پاپیلوما ویروس (علائم و عفونت،پیشگیری و درمان زگیل)

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV  (به انگلیسی: Human Papillomavirus) ویروسی است که بیش‌تر از همه در طول آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می‌یابد. بیش از ۱۰۰ نوع یا سوش مختلف از HPV وجود دارد.

اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌شود. اما در برخی از موارد،

انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی و غیرسرطانی بر روی پوست) و یا زگیل تناسلی بشوند.

در موارد دیگر، انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند.
حدود ۶۰ نوع پاپیلوما ویروس میتوانند باعث ایجاد زگیل در نقاط مختلف بدن بشوند که ۴۰ نوع آنها از گروه زگیل های تناسلی می باشند .
عمده ترین زگیل های ناحیه تناسلی از نوع کم خطر هستند که بیشتر از پاپیلوما ویروس های نوع ۶ و ۱۱ می باشند .
این ویروس های کم خطر عموما توسط سیستم ایمنی فرد از بین می روند و فقط در گاهی از موارد به صورت زگیل غیر سرطانی بروز پیدا میکنند.
و عمده ترین ویروس های پاپیلوما پر خطر از نوع ۱۶ و ۱۸ هستن که احتمال دارد از زگیل ساده به سمت تغییر بافتی و ایجاد سرطان پیش بروند.

تشخیص پاپیلوما ویروس

برای تشخیص نوع پاپیلوما ویروس باید ابتدا نمونه پاپ اسمیر تهیه نمود و بعد از طریق تست های پی سی آر نوع ویروس را بررسی نمود .
برای درمان زگیل ها عموما از منجمد کردن زگیل و برداشتن با حلقه استفاده میکنند که این به معنای بهبودی کامل نیست و ممکن است دوباره بیماری عود کند .
بهترین روش پیشگیری می باشد که این موضوع هم ارتباط زیادی با تعداد شریک های جنسی دارد .
یعنی هرچه بهداشت جنسی را رعایت کنیم کمتر در معرض این ویروس خواهیم بود.

 

مطالب مشابه:

درمان زگیل تناسلی

عوارض و علائم و خطرات زگیل تناسلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.