شیستوزوما هماتوبیوم

درمان شیستوزوما هماتوبیوم,انواع شیستوزوما,شیستوزوما ماده,مورفولوژی شیستوزوما هماتوبیوم,تشخیص شیستوزوما هماتوبیوم,شیستوزوما نر

شیستوزوما هماتوبیوم کرمى است که نر و ماده از هم جدا هستند. نرها ۱۰ تا ۱۵ میلى‌متر طول دارند و داراى برجستگى تکمه‌مانند هستند. در این کرم بیضه‌ها از سه تا پنج لوب تشکیل شده است. ماده بزرگتر از نر بوده و درازاى آن به بیست میلى‌متر مى‌رسد و تخمدان در نیمه تحتانى بدن قراردارد.

تخم کرم، بیضی، داراى خار انتهائى و اندازه آن بین ۱۱۲ تا ۱۷۰ میکرون است که از راه ادرار دفع و همراه ادرار وارد آب مى‌شود. در مدت کوتاهى به جنینى به‌نام میراسیدیوم تبدیل و آزاد مى‌شود. سپس وارد بدن حلزون میزبان واسط که از جنس بولینوس است مى‌شود.

گونهٔ میزبان، در کشور ما بولینوس ترانکاتوس (Bulinus trancatus) مى‌باشد. در بدن این بى‌مهره مراحل اسپیروسیست ۱ و ۲ را طى‌کرده، بصورت سرکرى با دم دوشاخه (فورکوسرکر) از بدن حلزون آزاد و وارد آب مى‌شود. انسان وقتى با آب آلوده به سرکر تماس پیدا کرد، لارو وارد پوست شده، طى سه روز به ریه مى‌رسد و از آنجا وارد کبد شده، در مدت سه ماه به کرم بالغ تبدیل مى‌شود. کرم ماده پس از بارور شدن در کبد به‌سوى رگ‌هاى اطراف مثانه روان مى‌شود و تخم‌گذارى مى‌کند. این کرم – همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد – عامل شیستوزومیاز مثانه است.

سیر تکاملی: تخم با ادرار دفع می‌شود ولی بندرت با مدفوع هم دفع می‌شود. در محیط خارج میراسیدیوم از تخم خارج و وارد بدن حلزونهای آبزی از نوع Bulinus می‌شود در بدن حلزون‌ پس از طی مراحل اسپوروسیستی۱و۲، فورکوسرکر از بدن حلزون بیرون آمده و پوست انسان را سوراخ و وارد بدن انسان می‌شود. این بیماری اکثراً در شناگرانی که در آبهای آزاد شنا می‌کنند دیده می‌شود.

علائم بیماری: این بیماری در انسان بطورکلی به ۳ مرحله تقسیم می‌شود:

۱) مرحله ورود سرکر (فورکوسرکر) به بدن: در این مرحله در ناحیه زیر پوست سوزش و خارش ایجاد می‌شود که با اضافه شدن باکتریهای ساپروفیت محیطی ممکن است محل ورود چرکی شود.

۲) مرحله مسمومیت یا Toxification : که به صورت تب ظاهر می‎شود، سرگیجه دارد، حالت تهوع و استفراغ دست می‎دهد

۳) مرحله استقرار کرم بالغ: در این مرحله وجود خون در ادرار مشهود است
(خونشاشی یا هماتوری) معمولاً در قطرات آخر ادرار خون بیشتر خارج می‎شود و با پیشرفت بیماری دیواره مثانه فیبروزه می‎شود و از حالت طبیعی خارج می‎شود (کیسه محدود می‎شود) در نتیجه ادرار در مثانه جمع شده و فشار ادرار به مثانه و سپس حالبها وارد می‎شود که باعث هیدرونفروزیس (جمع شدن آب در بافت کلیه) و پیونفروزیس می‎شود که پیونفروزیس
(چرکی شدن کلیه) با دخالت باکتریهای ساپروفیت ایجاد می‎شود آلودگی به این کرم در کشورهای آسیایی مثل عراق، ترکیه، و ایران زیاد است و در ایران در خوزستان و در استانهای شمالی زیاد است.

تشخیص:آزمایش ادرار توصیه می‎شود جهت مشاهد تخم کرم.

درمان: پرازی کوانتل به میزان mg/kg25ـ۲۰

پیشگیری : برای مبارزه: ۱) درمان دسته جمعی افراد توصیه می‎شود ۲) از بین بردن حلزونهای میزبان واسط توسط داروهای حلزون‎کش ۳) خشک کردن باتلاق و زیستگاه حلزون
۴) جلوگیری از دفع ادرار و مدفوع در کنار آب رودخانه‎ها و برکه‎ها ۵) رعایت بهداشت فردی ۶) آموزش و بالا بردن سطح اطلاعات افراد جامعه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.