پاپایا (فواید و خواص،روش مصرف و عکس)

پاپایا Papaya، که پیش از این میوه ای عجیب و کمیاب به شمار می آمد، اکنون در بسیاری مواقع سال در دسترس است. پاپایا در آب و هوای حاره می روید و به نام های papaws یا Pawpaws نیز شناخته می شود. مزه شیرین این میوه و رنگ جالب آن و منافعی که برای سلامتی انسان دارد از عللی به شمار می رود که سبب استفاده از آن شده است.

از جمله منافع این میوه مناطق حاره کاهش خطر بیماری قلب، دیابت و سرطان، کمک به گوارش، بهبود کنترل گلوکز خون در افراد دیابتی، کاستن از فشار خون و بهبود ترمیم زخم است.

ارزش تغذیه ای
یک پاپایای متوسط حدود 120 کالری، 30 گرم کربوهیدرات ( شامل 5 گرم فیبر و 18گرم قند) و 2 گرم پروتئین دارد.

پاپایا یکی از منابع عالی ویتامین C است و یک میوه متوسط حدود 224% از نیاز روزانه این ویتامین را بر طرف می کند. پاپایا منبع خوبی از فولات، ویتامین A ، منیزیم، مس، اسید پانتوتنیک و فیبر است(3)

در میوه، ویتامین های B، آلفا و بتا کاروتن، لوتئین و زیازانیتن Zeaxanthin، ویتامین E، کلسیم، پتاسیم، ویتامین K و لیکوپن lycopen وجود دارد. این آنتی اکسیدان قوی (لیکوپن) در گوجه فرنگی نیز دیده می شود.

منافع احتمالی
مصرف هر نوع میوه و سبزی با کاهش احتمال بروز بسیاری از بیماری های مرتبط با شیوه زندگی همراه است. نتایج بسیاری از بررسی های انجام شده حاکی از آن است که افزایش مصرف خوراکی های گیاهی مثل پاپایا سبب کاهش چاقی و مرگ ومیر کلی، دیابت، بیماری قلب و تدارک چهره و موی سالم، افزایش انرژی و در مجموع وزن کمتر می شود.

دژنرسانس مرتبط با سن ماکولا: آنتی اکسیدان زیازانتین که در پاپایا وجود دارد، سبب فیلتر شدن نور آبی می شود که برای چشم مضر است و تصور می رود پاپایا در سلامت چشم نقش محافظت کننده داشته و احتمالاً از دژنرسانس ماکولا macular degeneration جلوگیری می کند(1)9 . ثابت شده است افزایش مصرف تمامی میوه ها ( 3 پرس یا بیشتر در روز ) سبب کاهش خطر و پیشرفت دژنرسانس مرتبط با سن ماکولا می شود.

پیشگیری از آسم: در افرادی که مقدار زیادی از بعضی مواد مغذی استفاده می کنند، خطر ایجاد آسم پائین تر است. یکی از این مواد مغذی بتا کاروتن beta carotene است و در خوراکی هایی مثل پاپایا ، شلیل، بروکلی، طالبی، کدو حلوایی و هویج وجود دارد.

سرطان: ثابت شده است، مصرف آنتی اکسیدان پر قدرت بتا کاروتن ( که در پاپایا موجود است) ، رابطه معکوس با ایجاد سرطان کولون در جمعیت ژاپن دارد.

در مردان جوان، استفاده از جیره غذایی سرشار از بتا کاروتن نقش محافظتی در برابر سرطان پروستات دارد. طی یک بررسی که در بخش تغذیه دانشکده بهداشت عامه دانشگاه هاروارد انجام شده، به این نتیجه دست یافته اند.

سلامت استخوان: مصرف کم ویتامین k با افزایش خطر شکستگی استخوان همراه است. مصرف ویتامین k به مقدار کافی برای سلامت اهمیت دارد زیرا این ویتامین به عنوان تعدیل کننده پروتئین های ماتریکس استخوان عمل کرده و جذب کلسیم را بهبود داده و از دفع کلسیم از ادرار جلوگیری می کند.

دیابت: نتایج بررسی های انجام شده حاکی از آن است که در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 که از جیره غذایی پر فیبر استفاده می کنند، میزان گلوکز خون پائین تر است و در دیابت نوع2 نیز میزان قند، لیپیدها و انسولین خون بهبود می یابد. یک پاپایای متوسط دارای حدود 7/4 گرم فیبر است.

در رهنمود های جیره غذایی مصرف روزانه 21تا 25 گرم فیبر برای خانم ها و 30 تا38 گرم برای آقایان توصیه شده است.

گوارش: در پاپایا، آنزیمی به نام پاپائین Papain وجود دارد که به هضم کمک می کند و از آن می توان به عنوان ترد کننده گوشت استفاده کرد.

پاپایا از نظر فیبر و محتوای آب نیز غنی است و این دو عامل به پیشگیری از یبوست کمک می کنند و سبب منظم شدن دفع و سلامت لوله گوارش می گردند.

بیماری قلب: محتوی فیبر ، پتاسیم و ویتامین موجود در پاپایا به رفع بیماری قلب کمک می کند. افزایش مصرف پتاسیم همراه کاهش مصرف سدیم مهم ترین تغییر در جیره غذایی است که هر شخصی می تواند برای کاهش خطر بروز بیماری قلب و عروق انجام دهد.

التهاب: کولین choline یکی از مواد مغذی بسیار مهم و چند منظوره در پاپایا است که در زمینه خواب، حرکت ماهیچه، یادگیری و حافظه به انسان کمک می کند. استفاده از کولین به حفظ نگهداری ساختار غشاهای یاخته ای و یاری در انتقال تکانه های عصبی، شرکت در جذب چربی و کاهش التهاب مزمن کمک می کند.

پوست و ترمیم: وقتی به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد، به نظر می رسد پاپایای له شده برای تدارک ترمیم زخم و پیشگیری از عفونت نواحی سوخته سودمند است. پژوهشگران معتقدند که آنزیم های پروتئولیتیک کیمو پاپائین chymopapain و پاپائین موجود در پاپایا سبب بروز آثار سودمند در پاپایا می گردند . پمادهای حاوی آنزیم پاپائین در درمان زخم های بستر مورد استفاده است.

پاپایا در رشد مو هم تاثیر دارد زیرا حاوی ویتامین A است که برای تولید سبوم Sebum لازم است که مو را مرطوب نگاه می دارد. ویتامین A برای رشد تمامی بافت های بدن از جمله پوست و مو ضروری است.

مصرف ویتامین cکه در پاپایا وجود دارد برای ساخت و حفظ کلاژن ضروری است که ساختار پوست و مو را تامین می کند.

استفاده در غذا
باید از پاپایائی استفاده کرد که تازه بوده و پوست نرمی داشته و به رنگ قرمز مایل به نارنجی باشد. یکی از بهترین راه ها برای لذت بردن از پاپایا ، خوردن آن است. پاپایا را مانند خربزه ببرید. دانه هایش را در آورید. در واقع از دانه های پاپایا هم می توان استفاده کرد ولی طعم دانه، تلخ و شبیه فلفل است.

با پاپایای تازه، آناناس و منگو (انبه) می توانید سالاد حاره ای درست کنید.

پاپایای له شده را می توانید در لیوان لیموناد، آیس تی یا آب ریخته و میل کنید.

برای تهیه سالسا هم میتوان از پاپایا، انبه، فلفل قرمز و جالاپنو Jalapeno و فلفل دلمه استفاده کرد و به عنوان سس روی تاکوی ماهی ریخت.

چند برش پاپایای یخ زده را با بستنی می توان خورد. همچنین از ترکیب آب آناناس ، نصف موز یخ زده و ماست یک غذای لذیذ مناطق حاره تهیه می شود.

مضرات پاپایا

اگر شخصی به آلرژی لاتکس مبتلا باشد به پاپایا هم آلرژی دارد زیرا پاپایا حاوی کیتاناز chitanase است و غالباً سبب بروز واکنش متقاطع میان لاتکس و خوراکی های حاوی این ماده می شود.

در پیشگیری از بیماری و رسیدن به سلامت کامل، آنچه اهمیت دارد جیره کامل یا الگوی کلی غذا خوردن است. بهتر است از رژیمی متنوع استفاده شود و تنها از یک غذا استفاده نگردد تا سلامتی حفظ شود.