدرونات
پامیدرونات (Pamidronate) با نام تجاری اردیا (Aredia) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
این دارو برای درمان سطوح بالای کلسیم در خون (که به علت سرطان افزایش یافته) به کار می‌رود (هیپرکلسمی بدخیمی)٬ که برای درمان بیماری پاژه استخوان و تومور استخوان ناشی از برخی سرطان ها استفاده می شود.
پامیدرونات یک بیوفسفونات می‌باشد که با کاهش از دست دادن استخوان طبیعی و غیر طبیعی، کمک به حفظ استحکام استخوان می‌شود کار می کند.
که در واقع کمک به کاهش میزان کلسیم در خون در شرایطی که سطح کلسیم خون بیش از حد بالا است می‌نماید.
پامیدرونات در یک گروه از داروها به نام بیس‌فسفونات ها (Bisphosphonates) است.
پامیدرونات همچنین برای درمان بیماری پاژه استفاده می شود.
پامیدرونات برای درمان آسیب استخوان ناشی از انواع خاصی از سرطان ها مانند سرطان پستان یا سرطان مغز استخوان استفاده می شود.
این دارو به تنهایی سرطان را درمان نمی‌کند.
ترازتوزوماب یک آنتی بادی مونوکلونال است که با هدف قرار دادن سلول های سرطانی خاص و متوقف کردن آنها از رشد و تولید مثل آنها جلوگیری می کند.

اطلاعات دارویی
نام علمی: پامیدرونات (Pamidronate)
نام‌های تجاری: اردیا (Aredia)
کلاس درمانی: رگلاتور کلسیم
کلاس شیمی: بیوفسفونات

نکات مهم قبل از مصرف دارو
برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.
بیماری کلیوی.
سابقه جراحی تیروئید.
سطوح پایین پلاکت یا سلول های قرمز خون.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

رده بندی بارداری : گروه D
این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی پامیدرونات

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

تب بالا.
درد شدید عضلانی یا استخوان.
درد جدید و یا غیر معمول در ران یا لگن.
ادرار کمتر از حد معمول.
تورم، افزایش وزن سریع؛
درد و سوزش هنگام ادرار.
تشنج.
درد چشم، تغییرات بینایی.
پوست رنگ پریده، تنگی نفس، سریع شدن ضربان قلب، مشکلات تمرکز.
سردرگمی، ضربان قلب ناهموار، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلات و یا احساس لنگی، و یا حرکات تند و سریع حرکات عضلانی.

عوارض جانبی شایع
تب کم.
درد معده، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ.
یبوست.
درد، قرمزی، تورم یا توده سخت دردناک در زیر پوست.

تداخلات دارویی
پامیدرونات می تواند به کلیه شما آسیب برساند٬ این اثر زمانی افزایش میابد که شما نیز به همراه این دارو از سایر داروهایی که برای کلیه مضر است استفاده کنید.

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به ویژه داروهای زیر:

لیتیوم (Lithobid).
متوترکسات (Rheumatrex، Trexall).
داروهای درد و یا آرتروز مانند آسپیرین (Anacin، ایسیای)، استامینوفن (تیلنول)، دیکلوفناک (Cataflam، ولتارن)، اتدولاک (Lodine)، ایبوپروفن (Advil، و موترین)، ایندومتاسین (Indocin)، ناپروکسن (ناپروکسن، Naprosyn)، و دیگران.
داروهای مورد استفاده در درمان کولیت اولسراتیو، مانند مزالازین (Pentasa) و یا سولفاسالازین (Azulfidine).
داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از رد پیوند پیوند عضو، مانند سیکلوسپورین (Gengraf، Neoral، Sandimmune)، سیرولیموز (Rapamune) و یا تاکرولیموس (prograf).
آنتی بیوتیک‌های وریدی مانند آمفوتریسین B (فانگیزون، AmBisome، Abelcet)، آمیکاسین (Amikin)، باسیتراسین (Baci-IM)، کاپرئومایسین (Capastat)، جنتامایسین (Garamycin)، کانامایسین (Kantrex)، استرپتومایسین، و یا وانکومایسین (Vancocin، Vancoled).
داروهای ضد ویروسی مانند آدفوویر (Hepsera)، cidofovir (Vistide)، و یا فوسکارنت (Foscavir).
داروهای ضدسرطان مانند aldesleukin (پرولوکین)، کارموستین (BiCNU، Gliadel)، سیس پلاتین (Platinol)، ifosfamide (IFEX)، oxaliplatin (Eloxatin)، استرپتوزوسین (Zanosar)، و یا ترتینوئین (Vesanoid).